Skip to main content

وزیر کشور عراق: ولیعهد عربستان خواهان میانجی‌گری بغداد در کاهش تنش با ایران استخبرگزاری‌های ایران به نقل از وزیر کشور عراق که در تهران به سر می‌برد، از خواست عربستان سعودی برای میانجی‌گری بغداد در کاهش تنش میان این کشور و ایران خبر داده‌اند.

قاسم الارجی، وزیر کشور عراق، برای امضای تفاهم‌نامه‌ای در زمینه حضور زائران ایرانی مراسم اربعین به تهران سفر کرده بود، و روز یکشنبه ۲۲ مرداد، این تفاهنامه به امضای او و عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، رسید.

اما خبرگزاری ها، روز یکشنبه ۲۲ مرداد، در گزارشی از نشست وزیران کشور ایران و عراق در تهران نوشت که قاسم الارجی گفته است که در سفر اخیرش به عربستان سعودی، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان «رسماً خواسته است که عراق واسطه‌ای بین ایران و عربستان برای کاهش تنش باشد».

او اضافه کرده که چنین موضوعی پیشتر از سوی ملک سلمان، پادشاه عربستان، نیز مطرح شده بود و کشورش معتقد است «روابط دوستانه ایران و عربستان به تأمین امنیت در منطقه کمک می‌کند».

گفته‌های وزیر کشور عراق، در برخی رسانه‌های داخلی این کشور و نیز برخی رسانه‌های منطقه نیز بازتاب داشته، گرچه تاکنون مقام‌های رسمی یا منابع خبری عربستان سعودی در این زمینه واکنشی نشان نداده‌اند.

روابط ایران و عربستان، از زمان حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد در دی ماه ۹۴ قطع شد، و از آن زمان دو کشور تنها در ماه‌های اخیر مذاکراتی را برای از سرگیری اعزام زائران ایرانی به مراسم حج داشته‌اند، و ایران اخیراً گروهی از دیپلمات‌هایش را برای پیگیری امور زائران اعزام‌شده راهی عربستان کرد.

چندی پیش معاون وزیر خارجه ایران از «توافق اولیه با عربستان سعودی» برای بازدید از سفارتخانه‌ها خبر داده بود و در عین حال ژگفته بود «هیچ مذاکره مستقیمی» بین دو کشور وجود ندارد، و موضوعات ضروری «از مجاری دیپلماتیک و به شکل غیرمستقیم» حل می‌شود.

از زمان قطع روابط ایران و عربستان، برخی کشورها از جمله پاکستان و کویت پیشنهادهایی را برای میانجی‌گری و کاهش تنش میان دو کشور ارائه کرده‌اند.

عراق نیز از آن زمان تلاش‌هایی را در این زمینه انجام داده و آن طور که ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق در دی ماه سال گذشته اعلام کرده بود، از زمان قطع روابط ایران و عربستان، با میانجی‌گری بین دو کشور، پیام‌هایی را میان این دو رد و بدل کرده است.

هر دو کشور ایران و عربستان، یکدیگر را به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه، به‌ویژه در مرزهای خود، متهم می‌کنند، و اختلاف‌های آنها در سوریه و یمن، جنگی نیابتی را بین دو کشور رقم زده است.

در این زمینه، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، در دی ماه سال گذشته گفته بود که ایران را نماینده و محرک «سه گرفتاری اصلی در منطقه» می‌داند؛ «ایدئولوژی‌های بدون مرز، بی‌ثباتی، و تروریسم».

او تأکید کرده بود که «هیچ جایی برای مذاکره با قدرتی که به صدور ایدئولوژی انحصاری خود می‌پردازد، در اقدامات تروریستی مشارکت می‌کند، و حاکمیت دیگر کشورها را نقض می‌کند، وجود ندارد»، و افزوده بود «تا زمانی که تهران چشم‌انداز و رفتار عمیقاً مشکل‌آفرین خود اصلاح کند، عربستان از همکاری و پیشنهاد روابط حسنه دائمی با ایران متضرر خواهد بود».

این اظهارات در آن زمان با واکنش جمهوری اسلامی مواجه شد و سخنگوی وزارت خارجه ایران با متهم کردن عربستان به «حمایت سازمان‌یافته از گروه‌های تروریستی» اعلام کرد که عربستان از جمله بازیگرانی که «اصلاح رفتار آن برای صلح و آرامش جهانی ضروری است».


گرچه وزیران خارجه ایران و عربستان از زمان قطع روابط در یکی نشست‌های بین‌المللی مربوط به بحران سوریه با هم حضور داشته‌اند، اما تنها مواجهه رودرروی آنها، چندی پیش و در حاشیه نشست کمیته اجرایی سازمان همکاری‌های اسلامی در استانبول صورت گرفت که به گزارش رسانه‌های ایران، دو طرف «یکدیگر را در آغوش گرفته و گفت‌وگوی کوتاهی با هم داشته‌اند».

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…