Skip to main content

واکنش‌ها به دیدار ترامپ-کیم؛ 'موفقیت بدون قطعیت'
دیدار تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبران آمریکا و کره‌شمالی در سنگاپور در حالی از سوی رهبران جهان با استقبال روبرو شده که در داخل آمریکا هنوز بسیاری از نامشخص بودن جزئیات توافق اولیه و مبهم بودن سرنوشت نهایی آن سخن می‌گویند.

تنها ساعتی پس از این دیدار که هزاران دوربین تلویزیونی لحظه به لحظه شکل‌گیری آن را به طور زنده پخش کردند، چین، ژاپن و کره‌جنوبی که همگی در همسایگی کره‌شمالی قرار دارند و سرنوشت‌شان به آینده این مذاکرات گره خورده، از دیدار آقایان ترامپ و کیم به عنوان یک "فصل جدید در تاریخ" شبه جزیره کره استقبال کردند.

مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی که در شکل‌گیری این دیدار نقش حیاتی داشت و خودش هم ظرف دو ماه گذشته دو بار با کیم جونگ اون دیدار کرده، امروز گفت: "آمریکا و دو کره فصل جدیدی از تاریخ صلح و همکاری را رقم خواهند زد."

با وجود این، سخنگوی دولت کره‌جنوبی گفته "مفهوم دقیق و نیت" آنچه آقای ترامپ گفته "باید دقیقا بررسی شود".

چین، تنها حامی و شریک تجاری کره‌شمالی و دومین اقتصاد بزرگ جهان، ضمن تاریخی خواندن دیدار امروز گفته اگر پیونگ‌یانگ به قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمینه توقف آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی وفادار بماند باید تحریم‌ها علیه این کشور به تدریج کاسته شود.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن ضمن تمجید از "رهبری و تلاش مجدانه" رئیس‌جمهور آمریکا گفته از توافق بر سر غیراتمی شدن کره‌شمالی استقبال می‌کند و آن را گامی مهم در آغاز مرتفع کردن مشکلات پیونگ‌یانگ با همسایگانش می‌داند.

شینزو آبه، هفته گذشته به مدت سه ساعت در کاخ‌سفید با آقای ترامپ دیدار کرد و در کنفرانس خبری پس از آن به خبرنگاران گفت که از رئیس‌جمهور آمریکا خواسته در ملاقاتش با کیم جونگ اون، موضوع صدها ناپدیدشده ژاپنی که توکیو می گوید در زندان های کره شمالی هستند، مطرح کند. 

موضوعی که هنوز معلوم نیست در راس مذاکرات پنج ساعته امروز آقای ترامپ و کیم جونگ اون قرار گرفته باشد.

با وجود انعکاس جهانی ملاقات رهبر کره‌شمالی با رئیس‌جمهوری آمریکا، خبرگزاری رسمی کره‌شمالی این ملاقات را گزارش نکرد اما گزارش سفر کیم جونگ-اون به سنگاپور از جمله گردش شبانه او در شامگاه گذشته با تصویر توسط این خبرگزاری مخابره شد. 

همچنین تصاویری از نصب روزنامه دیواری در ایستگاه مترو پیونگ‌یانگ منتشر شده که خبر سفر رهبر این کشور به سنگاپور را به اطلاع همگان می‌رساند.


'فعلا بیشتر نمایش تعارف تا عینیت و واقعیت'

در حالی که در خارج از آمریکا بیشتر واکنش‌ها به دیدار امروز آقایان ترامپ و کیم مثبت بوده برخی از ناظران بین‌المللی و حتی سیاست‌مداران برجسته در داخل ایالات متحده با احتیاط از محتوای دیدار امروز یاد کرده‌اند.

منقدان دولت آمریکا در رسانه‌های این کشور با اشاره به مفاد توافق‌نامه‌ای که امروز میان رهبران آمریکا و کره‌شمالی امضا شد، می‌گویند تمرینات نظامی مشترک میان آمریکا و کره‌جنوبی و ژاپن که آقای ترامپ با "بازی‌های جنگی" خواندن آنها وعده توقف‌شان را به کره‌شمالی داده، نگران‌کننده است.

