Skip to main content

ترامپ ونزوئلا را هم به اقدام نظامی تهدید کرددونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، علاوه بر تندتر کردن لحن تهدیدآمیز خود نسبت به کره شمالی، گفته گزینه نظامی علیه ونزوئلا هم خارج از تصور نیست.

تکرار استفاده از گزینه نظامی در سخنان چند روز اخیر آقای ترامپ با نگرانی مقام‌های سابق و ناظران تحولات در آمریکا و سایر نقاط جهان روبرو شده و بسیاری از لحن "جنگ‌طلبانه" آقای ترامپ انتقاد کرده‌اند.

آقای ترامپ روز جمعه (۱۱ اوت - بیستم مرداد) علاوه بر این که یک بار دیگر کره شمالی را تهدید به برخورد نظامی شدید کرد، در حالی که رکس تیلرسون، وزیر خارجه و نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در دو طرف او ایستاده بودند گفت: "... گزینه‌های فراوانی برای مواجهه با ونزوئلا موجود است حتی اگر لازم شود گزینه نظامی... مردم آنجا (ونزوئلا) در حال جان دادنند... بنابراین من گزینه نظامی را در مورد ونزوئلا مردود نمی‌دانم."

آقای ترامپ که روز جمعه برای دومین بار برابر خبرنگاران حاضر شده بود در پاسخ به تفسیر سخنانش و این که آیا این گزینه نظامی به معنای اعزام سربازان آمریکایی به ونزوئلا خواهد بود، گفت: "ما درباره چنین مواردی (علنی) حرف نمی‌زنیم. 

اما استفاده از نیروی نظامی گزینه‌ای است که ما قطعا می‌توانیم روی آن حساب کنیم."

ساعتی بعد از این اظهارات آقای ترامپ، وزیر خارجه ونزوئلا سخنان آقای ترامپ را "عملی احمقانه" خواند.

همزمان کاخ‌سفید، عصر جمعه با انتشار اطلاعیه‌ای خبر داد نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، درخواست گفتگوی تلفنی مستقیم با آقای ترامپ کرده است.

در این اطلاعیه آمده، "آمریکا بارها از دولت ونزوئلا خواسته از سرکوب معترضان، زندانی کردن مخالفان و نقض حقوق‌بشر دست بردارد و هر وقت که اصول دموکراسی دوباره در ونزوئلا برقرار شد آقای ترامپ با کمال میل حاضر به گفتگو با رهبران این کشور است".

اگرچه استفاده آقای ترامپ از قدرت برتر نظامی کشورش علیه کره‌شمالی در چند روز گذشته بسیار خبرساز شده است اما این نخستین بار است که او ونزوئلا را به استفاده از توان نظامی آمریکا تهدید می‌کند.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری رویترز، پنتاگون دقایقی بعد از این سخنان آقای ترامپ گفته وزارت دفاع هیچ دستوری در ارتباط با ونزوئلا دریافت نکرده است.

در پی ناآرامی‌ها در ونزوئلا و تاسیس مجلس مناقشه برانگیز موسسان در این کشور، آمریکا علاوه بر تحریم‌های عمومی علیه دولت این کشور، مستقیما رئیس جمهوری ونزوئلا، نیکلاس مادورو، را هم در کنار چند شخصیت دیگر سیاسی این کشور، تحریم کرده و آقای مادورو را "دیکتاتور" خوانده است.


اگر چه اقدامات دولت آقای مادورو در چند ماه اخیر با محکومیت جهانی روبرو شده و بسیاری او را در تلاش برای استقرار یک نظام دیکتاتوری در ونزوئلا متهم کرده‌اند، اما تهدید این کشور در آمریکای لاتین به حمله نظامی، آن هم از سوی فرمانده کل قوی‌ترین ارتش جهان، با نگرانی از سوی ناظران تحولات در واشنگتن روبرو شده است.

لیان پانه‌تا، وزیر دفاع سابق آمریکا، دقایقی بعد از این سخنان آقای ترامپ، در حالی که به مضطرب بودن خودش معترف بود گفت: "آنچه اکنون باید مردم آمریکا از رهبرشان بشنوند این است که بگوید ما قدرت ان را داریم که این بحران‌ها را مسالمت‌آمیز از سر بگذارینم."

آقای پانه‌تا که با شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا گفتگو می‌کرد با انتقاد از "سخنان نسنجیده" رئیس جمهوری آمریکا از مشاوران و مقام‌های دولت کشورش درخواست کرد که با وحدت کلام و انسجام تلاش کنند "پیام واضحی از استراتژی" آمریکا به جهان ارسال کنند و اکنون زمان آن نیست که "ما از جنگ اتمی سخن بگوییم و با آتش و خشم و مسلح کردن تسلیحاتمان" به فکر کنترل بحران باشیم.

آقای پانه‌تا که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، وزیر دفاع آمریکا بود و پیش از آن هم ریاست سازمان سیا را برعهده داشته، روز پنجشنبه به سی‌ان‌ان گفت با توجه سابقه طولانی که در امور نظامی و امنیتی داشته باور دارد که اکنون "امنیت ملی آمریکا در وخیم‌ترین وضع از زمان بحران موشکی کوبا در اوج دوران جنگ سرد" قرار گرفته است.


در همین حال، پروسفیر ونزوئلا در لیما را اخراج کرده است.

دیه‌گو مولرو، سفیر ونزوئلا در پرو، پنج روز فرصت دارد تا خاک این کشور را ترک کند.

پرو می‌گوید این اقدام را در واکنش به آنچه "پاسخ غیرقابل قبول" نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، به انتقادهای جهانی از اقداماتش و آنچه "تلاش آقای مادورو برای استقرار یک دیکتاتوری" خوانده شده است.


اخراج سفیر ونزوئلا از پرو در ادامه محکومیت بسیاری از رهبران آمریکای لاتین از تاسیس مجلس موسسان و تلاش برای تغییر قانون اساسی در ونزوئلا صورت گرفته است.

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…