Skip to main content

فلسطین، صاحب مقام اول در رشد گردشگری در جهاننام فلسطین در تاریخ معاصر همواره با جنگ، خشونت، مقاومت و کشتار همراه بوده است. 

اما معرفی این سرزمین‌ پر رنج در خاورمیانه، نه تنها به عنوان یکی از نقاط جذاب برای گردشگری جهانی، بلکه جذاب‌ترین قطب توریسم بسیار شگفت‌انگیز می‌نماید.


سازمان جهانی گردشگری وابسته به سازمان ملل متحد (UNWTO) در تازه‌ترین گزارش خود در رتبه‌بندی کشورها و سرزمین‌هایی که بیشترین رشد گردشگری را در یک سال اخیر داشته‌اند، فلسطین را در جایگاه نخست معرفی کرده است.


رشد گردشگری با میزان گردشگرانی که به یک کشور رفته‌اند، متفاوت است. هر چند رتبه نخست به فلسطین رسیده است اما به این مفهوم نیست که بیشترین گردشگران را به خود جذب کرده است.


۱- فلسطین، در صدر یک فهرست ده نامی از نقاطی است که بر خلاف آنچه که در اخبار و گزارش‌های سیاسی جهانی مطرح است، به طرز غافلگیر کننده‌ای بیشترین جهش گردشگری در سال ۲۰۱۷ تا حال حاضر را ثبت کرده‌اند.


بی‌دلیل نبود که بنکسی هنرمند جهانی گرافیتی نخستین هتل بوتیکی خود را به تازگی در کرانه باختری افتتاح کرده است؛ این اقدام او نشان از افزایش علاقمندی جهانی به گردشگری در این سرزمین‌ بود.


بنکسی هتل خود را در مکانی در کرانه باختری افتتاح کرد که پنجره‌های آن به سوی دیوار بلند حائلی گشوده می‌شود که اسرائیل میان خود با این سرزمین‌ها کشیده است.


بنکسی که یک فعال سیاسی منتقد نیز هست، گفته بود، با این کار می‌خواهد آگاهی گردشگران در جهان نسبت به سرزمین فلسطین را نیز افزایش دهد.


در یک سال اخیر ۶۳۰ هزار توریست از کشورهای مختلف از کرانه باختری دیدار کرده‌اند هر چند که میان این کرانه با باریکه غزه تفاوت از زمین تا آسمان است.


با رفتن این شمار گردشگر به سوی کرانه باختری، رشد گردشگری جهانی در مورد سرزمین‌های فلسطینی ۵۸ درصد بیش از سال قبل از آن بوده است؛ بالاتر از هر کشور و سرزمین دیگری در سراسر جهان.


زادگاه و محل زندگی عیسی مسیح در بیت‌اللحم در کرانه باختری یکی از مهم‌ترین نقاطی است که گردشگران و زائران خارجی به آن می‌روند اما فلسطین جذابیت‌های بسیار دیگری هم برای گردشگران دارد که یکی از آنها، به طرز شگفت‌انگیزی، رالی‌های ماشین با رانندگی دختران جوان فلسطینی است.


چه کسی می‌توانست باور کند که آبجوهای گوارای فلسطینی، کنسرت‌های ارکسترهای بزرگ جهانی و یا حتی دیوار حائلی که اسرائیل با کرانه باختری کشیده، از جمله دلایل دیگری برای رشد گردشگری در سرزمین فلسطین باشد؟


۲- اما تنها فلسطین در خاورمیانهٔ پربحران نیست که در صدر فهرست رتبه‌بندی سازمان جهانی گردشگری قرار دارد؛ سرزمین تاریخی و پرچذبه مصر نیز در فهرست امسال در جایگاه دوم نشسته است.


مصر که گردشگری منبع مهمی برای درآمدزایی آن بود، از سال ۲۰۱۱ که با ناآرامی‌ها و تظاهرات علیه حکومت وقت روبرو شد، بسیاری از گردشگران خود را از دست داده بود.


اما عبدالفتاح السیسی فرمانده پیشین ارتش مصر حکومت اسلامگرایان و محمد مرسی، رییس‌جمهوری نماینده اخوان‌المسلمین، را کنار زد و با تغییر حکومت، موجب بازگشت ثبات نسبی پیشین به مصر شده است و با این ثبات نیز گردشگران به سرزمین فراعنه و اهرام ثلاثه بازگشته‌اند.


با وجود چند مورد حملات تروریستی و بمبگذاری‌های خونین بویژه علیه کلیساهای مسیحیان قبطی در قاهره و بندر اسکندریه، که ده‌ها کشته بر جای نهاده است، گردشگران بیشتری در یک سال اخیر مصر را برای گذراندن تعطیلات انتخاب کرده‌اند.


در یک سال گذشته بیش از هشت میلیون خارجی از مصر دیدار کرده‌اند که هر چند این رقم در مقایسه با چهارده میلیون گردشگری که در سال ۲۰۱۰، آخرین سال حکومت حسنی مبارک از مصر دیدار کرده بودند، کم است اما به نسبت سال ۲۰۱۶، رشد ۵۱ درصدی را نشان می‌دهد.


به گزارش سازمان جهانی گردشگری، توریست‌های اروپایی از همه کشورهای اتحادیه اروپا، غیر از بریتانیا، در گروه‌های بزرگ به مصر و بویژه به سواحل زیبای شرم‌الشیخ در آب‌های دریای سرخ بازگشته‌اند.