جاناتان برکشایر میلر، تحلیل‌گر موسسه امور بین‌الملل ژاپن به سی‌ان‌ان گفته: "اگر ابزار بازدارنده برای تحرکات کره‌شمالی را مد نظر قرار دهیم، مانورهای نظامی مشترک آمریکا الماس تاج این ابزارها بود. 

کم‌تر شدن حضور نظامی آمریکا در شبه جزیره، ژاپن و کره‌جنوبی را در معرض تحرکات نظامی و تهدیدهای کره‌شمالی قرار می‌دهد."

همزمان، سرهنگ چاد کارول، سخنگوی نیروهای آمریکایی در کره‌جنوبی گفته: "ما هنوز هیچ دستور رسمی مبنی بر اجرا یا توقف برنامه‌های نظامی‌ از پیش تعیین شده‌مان دریافت نکرده‌ایم."

آمریکا و کره‌جنوبی همیشه تمرینات نظامی مشترک خود را پاسخی در برابر آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای پیونگ‌یانگ ارزیابی کرده‌اند و آن را راهکاری برای حفظ آمادگی نظامی در برابر هرگونه تحرک احتمالی کره شمالی دانسته‌اند. 

در برابر، کره‌شمالی هم همیشه این تحرکات را با هدف اشغال و سرنگونی رژیم کیم جونگ اون ارزیابی کرده و توقف آن را یکی از اصلی ترین شروط خود برای هرگونه مذاکره‌ای دانسته است.

شرطی که به نظر می‌رسد امروز آقای ترامپ وعده اجابت آن را داده است.

رئیس جمهور آمریکا که توقف این تمرینات نظامی را همچنین راهی برای "صرفه‌جویی در بودجه نظامی آمریکا" دانسته، درحالی از جنبه اقتصادی و مالی توقف آن را سودمند خوانده که ناظران از اهمیت امنیتی و نظامی آن سخن می‌گویند و معتقدند این امتیاز بسیار بزرگی بوده که رئیس جمهور آمریکا در نخستین دیدار خود به رهبر کره‌شمالی پیشکش کرده است.

همزمان چین و روسیه از این تصمیم آقای ترامپ استقبال کرده‌اند؛ چرا که سیاست "توقف در برابر توقف" در حقیقت در پیشنهاد سال گذشته مسکو و پکن برای حل بحران کره‌شمالی گنجانده شده بود و در آن توقف مانورهای نظامی آمریکا و کره‌جنوبی در برابر توقف آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای پیونگ‌یانگ مطرح شده بود.

این دو کشور بزرگ که هر دو هم مرز با کره شمالی هستند همزمان از کمتر شدن حضور آمریکا در پشت مرزهایشان استقبال خواهند کرد.

به همین علت هم روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در یادداشتی تحلیلی درباره دیدار امروز آقای ترامپ با کیم جونگ اون نوشته: "رئیس‌جمهور آمریکا در توافق یک صفحه‌ای که با رهبر کره‌شمالی امضا کرد همان چیزهایی را دریافت کرد که پدر و پدر بزرگ کیم جانگ اون هم پیش‌تر به روسای جمهوری قبلی آمریکا وعده داده بودند."

دیوید سنجر، از سردبیران نیویورک تایمز در این یادداشت نوشته: "در سال ۲۰۰۵ هم پدر کیم جونگ اون به جرج دبلیو بوش وعده داد که همه فعالیت های هسته ای خود را متوقف کند، به پروتکل الحاقی بپیوندد و به آژانس بین‌الملی انرژی هسته‌ای اجازه نظارت بر مراکز هسته ای خود را بدهد... وعده‌هایی که بسیار دقیق‌تر و عینی‌تر از آن چیزی بودند که امروز در توافق‌نامه یک صفحه‌ای میان آقای ترامپ و کیم جونگ اون رد و بدل شد."

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…