Skip to main content

هشدار مکرون درباره پیامد تشدید رویارویی بر سر برنامه هسته‌ای ایران
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه ۱۵ خرداد با اشاره به اقدامات اخیر ایران برای آماده سازی زیرساخت‌های ظرفیت غنی‌سازی، نسبت به پیامد تشدید رویارویی بر سر برنامه هسته ای این کشور هشدار داد.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ، نیز در کنفرانس خبری با آقای مکرون اظهار داشت که از فرانسه نخواسته است از توافق هسته ای با ایران، برجام، خارج شود، چرا که به نظر وی با افزایش فشارهای اقتصادی بر ایران، برجام خود به خود متلاشی می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، امانوئل مکرون در نشست خبری مشترک گفت: همه می بایست در راستای تثبیت وضعیت حرکت کنند و به سمت تشدید رویارویی نروند، چرا که این فقط به درگیری منجر خواهد شد.

رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به اقدام آمریکا در خروج از برجام، تاکید کرد: وقتی شما تصمیم می‌گیرید از طرف خودتان یک توافق را فسخ کنید، طرف دیگر تشویق نخواهد شد که آن را رعایت کند.

امانوئل مکرون تصریح کرده است، نشانه ای در دست نیست که ایران تعهدات خود در چارچوب برجام را نقض کرده باشد.

دونالد ترامپ هجدهم اردیبهشت اعلام کرد که آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به «برجام» خارج می‌شود و علاوه بر بازگرداندن تحریم‌های تعلیق شده ایران، مجازات‌های تازه‌ای علیه تهران وضع می‌کند.

وزارت خزانه داری آمریکا به شرکت های اروپایی هشدار داده است که به همکاری خود با تهران پایان دهند. در همین زمینه شماری از شرکت های بزرگ اروپایی اعلام کرده‌اند از ایران خارج می شوند.

در واکنش، علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی روز ۱۴ خرداد خود، به سازمان انرژی اتمی دستور داد که مقدمات لازم را برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی اورانیوم «فعلا در چارچوب برجام» فراهم کند.

ظرفیت غنی‌سازی ایران درحال حاضر حدود شش هزار سو است.

یک روز پس از این دستور، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت که ایران در صورت خروج ایران از برجام، ظرف مدت یک سال و نیم یا دو سال آینده می‌تواند به ظرفیت غنی‌سازی ۱۹۰ هزار سو برسد.


اقدامات ایران در منطقه

رییس جمهوری فرانسه در ادامه این کنفرانس خبری گفته است، می توان (برجام) را ناکافی دانست، اما این توافق نسبت به آنچه که پیش از سال ۲۰۱۵ وجود داشت یک گام به جلو است. بهتر است که آن را حفظ کنیم.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو در این کنفرانس خبری تصریح کرده است، قصد نداشت که در این دیدار امانوئل مکرون را به ترک توافق هسته ای با ایران ترغیب کند.

نخست وزیر اسرائیل گفت است: من از رییس جمهوری مکرون نخواستم که از توافق خارج شود. 

فکر کنم فشارهای اقتصادی باعث از بین رفتن آن خواهد شد، به همین دلیل روی این موضوع تمرکز نکردیم.

وی اضافه کرده است، آنچه که ما بر آن متمرکز شدیم، توقف توسعه طلبی ایران در منطقه بود.

بینامین نتانیاهو در ادامه ایران را متهم کرد که پولی هایی را که از رفع تحریم های هسته‌ای بدست آورد، برای گسترش نفوذ خود در سوریه استفاده کرده است.

نخست وزیر اسرائیل گفته است: آنها می خواهند ۸۰ هزار جنگجوی شیعه را از افغانستان و پاکستان (به سوریه) بیاورند.

وی اضافه کرد: این یک جنگ مذهبی، یک جنگ داخلی دیگر را شعله ور خواهد کرد. 

در نتیجه آن پناهجویان به کجا خواهند رفت؟ 

آنها به یک جا خواهند رفت؛ اینجا (فرانسه) یا آلمان و یا اروپا می روند.

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه در دیدار با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، هشدار مشابهی داده بود.

در جنگ داخلی سوریه، ایران به همراه گروه‌های شیعه متحدش و روسیه از حکومت بشار اسد در برابر شورشیان و گروه‌های جهادی حمایت می‌کنند.

اسرائیل بارها مواضع گروه‌های متحد بشار اسد را بمباران کرده و گفته است حضور ایران را در سوریه تحمل نخواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران حمایت خود از گروه‌های نیابتی در سوریه و منطقه را حمایت از «محور مقاومت» و «دشمن» می‌داند، اما قدرت‌های غربی این فعالیت‌ها را تهدیدی برای هم‌پیمانان خود و ثبات خاورمیانه توصیف می‌کنند.

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…