Skip to main content

نخست‌وزیر اسرائیل به دلیل پرونده خرید زیردریایی از آلمان بازجویی شد
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای نخستین بار در پرونده خرید زیردریایی از آلمان از سوی واحد مبارزه با فساد در پلیس این کشور بازجویی شد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، بازجویان واحد ۴۳۳ ستاد مبارزه با فساد در پلیس، روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد برای بازجویی از نتانیاهو به دفتر نخست‌وزیری در شهر اورشلیم رفتند.

این بازجویی شش ساعت به طول انجامید و موضوع آن نیز فساد کلان در معامله خرید زیردریایی‌ها از آلمان برای نیروی دریایی اسرائیل بوده است.

رسانه‌های اسرائیل گفته‌اند از نتانیاهو در این پرونده، که پلیس اسرائیل آن را پرونده ۳۰۰۰ نامیده است، فعلا به عنوان مطلع و نه مظنون، بازجویی شد.

این نخستین بار است که نتانیاهو در معامله زیردریایی‌ها مورد پرسش قرار می‌گیرد؛ پیشتر از شمار زیادی از مقامات ارشد پیشین و نزدیکان سیاسی به او، مانند اسحاق مولخو و داوید شاران و همچنین داوید شیمرون، نزدیک‌ترین وکیل شخصی‌اش که پسرخاله وی نیز هست، در پرونده ۳۰۰۰ به عنوان مظنون یا مطلع بازجویی شده است.

پلیس اسرائیل از حدود یکسال پیش میکی گانور، یکی از مقامات ارشد پیشین امنیتی را به عنوان «شاهد» برای گرفتن اطلاعات از فساد مرتبط با معامله زیردریایی‌ها بسیج کرده است؛ گانور در همین حال، خود یکی از عوامل اصلی این فساد است اما در برابر کسر مجازات، حاضر به ادای شهادت علیه دیگر مظنونین پرونده شده است.

پرونده ۳۰۰۰ زمانی گشوده شد که بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب حاکم لیکود در یک ائتلاف سیاسی ناگهانی با آویگدور لیبرمن، رهبر حزب «اسرائیل خانه ما» او را به جای ژنرال موشه یعلون وزیر دفاع کرد.

آقای یعلون هم با خشم از حزب حاکم لیکود کناره گیری کرد و هم «فاش کرد» که معامله زیردریایی‌ها یک ماجرای فسادآمیز است که به گفته او، باید از نتانیاهو نیز در آن به عنوان مظنون بازجویی شود.

با وجود ظن فساد در این معامله، مجتمع آلمانی تیسن کروپ، که زیردریایی‌ها در یکی از کارخانه‌های وابسته به آن ساخته می‌شود، پارسال اعلام کرد که چون این امر یک مسئله داخلی اسرائیل است و به آلمان ارتباطی ندارد، معامله را عملی خواهد کرد.

ارتش اسرائیل برای تقویت توان دریایی خود، سه زیردریایی جدید را برای جایگزینی با سه زیردریایی فعلی‌اش، به کارخانه کشتی‌سازی در بندر آلمانی کیل سفارش داد. آلمان این معاملات را نیز با تخفیف به عنوان دوستی و حافظ امنیت اسرائیل، تنظیم کرده است.

به نوشته برخی از رسانه‌های غربی، زیر دریایی‌های در حال ساخت در آلمان برای ارتش اسرائیل، مانند سه زیردریایی دیگر که در دهه اخیر به این کشور تحویل شدند، توان ضربه هسته‌ای نیز دارند؛ امری که اسرائیل و آلمان هرگز رسما به آن اشاره نکرده‌اند.

نتانیاهو در حالی هشتمین بازجویی را پشت سر گذاشت که در پرونده‌های دیگری، با اسامی ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ مظنون به ارتکاب فساد است؛ گرفتن هدایای مرغوب در طول ۱۷ سال و نیز تبانی با پرتیراژترین روزنامه اسرائیل به زیان یک روزنامه مهم دیگر که حامی او بوده است.

پلیس بعد از ماه‌ها بازجویی از نتانیاهو، چهار ماه پیش به دادستانی توصیه کرد که نتانیاهو را در پرونده‌های ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ محاکمه کند اما دادستانی هنوز در حال بررسی پرونده‌ها است.

نخست‌وزیر اسرائیل و همچنین همسرش، سارا، که او نیز متهم یا مظنون در شماری پرونده بود، در روزهای گذشته بار دیگر از خود رفع اتهام کرده و مانند بیست سال گذشته، رسانه‌ها و سیاستمداران «غرض‌ورز» را به کینه‌جویی متهم کردند.

نخست‌وزیر اسرائیل در همین حال روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای، از اینکه «پلیس به او فرصت داد تا یکبار و برای همیشه، آگاهی‌های خود را (در مورد پرونده ۳۰۰۰) بیان کند و به اتهامات اشتباه عنوان شده از سوی سیاستمداران و دیگران پاسخ بدهد، سپاسگزاری کرد».

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Strange phenomenon under Africa threatens to flip Earth’s magnetic field

Earth’s magnetic field is decaying at such a rapid rate that scientists think the poles may flip. 
New research shows the most significant weakening is happening under Africa, in an area called the ‘South Atlantic Anomaly.’
As well as giving us our north and south poles, the magnetic field blankets the Earth, protecting it from solar winds and cosmic radiation. 
Without it there would likely be no life on our planet today. 
However, the forcefield has weakened significantly in the past 160 years and scientists have suggested that it could be in the process of flipping. 
Effectively this means a switch in magnetic polarity and would see compasses point south instead of north.
Strangely, this has actually happened several times in the history of the planet, occurring roughly every 200,000 to 300,000 years. 
Approximately 40,000 years ago, it attempted to switch before snapping back into place. 
This NASA illustration captures the enormous disruption to the fields during a reversal:
The birthplac…

Professor Stephen Hawking Says Knows What Existed Before The Big Bang

According to the latest comments made by Professor Stephen Hawking, Before the Big Bang, time existed in a bent state that was distorted along another dimension.
The famous theoretical physicist Stephen Hawking has an answer to the enigma of what existed before the Big Bang, the beginning of the Universe, 13,800 million years ago.
In an interview with his colleague Neil deGrasse Tyson in the TV show ‘Star Talk‘ broadcasted on the National Geographic Channel, Hawking explained what existed before the universe.
“The boundary condition of the universe…is that it has no boundary,” Hawking said.
According to this theory, the history of the universe is not a flat line but a four-dimensional, curved object, “just as the surface of the Earth, but with two more dimensions,” Hawking said. 
As explained by Professor Hawking, the Big Bang was practically the formation as we today understand as ‘time,’ since this event, 13,800 million years ago, broke the known laws of physics. 
It also means that anyth…