Skip to main content

دبیرکل ناتو: در صورت حمله احتمالی ایران «تضمین‌های امنیتی» ناتو شامل اسرائیل نمی‌شود
دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی می‌گوید که اسرائیل از شرکای ناتوست، اما در صورت یک حمله احتمالی از سوی ایران، «تضمین‌های امنیتی» این نهاد، شامل اسرائیل نخواهد شد.

در گفت‌وگویی با نشریه آلمانی اشپیگل، ینس استولتنبرگ تأکید کرده که به رغم آنکه اسرائیل از شرکای پیمان آتلانتیک شمالی است، اما در این پیمان عضویت ندارد.

او این موضوع را دلیلی برای شامل نشدن «تضمین‌های امنیتی» ناتو در مورد اسرائیل عنوان کرده است.

در این گفت‌وگو که روز شنبه ۱۲ خرداد منتشر شده، آقای استولتنبرگ همچنین تصریح کرده است که ناتو نه در تلاش‌های صلح خاورمیانه دخیل بوده و نه در مناقشات این منطقه دخالت خواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس یادآور شده است که این اظهارات در زمانی بیان می‌شود که تنش میان اسرائیل و ایران در حال گسترش است.

بخشی از این تنش ناشی از مخالفت سرسختانه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل با توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی است که در ازای محدودیت‌هایی در برنامه هسته‌ای ایران، تهران را از بخش قابل توجهی از تحریم‌های بین‌المللی معاف می‌کند.

هم اسرائیل و هم دولت کنونی آمریکا به رهبری دونالد ترامپ، توافق هسته‌ای با ایران را دارای معایب و نواقصی متعدد می‌دانند که در مهار بلندپروازی‌های ایران در منطقه نامؤثر است. 

این رویکرد باعث شد که آقای ترامپ نزدیک به یک ماه پیش خروج آمریکا از برجام را اعلام کند.

اما موضوع دیگری که اسرائیل با حساسیت آن را پیگیری کرده، حضور نظامی ایران در نزدیکی مرزهایش در سوریه است و اسرائیل که ماه‌هاست در این زمینه ابراز نگرانی می‌کند، در ماه‌های اخیر برای جلب حمایت جامعه جهانی از خروج نیروهای ایرانی از سوریه تلاش کرده است.

در چارچوب مهار نفوذ ایران در سوریه، علاوه بر آنکه وزیر دفاع اسرائیل اخیراً در مسکو با همتای روس خود دیدار داشت، رهبران دو کشور نیز شامگاه پنجشنبه به طور تلفنی رایزنی کردند.

آقای نتانیاهو این هفته تأکید کرده بود که کشورش نظامیان ایران و همپیمانان آن را نه تنها در نزدیکی مرزهای سوریه با اسرائیل، بلکه در هر جای سوریه که لازم بداند، هدف حمله قرار خواهد داد.

او پیشتر هم گفته بود که اقدامات اسرائیل در این زمینه محدود به مرزهای سوریه نخواهد بود و اسرائیل اگر لازم باشد در خاک ایران هم با جمهوری اسلامی مقابله می‌کند.

روز پنجشنبه و پس از دیدار وزیران دفاع اسرائیل و روسیه، خبرگزاری روسی اینترفاکس خبر داد که جزئیات ایجاد منطقه کاهش بحران در جنوب سوریه، در صدر مذاکرات آنها بوده است.

یک روز پس از آن سفیر روسیه در سازمان ملل متحد تأیید کرد که اسرائیل و روسیه بر سر خروج نیروهای ایرانی و همپیمانان آنها از مرزهای سوریه با اسرائیل توافق کرده‌اند. 

گرچه ایران روز شنبه از زبان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، حضور نیروهای ایرانی در جنوب سوریه را تکذیب کرد.

آقای شمخانی همچنین به رغم گزارش‌های متعددی که از جمله رسانه‌های ایران در مورد کشته شدن نیروهای ایرانی در سوریه منتشر کرده‌اند، همچنان مدعی شد که حضور نیروهای ایران در سوریه «مستشاری» است.

این در حالی است که مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی، از جمله حسین همدانی و همچنین محمد اسکندری، در سال‌های اخیر از تشکیل و تجهیز دست‌کم ۴۲ تیپ و همچنین «انتظار ۱۳۰ هزار بسجی آموزش‌دیده برای ورود به سوریه» خبر داده‌اند و پیکرهای شماری از کشته‌شدگان ایرانی در سوریه نیز در بازگشت به کشور در مراسمی حکومتی به خاک سپرده شده‌اند.

در یکی دو ماه گذشته هم، چند اقدام نظامی منتسب به اسرائیل در خاک سوریه به کشته شدن بیش از ۴۰ نیروی ایرانی انجامیده است و تنش میان مقام‌های ایران و اسرائیل، گمانه‌زنی‌ها در مورد درگیری مستقیم دو کشور در خاک سوریه را افزایش داده است.

از جمله چندی پیش وزیر دفاع آمریکا در نشستی در کنگره این کشور گفته بود که می‌تواند حدس بزند که درگیر شدن مستقیم ایران و اسرائیل «چگونه آغاز می‌شود اما نمی‌تواند بگوید که دامنه آن تا به کی و کجا کشیده می‌شود».

جیمز متیس دلیل محتمل بودن رویارویی مستقیم ایران و اسرائیل در سوریه را اقداماتی حزب‌الله لبنان علیه اسرائیل «به نیابت از ایران» توصیف کرده بود اما افزوده بود که دلیلی نمی‌بیند «ایران با هدف تهدید اسرائیل، از طریق سوریه موشک‌های پیشرفته‌تری به حزب‌الله بدهد».

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Strange phenomenon under Africa threatens to flip Earth’s magnetic field

Earth’s magnetic field is decaying at such a rapid rate that scientists think the poles may flip. 
New research shows the most significant weakening is happening under Africa, in an area called the ‘South Atlantic Anomaly.’
As well as giving us our north and south poles, the magnetic field blankets the Earth, protecting it from solar winds and cosmic radiation. 
Without it there would likely be no life on our planet today. 
However, the forcefield has weakened significantly in the past 160 years and scientists have suggested that it could be in the process of flipping. 
Effectively this means a switch in magnetic polarity and would see compasses point south instead of north.
Strangely, this has actually happened several times in the history of the planet, occurring roughly every 200,000 to 300,000 years. 
Approximately 40,000 years ago, it attempted to switch before snapping back into place. 
This NASA illustration captures the enormous disruption to the fields during a reversal:
The birthplac…

Professor Stephen Hawking Says Knows What Existed Before The Big Bang

According to the latest comments made by Professor Stephen Hawking, Before the Big Bang, time existed in a bent state that was distorted along another dimension.
The famous theoretical physicist Stephen Hawking has an answer to the enigma of what existed before the Big Bang, the beginning of the Universe, 13,800 million years ago.
In an interview with his colleague Neil deGrasse Tyson in the TV show ‘Star Talk‘ broadcasted on the National Geographic Channel, Hawking explained what existed before the universe.
“The boundary condition of the universe…is that it has no boundary,” Hawking said.
According to this theory, the history of the universe is not a flat line but a four-dimensional, curved object, “just as the surface of the Earth, but with two more dimensions,” Hawking said. 
As explained by Professor Hawking, the Big Bang was practically the formation as we today understand as ‘time,’ since this event, 13,800 million years ago, broke the known laws of physics. 
It also means that anyth…