Skip to main content

چین و هند، ایران را نقطه کلیدی اتصال راه آهن پروژه‌های ترانزیتی خود می‌بینندچین و هند گام‌های خود را فراتر از اختلافات سنتی مرزی خود گذارده و تلاش دارند که نفوذ خود بر دیگر نقاط آسیا و حتی ورای آن گسترش بدهند .

این دو غول اقتصادی در شبکه‌های شاهراه‌های زمینی و دریایی برای رسیدن به دنیای غرب در حال رقابت هستند و ایران را نقطه کلیدی اتصال هر یک از پروژه‌های راه آهن اصلی آسیا به اروپا توسط چین، و مسیر دریایی توسط هند می‌دانند.

این مساله با حضور کارشناسان در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن مورد بحث قرار گرفت و ایران محور این صحبتها بود.

نادگ رولاند، رئیس مرکز امنیت و سیاست خارجی در نهاد ملی تحقیقات آسیایی در این باره گفت: «برای چین مشخصا دسترسی به نفت ایران و ادامه مشارکت در این زمینه و همچنین توسعه بنادر برای پیوند بین تمامی مناطق پیرامونی آسیا با خود مطرح است

طرح «راه ابریشم» جدید چین، گستره ۶۵ کشور را شامل می‌شود و ایجاد قطار سریع السیر بین تهران و مشهد در چارچوب این طرح قرار دارد. 

چین برپایه این طرح می‌خواهد زمان حمل کالای تولیدی خود به آسیای مرکزی، ایران و خاورمیانه تا اروپا را از راه زمینی به نصف زمان مسیر دریایی کاهش دهد .

آقای رونالد در این باره به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «برای برخی از این کشورها بسیار جذاب است که ببینند چینی‌ها علاقمند به سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی هستند که برای توسعه آن کشورها بسیار مهم هستند. 

ایجاد زیرساخت نمونه‌ای از آن است

از سوی دیگر، طرح جایگزین هند، به توافق بین دهلی نو و تهران برای توسعه بندر چابهار در سیستان و بلوچستان بستگی دارد. 

هند می‌خواهد از این بندر به راه آهن جنوب - شمال که ایران هم اکنون در حال تکمیل آن است، متصل شود تا کالاهای خود را با دور زدن پاکستان با هزینه و زمانی حدود سی درصد کمتر به روسیه و اروپا برساند.

این برنامه در چارچوب طرح هند برای باز کردن دالانی به ایران، روسیه، مناطق قفقاز و آسیای میانه به عنوان طرح جایگزین در برابر «راه ابریشم» جدید چین است.

به نوشته برخی رسانه‌های هندی، حضور نتین گدکری وزیر حمل و نقل هند به عنوان نماینده کشورش در مراسم تحلیف دومین دوره ریاست جمهوری حسن روحانی در تهران، نشانگر اهمیت برنامه دهلی‌نو برای توسعه بندر چابهار ایران است.

ماتیو گودمن، مشاور در حوزه اقتصاد آسیا در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در این خصوص به خبرنگاران گفت: «من فکر می‌کنم آنچه به دنبال انجامش هستند این است که انواع رقابت‌های مثبت از طریق این زیرساخت‌ها هدایت شوند. 

در مجموع به نظرم این نوع رقابت سالم است. این به طور کلی، زیرساخت‌های بهتر، ارتباطات و مزایای بیشتری برای افراد بیشتری فراهم خواهد کرد. اما خطراتی هم دارد

کارشناسان معتقدند که این رقابت و اصطکاک چین و هند ممکن است خطراتی به خاطر مشکلات مرزی دیرینه دو کشور در پی داشته باشد.

مشکل دیگر می‌تواند تنش ایران با غرب باشد که سرمایه‌گذاران خارجی را همواره نگران بازگشت تحریم‌های ایران نگه می دارد.

بنا به یافته‌های پروژه توسط مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، ایران در نظر دارد در سالهای آتی با بازسازی شبکه راه آهن خود، موقعیتش را به عنوان مرکزی جهانی برای ترانزیت بین هند و چین به ثبت برساند.
Comments

Popular posts from this blog

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…

مائده مختار زاده یکی از اعضاء فعال گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق در ایران_قسمت 1

گزارش شماره یک درباره یکی از خائنین به ملت ایران
 همانطور که ملت بزرگ و شریف ایران زمین میدانند یکی از خطرناک ترین و فاسدترین گروه های تروریستی که سالیان سال در سطح جهان وایران به فعالیتهای غیر انسانی و جنایتکارانه مبادرت می ورزند و با افکار و عقاید بیمارگونه خود جانهای جوانان ایران زمین را می آلایند، گروهک تروریستی مجاهدین خلق می باشد.
جنایات آنان طی سالیان گذشته بر همگان آشکار بوده و چه خانواده هایی که فرزندان عزیز خود را که توسط اعضای این گروه شستشوی مغزی داده شدند ، از دست داده اند و دیگرانی که طعمه شکارچیان بی رحم این گروه تروریستی قرار گرفته اند.
اما خانواده هایی هستند که همچنان نسل اندر نسل به این سازمان تروریستی وفادارند و ایدئولوژی جنایتکارانه خود را به فرزندشان منتقل می کنند و همچنان در داخل و خارج ایران به ترویج افکار مسموم آنها و همچنین فعالیتهای تروریستی مشغول می باشند.
در اینجا به معرفی یکی از این خانواده ها و تشریح فعالیتهای آنها از سالهای آغازین انقلاب ایران تا کنون  خواهیم پرداخت:
مصطفی و جعفر مهیمنی و یکی از خواهرانشان مرضیه مهیمنی ساکن شهرستان بابل در استان مازندران در س…