۳- با وجود آنکه شاید تنها درصد محدودی از مردم جهان نام جزایر ماریانای شمالی را شنیده باشند، این جزایر در جایگاه سوم در فهرست رشد گردشگری جهان در یکسال اخیر نشسته‌اند؛ ۵۳۱ هزار توریست یعنی ۳۷ درصد بیش از سال گذشته به این جزایر رفته‌اند.


۴- هر چند شمار توریست‌های رسیده در یک سال به ایسلند در شمال اروپا دو و نیم میلیون نفر بوده، اما چون رشد گردشگری حدود ۳۵ درصدی بیش از سال گذشته در جذب توریست به این جزیره آرام بوده، این کشور جایگاه چهارم را در فهرست سازمان جهانی گردشگری به خود اختصاص داده است.


۵- کشورهای شمال آفریقا، بویژه لیبی، در سال‌های اخیر کانون بحران بوده‌اند و گردشگران بسیاری در جهان جرات سفر به این مناطق را ندارند اما تونس همچنان یک استثناء است.


تونس، همسایه مصر، در سال ۲۰۱۵ شاهد تیراندازی یک مرد مسلح در یک منطقه مورد توجه گردشگران اروپایی بود؛ رخدادی که ۳۸ خارجی در آن جان دادند؛ سی تن آنها بریتانیایی بودند.


اما هتلی که محل آن کشتار بود، به تازگی بازگشایی شده و این تابستان مملو از گردشگران اروپایی است.


هفت و نیم میلیون خارجی که ۳۲ و نیم درصد بیش از سال گذشته است، در ماه‌های اخیر تعطیلات خود را در تونس گذرانده‌اند.


سال ۲۰۱۰ که حکومت زین‌العابدین بن علی در تونس در قدرت بود و هنوز تلاطم‌های موسوم به «بهار عربی» دامان رژیم او را نگرفته بود، هفت میلیون و ۸۰۰ هزار خارجی از تونس دیدار کردند؛ مقایسه آمار آن سال و امسال نشان می‌دهد که تونس ثبات بیشتری پیدا کرده است.


۶- ویتنام نیز که دو نسل قدیمی‌تر از ما نام آن را با جنگ خونین در برابر آمریکا مترادف می‌دانستند، بیشترین رشد گردشگری را در سراسر آسیا در یک سال اخیر داشته است.


سیزده میلیون خارجی در یک سال اخیر از ویتنام دیدار کرده‌اند که ۳۱ درصد بیشتر از سال قبل است.


۷- اوروگوئه در آمریکای لاتین، در جایگاه هفتم جهانی از نظر رشد جذب گردشگران در یکسال گذشته قرار گرفته است؛ رشد ۳۰ درصدی که حتی برزیل را پشت سر نهاده و امسال چهار میلیون گردشگر از اوروگوئه دیدار کرده‌اند.


۸- اما نیکاراگوئه نیز مورد توجه گردشگران جهانی است؛ کشوری که چند دهه انقلاب و کودتاهای نظامی و خصومت با آمریکا زندگی مردمش را برای چند دهه تحت تأثیر قرار داده بود، امسال حدود ۲۸.۵ درصد رشد گردشگری داشته و نزدیک به دو میلیون تن از این کشور آمریکای لاتین دیدار کرده‌اند.


۹- مغولستان در آسیای دور نهمین قطب گردشگری امسال بر اساس رتبه‌بندی سازمان جهانی گردشگری است؛ به گونه‌ای که از آغاز سال ۲۰۱۷ تا حال، ۴۰۰ هزار گردشگر از این خاستگاه چنگیزخان دیدار کرده‌اند تا رشد توریسم بیش از ۲۸ درصد در این کشور ثبت شده باشد.


۱۰- نام اسرائیل نیز از آغاز موجودیت آن با تنش‌های سیاسی و جنگی و بحران‌ها مترادف بوده است؛ اما بر خلاف آنچه که در یکسال اخیر در خبرهای رسانه‌ای از رخدادهایی مانند حملات چاقو زنی و واکنش‌های متقابل، از جمله بر سر مسجد الاقصی شنیده‌ایم، امسال سه میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر و زائر خارجی از اسرائیل دیدار کرده‌اند.


اسرائیل به عنوان خاستگاه ادیان توحیدی یهودیت و مسیحیت و وجود اماکن مقدس اسلامی بویژه مسجد الاقصی و سرزمینی که برای دیانت‌های دیگری مانند بهائیان و مورمون‌ها مقدس است، در اوج جنگ‌ها نیز مورد توجه زائران ادیان و باورهای مختلف بوده است.


هر از گاهی که بحران‌های سیاسی و جنگی شدت می‌گیرد، یک باره هتل‌های اسرائیل از گردشگران خالی می‌شود اما باز با دوره دیگری از آرامش، گردشگران به آسانی جذب این سرزمین می‌شوند.


رشد گردشگری در اسرائیل در سال ۲۰۱۷ اندکی بیش از ۲۵ درصد بوده است.چه کسی می‌توانست باور کند که با وجود نزاعی دیرینه، اتفاقاً این فلسطین و اسرائیل باشند که اولین و آخرین جایگاه در فهرست سرزمین‌هایی باشند که بیشترین رشد گردشگری در یک سال اخیر را داشته‌اند؟!

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…