Skip to main content

ایران از خواست آمریکا برای افزایش تولید نفت عربستان انتقاد کرد
نماینده ایران در اوپک تقاضای آمریکا برای افزایش تولید نفت این سازمان را مورد انتقاد قرار داده است.

روز جمعه، ۱۸ خرداد (۸ ژوئن)، خبرگزاری رویترز متن گفتگو با حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در سازمان کشورهای صادر کننده نفت - اوپک - را منتشر کرد که در آن از درخواست ایالات متحده از عربستان سعودی و چند کشور صادرکننده دیگر برای افزایش تولید و صادرات نفت انتقاد شده است.

به گزارش این خبرگزاری، آقای اردبیلی گفته است که "آگاهی از دستور واشنگتن به عربستان سعودی برای جبران کاهش صادرات نفت به خاطر تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران و ونزوئلا احمقانه و تعجب آور است."

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، این کشور را از توافق اتمی با جمهوری اسلامی - برجام - خارج کرد، چشم‌انداز بازگشت تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده علیه ایران باعث نگرانی در باره کاهش عرضه نفت ایران و در نتیجه، کمبود عرضه در بازارهای جهانی شد.

نماینده ایران در اوپک پیش‌بینی کرده است که نشست آتی اوپک به این درخواست آمریکا روی خوش نشان نخواهد داد و افزوده که با اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، بهای نفت خام به شدت افزایش خواهد یافت. 

او گفته است که شرایط مشابهی پس از اجرایی شدن تحریم‌های ایالات متحده در دوره پیش از برجام بروز کرده بود.

آقای اردبیلی گفت: "هیچکس در اوپک علیه دو عضو بنیانگذار این سازمان [ایران و نزوئلا] دست به اقدام نخواهد زد. 

در دور قبلی تحریم ایران هم ایالات متحده در صدد اجرای همین برنامه برآمد اما موفق نشد و قیمت نفت به بشکه‌ای ۱۴۰ دلار رسید."

قرار است وزیران کشورهای عضو اوپک روز ۲۲ ژوئن در وین سیاست سازمان در مورد سطح تولید را مورد بررسی قرار دهند. 

با سقوط سریع بهای نفت که در تابستان سال ۲۰۱۴ آغاز شده بود، در سال ۲۰۱۶، به ابتکار مشترک عربستان سعودی و روسیه، کشورهای عضو اوپک همراه با چند کشور غیر عضو تصمیم گرفتند تولید نفت خود را کاهش دهند تا از ادامه روند کاهش قیمت نفت جلوگیری شود.

ایران از این تصمیم مستثنی شد. مقامات ایرانی استدلال کرده بودند که در زمان تحریم‌های هسته‌ای، قادر به صدور نفت در حد سهمیه تعیین شده نبودند و برای جبران خسارت مالی ناشی از این وضعیت، باید از تصمیم به کاهش تولید معاف شوند. 

هرچند در آن زمان هم ایران و عربستان سعودی درگیر رقابت شدید سیاسی و جنگ نیابتی در منطقه بودند، این تصمیم با مخالفت عربستان مواجه نشد و در نتیجه، به تصویب رسید.

در ماه‌های اخیر سرانجام بهای نفت رو به افزایش گذاشته و در چنین شرایطی، این امکان مطرح شده که ممکن است تحریم ایران، و اجرایی شدن تحریم ونزوئلا توسط آمریکا به کاهش بیشتری در عرضه جهانی نفت و افزایش سریع بهای آن منجر و باعث مشکلاتی برای کشورهای مصرف کننده از جمله آمریکا شود.

نماینده ایران در اوپک با یادآوری اینکه اعضای اوپک همواره وحدت خود را حفظ کرده‌اند، گفته است که "اوپک هرگز با دست زدن به اقدام تحقیر آمیز افزایش تولید برای آسیب زدن به یکی از اعضای این سازمان موافقت نخواهد کرد." 

او در مورد درخواست آمریکا از عربستان گفته است: "شخص تا چه اندازه باید مغرور و نادان باشد که شصت سال همکاری در میان گروهی از کشورهای رقیب را نادیده بگیرد."

به گفته ناظران، کشورهای عضو اوپک غالبا کوشیده‌اند از کشانده شدن این سازمان به منازعات سیاسی بین خود جلوگیری کنند و در مجموع، تصمیمات جمعی اوپک کمتر تحت تاثیر نظرات سیاسی کشورهای عضو قرار گرفته و بیشتر تابع شرایط بازار بوده است. 

در عین حال، طی چند سال اخیر، بین حکومت‌های ایران و عربستان سعودی اختلافات شدیدی روی داده و در دوره کاهش بهای نفت، مقامات ارشد و رسانه‌های حکومتی در ایران بارها عربستان سعودی را متهم کردند که به خاطر ضربه زدن به جمهوری اسلامی، عمدا باعث کاهش بهای نفت شده است.

در همانحال، تصمیمات اوپک برای کشورهای غیر عضو الزام آور نیست و برخی ناظران این نظر را مطرح کرده‌اند که با توجه به نیاز شدید این گروه از کشورها، به خصوص روسیه به منابع مالی، این احتمال وجود دارد که آنها در صدد جبران کاهش نفت ایران برآیند.

طبق مصوبات کنگره آمریکا، رئیس جمهوری این کشور ملزم است قبل از به اجرا گذاشتن تحریم‌های منجر به کاهش عرضه نفت در بازار جهانی، به کنگره اطمینان بدهد که این اقدام باعث افزایش قیمت نفت نخواهد شد. 

آقای ترامپ در نامه‌ای به کنگره اطمینان داده است که بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران به افزایش بهای نفت منجر نمی‌شود. 

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام از حمایت عربستان سعودی برخوردار است.

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…