Skip to main content

ترامپ روسیه را به ایجاد بی‌ثباتی در کشورهای همسایه متهم کرددر آستانه ملاقات با رئیس جمهوری روسیه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روسیه را به ایجاد بی‌ثباتی در کشورهای اروپای شرقی متهم کرده و از اقدام علیه برنامه اتمی کره شمالی سخن گفته است.

روز پنجشنبه، ١۵ تیر (۶ ژوئیه)، دونالد ترامپ که به لهستان سفر کرده، در یک انتقاد کم سابقه از روسیه گفت که آمریکا "به منظور مقابله با اقدامات و رفتار بی‌ثبات ساز روسیه با متحدان خود از جمله همسایگان روسیه همکاری می‌کند."

انتقاد از روسیه در آستانه تشکیل اجلاس سران و رهبران گروه ٢٠ اظهار شده و قرار است آقای ترامپ در حاشیه این اجلاس با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار کند. 

پیشتر، وزیر خارجه آمریکا از آمادگی کشورش برای همکاری با روسیه در مورد سوریه و بهبود روابط با روسیه سخن گفته بود.

آقای ترامپ که در یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک با آندجی دودا، رئیس جمهوری لهستان شرکت داشت، از کشورهای عضو پیمان ناتو خواست تا بودجه نظامی خود را افزایش دهند. وی گفت: "زمان آن رسیده است که اعضای ناتو تعهدات مالی خود در قبال تقویت بنیه نظامی کشورهایشان را جدی بگیرند."

چند سال پیش، کشورهای عضو ناتو تصویب کردند که دست کم ٢ درصد از تولید ناخالص ملی خود را به بودجه نظامی اختصاص دهند اما اکثر اعضای به این تعهد عمل نکرده‌اند.

در ماه مه سال جاری، رئیس جمهوری آمریکا در جریان نشست رهبران کشورهای عضو ناتو عملکرد سازمان و نقش این کشورها را مورد انتقاد قرار داد و مقامات آمریکایی گفته بودند که وی در سفر جاری به اروپا، در صدد "ترمیم" روابط آمریکا با دیگر اعضای ناتو برخواهد آمد.

رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه مطبوعاتی خود در پایتخت لهستان، خواستار برخورد جدی جامعه جهانی با آزمایش موشکی اخیر کره شمالی شد و گفت که جهانیان باید به حکومت کره شمالی نشان دهند که رفتار کنونی برایش "تبعاتی" خواهد داشت.

پس از انجام آزمایش موشکی کره شمالی در روز سه‌شنبه، آقای ترامپ به خصوص دولت چین را به خاطر افزایش مبادلات تجاری خود با کره، به جای تشدید تحریم اقتصادی آن کشور، مورد انتقاد قرار داد.

وی گفت باید در مورد "تهدید موشکی کره شمالی کاری صورت گیرد" و افزود که واکنش ایالات متحده در این مورد "شدید" خواهد بود. او درباره این واکنش شدید توضیح بیشتری نداد.

رئیس جمهوری آمریکا که عازم شرکت در اجلاس گروه ٢٠ در آلمان است، برای حضور در جلسه رهبران کشورهای اروپای مرکزی، حوزه بالتیک و حوزه بالکان به میزبانی لهستان به این کشور سفر کرده است.

لهستان همسایه روسیه و از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - است. 

در حال حاضر، یک واحد نظامی آمریکایی با ۹۰۰ پرسنل به عنوان بخشی از حضور دوره‌ای نیروهای ناتو در شرق اروپا در لهستان مستقر است. 

هدف از استقرار این نیروها مقابله با تهدید بالقوه روسیه عنوان شده که به خصوص پس از جداکردن شبه‌جزیره کریمه از اوکراین و انضمام آن به خاک روسیه باعث نگرانی بعضی از کشورهای همسایه شد.

فشار روسیه بر دولت اوکراین برای دادن خودمختاری به جدایی‌طلبان روس زبان باعث نگرانی شدید آن دسته از کشورهای همسایه روسیه شده که دارای اقلیت قابل توجه روس‌تبار هستند.


رئیس جمهوری لهستان در مصاحبه مشترک با آقای ترامپ گفت که "آمریکا و لهستان خود را متحدان وفادار هم می‌دانند که در زمینه‌های گوناگونی از جمله امنیت دوجانبه با یکدیگر همکاری دارند." 

وی افزود که "احساس من این است که آمریکا در مورد امنیت لهستان دیدگاهی کاملا جدی دارد."

علاوه بر همکاری امنیتی، لهستان برای تامین نیاز خود به انرژی به آمریکا چشم دوخته است. 

دولت لهستان در نظر دارد پس از انقضای قرارداد خرید گاز از شرکت روسی گازپروم در سال ٢٠٢٢، از تمدید این قرارداد خودداری کند و مایل است به جای آن، واردات گاز از سایر کشورها را افزایش دهد.

ماه گذشته، اولین تانکر حامل گاز مایع آمریکا به لهستان رسید و وزیر خارجه لهستان کشور گفته است که تحویل این محموله نشان داد که واردات گاز از آمریکا "عملی است." 

وی گفت که اینک آمریکاییان باید تصمیم بگیرند که آیا می‌توانند بهایی را برای گاز صادراتی خود بخواهند که برای لهستان هم مقرون به صرفه باشد.

هنگام حضور دونالد ترامپ در ورشو، پایتخت لهستان، گروهی از طرفداران محیط زیست تظاهراتی برگزار کردند و علیه تصمیم وی در خارج کردن آمریکا از پیمان پاریس برای کاهش گازهای گلخانه‌ای شعار دادند.


قرار است آقای ترامپ بعدا در یک گردهمایی عمومی در میدان کراسینسکی ورشو سخنرانی کند و گروهی از مردم از ساعات صبح در این محل تجمع کرده‌اند.

Comments

Popular posts from this blog

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…