Skip to main content

دبیرکل ناتو: در صورت حمله احتمالی ایران «تضمین‌های امنیتی» ناتو شامل اسرائیل نمی‌شود
دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی می‌گوید که اسرائیل از شرکای ناتوست، اما در صورت یک حمله احتمالی از سوی ایران، «تضمین‌های امنیتی» این نهاد، شامل اسرائیل نخواهد شد.

در گفت‌وگویی با نشریه آلمانی اشپیگل، ینس استولتنبرگ تأکید کرده که به رغم آنکه اسرائیل از شرکای پیمان آتلانتیک شمالی است، اما در این پیمان عضویت ندارد.

او این موضوع را دلیلی برای شامل نشدن «تضمین‌های امنیتی» ناتو در مورد اسرائیل عنوان کرده است.

در این گفت‌وگو که روز شنبه ۱۲ خرداد منتشر شده، آقای استولتنبرگ همچنین تصریح کرده است که ناتو نه در تلاش‌های صلح خاورمیانه دخیل بوده و نه در مناقشات این منطقه دخالت خواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس یادآور شده است که این اظهارات در زمانی بیان می‌شود که تنش میان اسرائیل و ایران در حال گسترش است.

بخشی از این تنش ناشی از مخالفت سرسختانه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل با توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی است که در ازای محدودیت‌هایی در برنامه هسته‌ای ایران، تهران را از بخش قابل توجهی از تحریم‌های بین‌المللی معاف می‌کند.

هم اسرائیل و هم دولت کنونی آمریکا به رهبری دونالد ترامپ، توافق هسته‌ای با ایران را دارای معایب و نواقصی متعدد می‌دانند که در مهار بلندپروازی‌های ایران در منطقه نامؤثر است. 

این رویکرد باعث شد که آقای ترامپ نزدیک به یک ماه پیش خروج آمریکا از برجام را اعلام کند.

اما موضوع دیگری که اسرائیل با حساسیت آن را پیگیری کرده، حضور نظامی ایران در نزدیکی مرزهایش در سوریه است و اسرائیل که ماه‌هاست در این زمینه ابراز نگرانی می‌کند، در ماه‌های اخیر برای جلب حمایت جامعه جهانی از خروج نیروهای ایرانی از سوریه تلاش کرده است.

در چارچوب مهار نفوذ ایران در سوریه، علاوه بر آنکه وزیر دفاع اسرائیل اخیراً در مسکو با همتای روس خود دیدار داشت، رهبران دو کشور نیز شامگاه پنجشنبه به طور تلفنی رایزنی کردند.

آقای نتانیاهو این هفته تأکید کرده بود که کشورش نظامیان ایران و همپیمانان آن را نه تنها در نزدیکی مرزهای سوریه با اسرائیل، بلکه در هر جای سوریه که لازم بداند، هدف حمله قرار خواهد داد.

او پیشتر هم گفته بود که اقدامات اسرائیل در این زمینه محدود به مرزهای سوریه نخواهد بود و اسرائیل اگر لازم باشد در خاک ایران هم با جمهوری اسلامی مقابله می‌کند.

روز پنجشنبه و پس از دیدار وزیران دفاع اسرائیل و روسیه، خبرگزاری روسی اینترفاکس خبر داد که جزئیات ایجاد منطقه کاهش بحران در جنوب سوریه، در صدر مذاکرات آنها بوده است.

یک روز پس از آن سفیر روسیه در سازمان ملل متحد تأیید کرد که اسرائیل و روسیه بر سر خروج نیروهای ایرانی و همپیمانان آنها از مرزهای سوریه با اسرائیل توافق کرده‌اند. 

گرچه ایران روز شنبه از زبان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، حضور نیروهای ایرانی در جنوب سوریه را تکذیب کرد.

آقای شمخانی همچنین به رغم گزارش‌های متعددی که از جمله رسانه‌های ایران در مورد کشته شدن نیروهای ایرانی در سوریه منتشر کرده‌اند، همچنان مدعی شد که حضور نیروهای ایران در سوریه «مستشاری» است.

این در حالی است که مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی، از جمله حسین همدانی و همچنین محمد اسکندری، در سال‌های اخیر از تشکیل و تجهیز دست‌کم ۴۲ تیپ و همچنین «انتظار ۱۳۰ هزار بسجی آموزش‌دیده برای ورود به سوریه» خبر داده‌اند و پیکرهای شماری از کشته‌شدگان ایرانی در سوریه نیز در بازگشت به کشور در مراسمی حکومتی به خاک سپرده شده‌اند.

در یکی دو ماه گذشته هم، چند اقدام نظامی منتسب به اسرائیل در خاک سوریه به کشته شدن بیش از ۴۰ نیروی ایرانی انجامیده است و تنش میان مقام‌های ایران و اسرائیل، گمانه‌زنی‌ها در مورد درگیری مستقیم دو کشور در خاک سوریه را افزایش داده است.

از جمله چندی پیش وزیر دفاع آمریکا در نشستی در کنگره این کشور گفته بود که می‌تواند حدس بزند که درگیر شدن مستقیم ایران و اسرائیل «چگونه آغاز می‌شود اما نمی‌تواند بگوید که دامنه آن تا به کی و کجا کشیده می‌شود».

جیمز متیس دلیل محتمل بودن رویارویی مستقیم ایران و اسرائیل در سوریه را اقداماتی حزب‌الله لبنان علیه اسرائیل «به نیابت از ایران» توصیف کرده بود اما افزوده بود که دلیلی نمی‌بیند «ایران با هدف تهدید اسرائیل، از طریق سوریه موشک‌های پیشرفته‌تری به حزب‌الله بدهد».

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…