Skip to main content

کشورهای گروه ۷: تسلیم آمریکا نخواهیم شد
شماری از رهبران کشورهای عضو گروه ۷ کشور عمده صنعتی جهان هشدار داده‌اند که در نشست سران و رهبران این کشورها تسلیم خواسته های تجاری رئیس جمهوری آمریکا نخواهند شد. 

این نشست فردا، جمعه، در کبک در کانادا کار خود را آغاز می‌کند و سه روز ادامه خواهد داشت.

امروز جمعه، ۱۸ خرداد (۸ ژوئن)، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه که همراه با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا برای شرکت در نشست سالانه گروه ۷ عازم کبک بود، گفت که در نظر دارد قبل از آغاز نشست عمومی با حضور رئیس جمهوری آمریکا، از بریتانیا، آلمان و فرانسه بخواهد از موضع مشترکی در برابر سیاست تجاری آمریکا حمایت کنند. 

گروه ۷ از ایالات متحده، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، ژاپن، فرانسه و کانادا تشکیل یافته است.

آقای مکرون همچنین در توییتری به زبان انگلیسی نوشت: "ممکن است رئیس جمهوری آمریکا به اینکه در این جلسه تنها خواهد ماند اهمیتی ندهد اما برای ما شش کشور دیگر هم مهم نیست که در صورت لزوم با هم توافقنامه‌ای را امضا کنیم.

" وی افزوده است: "این شش کشور نماینده ارزش‌هایی خاص و نماینده یک بازار اقتصادی هستند که از پیشینه تاریخی برخوردار است و در حال حاضر هم یک نیروی مهم درعرصه جهانی محسوب می‌شوند."

تولید ناخالص کشورهای گروه ۷ در مجموع به حدود نصف کل تولید ناخالص جهان بالغ می‌شود و تولید ناخالص ایالات متحده به تنهایی اندکی بیش از مجموع تولید ناخالص سایر اعضای گروه است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به مطلب توییتری امانوئل ماکرون در یک پیام توییتری نوشت: "لطفا به اطلاع نخست وزیر کانادا جاستین ترودو و پرزیدنت مکرون برسانید که آنان روی اجناس وارداتی از آمریکا تعرفه‌های سنگینی بسته‌اند و موانع غیرپولی ایجاد کرده‌اند." 

وی افزوده است: "مازاد تجاری اتحادیه اروپا با ایالات متحده به ۱۵۱ میلیارد دلار می‌رسد و کانادا هم کشاورزان ما را ازدسترسی به بازار خود محروم کرده است. مشتاق دیدارشان در روز جمعه هستم."

رئیس جمهوری آمریکا بعدا در مطلب دیگری در توییتر خود اظهار داشت که اتحادیه اروپا و کانادا افکار عمومی را در جریان این واقعیت نمی‌گذارند که سالهاست که تعرفه‌های سنگین وارداتی و موانع غیر پولی در برابر تجارت آمریکا ایجاد کرده‌اند. او افزود: "تعرفه‌ها و موانع را بردارید و ما به همان میزان با شما راه خواهیم آمد."

کسری تجاری آمریکا در سال گذشته میلادی به بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار رسید هرچند بخش عمده آن - بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار - ناشی از کسری تجاری با چین بود. 

دونالد ترامپ این کسری را ناشی از توسل طرف‌های تجاری اصلی آمریکا به محدودیت‌های تجاری علیه این کشور نسبت داده و آن را عامل ناتوانی صنایع آمریکا در رقابت با کالاهای وارداتی و در نتیجه، تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکاری کارگران کشورش دانسته است.

او یک رشته تعرفه‌های گمرکی را علیه کالاهای وارداتی از چین و به طور محدودتری، واردات از کشورهای اروپایی، کانادا و مکزیک وضع کرده است.

با توجه به اختلاف عمیقی که بین آمریکا و سایر اعضای گروه ۷ بروز کرده، برخی ناظران در مورد احتمال ناکامی در دستیابی به توافق بر سر موضوعات دیگر در دستور کار اجلاس گروه ۷ هشدار داده‌اند هر چند گفته شده است که با توجه به سابقه و گستردگی همکاری و ارتباط نزدیک بین این کشورها در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و نظامی، معمولا نشست‌های گروه ۷ بدون حصول توافق به پایان نمی‌رسد. 

در عین حال مشخص نیست که این نشست تا چه اندازه در حل و فصل اختلاف تجاری بین آمریکا و سایر اعضا موفق خواهد بود.

دست اندرکاران برگزاری این نشست گفته‌اند نمی توان اختلاف موجود بین اعضا را نادیده گرفت و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هشدار داده است که دستیابی به توافق بر سر محتوای بیانیه نهایی آسان نخواهد بود.

نشست سال جاری در محلی خارج از شهر کبک برگزار خواهد شد. 

با اینهمه، مطابق معمول گروهی از تظاهرکنندگان مخالف این نشست از گرایش‌های گوناگون در کبک گرد آمده‌اند و شامگاه پنجشنبه تظاهراتی را برگزار کردند.

آقای ترامپ پس از پایان نشست گروه ۷ برای دیدار با رهبر کره شمالی در روز ۱۲ ژوئن عازم سنگاپور خواهد شد.

گروه ۷ به تدریج در دهه ۱۹۷۰ میلادی شکل گرفت و در سال‌های بعد به یک نهاد تاثیرگذار در صحنه اقتصادی و سیاسی جهان تبدیل شد. 

پس از فروپاشی اتحاد شوروی و گرایش روسیه به همکاری نزدیک با غرب، برای چند سال از رهبر روسیه نیز برای شرکت در اجلاس دعوت به عمل می‌آمد و حتی رسانه‌ها به آن نشست گروه ۱+۷ یا گروه ۸ نام داده بودند.

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…