Skip to main content

نخست‌وزیر اسرائیل به دلیل پرونده خرید زیردریایی از آلمان بازجویی شد
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای نخستین بار در پرونده خرید زیردریایی از آلمان از سوی واحد مبارزه با فساد در پلیس این کشور بازجویی شد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، بازجویان واحد ۴۳۳ ستاد مبارزه با فساد در پلیس، روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد برای بازجویی از نتانیاهو به دفتر نخست‌وزیری در شهر اورشلیم رفتند.

این بازجویی شش ساعت به طول انجامید و موضوع آن نیز فساد کلان در معامله خرید زیردریایی‌ها از آلمان برای نیروی دریایی اسرائیل بوده است.

رسانه‌های اسرائیل گفته‌اند از نتانیاهو در این پرونده، که پلیس اسرائیل آن را پرونده ۳۰۰۰ نامیده است، فعلا به عنوان مطلع و نه مظنون، بازجویی شد.

این نخستین بار است که نتانیاهو در معامله زیردریایی‌ها مورد پرسش قرار می‌گیرد؛ پیشتر از شمار زیادی از مقامات ارشد پیشین و نزدیکان سیاسی به او، مانند اسحاق مولخو و داوید شاران و همچنین داوید شیمرون، نزدیک‌ترین وکیل شخصی‌اش که پسرخاله وی نیز هست، در پرونده ۳۰۰۰ به عنوان مظنون یا مطلع بازجویی شده است.

پلیس اسرائیل از حدود یکسال پیش میکی گانور، یکی از مقامات ارشد پیشین امنیتی را به عنوان «شاهد» برای گرفتن اطلاعات از فساد مرتبط با معامله زیردریایی‌ها بسیج کرده است؛ گانور در همین حال، خود یکی از عوامل اصلی این فساد است اما در برابر کسر مجازات، حاضر به ادای شهادت علیه دیگر مظنونین پرونده شده است.

پرونده ۳۰۰۰ زمانی گشوده شد که بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب حاکم لیکود در یک ائتلاف سیاسی ناگهانی با آویگدور لیبرمن، رهبر حزب «اسرائیل خانه ما» او را به جای ژنرال موشه یعلون وزیر دفاع کرد.

آقای یعلون هم با خشم از حزب حاکم لیکود کناره گیری کرد و هم «فاش کرد» که معامله زیردریایی‌ها یک ماجرای فسادآمیز است که به گفته او، باید از نتانیاهو نیز در آن به عنوان مظنون بازجویی شود.

با وجود ظن فساد در این معامله، مجتمع آلمانی تیسن کروپ، که زیردریایی‌ها در یکی از کارخانه‌های وابسته به آن ساخته می‌شود، پارسال اعلام کرد که چون این امر یک مسئله داخلی اسرائیل است و به آلمان ارتباطی ندارد، معامله را عملی خواهد کرد.

ارتش اسرائیل برای تقویت توان دریایی خود، سه زیردریایی جدید را برای جایگزینی با سه زیردریایی فعلی‌اش، به کارخانه کشتی‌سازی در بندر آلمانی کیل سفارش داد. آلمان این معاملات را نیز با تخفیف به عنوان دوستی و حافظ امنیت اسرائیل، تنظیم کرده است.

به نوشته برخی از رسانه‌های غربی، زیر دریایی‌های در حال ساخت در آلمان برای ارتش اسرائیل، مانند سه زیردریایی دیگر که در دهه اخیر به این کشور تحویل شدند، توان ضربه هسته‌ای نیز دارند؛ امری که اسرائیل و آلمان هرگز رسما به آن اشاره نکرده‌اند.

نتانیاهو در حالی هشتمین بازجویی را پشت سر گذاشت که در پرونده‌های دیگری، با اسامی ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ مظنون به ارتکاب فساد است؛ گرفتن هدایای مرغوب در طول ۱۷ سال و نیز تبانی با پرتیراژترین روزنامه اسرائیل به زیان یک روزنامه مهم دیگر که حامی او بوده است.

پلیس بعد از ماه‌ها بازجویی از نتانیاهو، چهار ماه پیش به دادستانی توصیه کرد که نتانیاهو را در پرونده‌های ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ محاکمه کند اما دادستانی هنوز در حال بررسی پرونده‌ها است.

نخست‌وزیر اسرائیل و همچنین همسرش، سارا، که او نیز متهم یا مظنون در شماری پرونده بود، در روزهای گذشته بار دیگر از خود رفع اتهام کرده و مانند بیست سال گذشته، رسانه‌ها و سیاستمداران «غرض‌ورز» را به کینه‌جویی متهم کردند.

نخست‌وزیر اسرائیل در همین حال روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای، از اینکه «پلیس به او فرصت داد تا یکبار و برای همیشه، آگاهی‌های خود را (در مورد پرونده ۳۰۰۰) بیان کند و به اتهامات اشتباه عنوان شده از سوی سیاستمداران و دیگران پاسخ بدهد، سپاسگزاری کرد».

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…