Skip to main content

اسرائیل ورود نمازگزاران به حرم شریف را محدود کردبا افزایش تنش در بیت‌المقدس، پلیس اسرائیل تمهیدات امنیتی ویژه‌ای را در بخش قدیمی این شهر به اجرا گذاشته است.

از بامداد روز جمعه، ٣٠ تیر (٢١ ژوئیه)، ماموران پلیس اسرائیل در مناطق حساس بیت‌المقدس شرقی به خصوص حوالی "حرم شریف" مستقر شده و مقامات امنیتی اعلام کرده‌اند از ورود مردان زیر ٥٠ سال به این محوطه برای شرکت در مراسم نماز جمعه جلوگیری خواهد شد.

تنش کنونی با تصمیم پلیس اسرائیل به نصب گیت‌های الکترونیکی مجهز به دستگاه‌های فلزیاب در این محوطه آغاز شد. 

پلیس هدف از این اقدام را تشخیص افراد مسلح به اسلحه گرم و سرد اعلام کرده است. 

فلسطینیان هرگونه اقدام امنیتی اسرائیل در مورد حرم شریف را به منزله گامی از سوی دولت این کشور برای مسلط شدن بر این زیارتگاه مسلمانان تلقی کرده و با آن مخالفت می‌ورزند.

محل موسوم به "کوه معبد" از مکان‌های مقدس یهودیان نیز در همین محوطه واقع است و برخی فلسطینیان نگران آن هستند که دولت اسرائیل تحت فشار بنیادگرایان یهودی در صدد برآید هویت این محل را تغییر دهد.

آثار تنش کنونی از محدوده اختلاف اسرائیل و فلسطینیان فراتر رفته و دولت آمریکا و نماینده ویژه سازمان ملل در امور خاورمیانه هم نسبت به تشدید درگیری در این شهر ابراز نگرانی کرده‌اند. 

همچنین، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از اسرائیل خواسته است تا فلزیاب‌های نصب شده در حرم شریف را بردارد.
ترکیه از معدود کشورهای مسلمان دارای روابط سیاسی با اسرائیل است و آقای اردوغان روز گذشته در تماس تلفنی با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، و روون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، در این مورد با آنان تبادل نظر کرد. 

به گزارش منابع دولتی ترکیه، آقای اردوغان از رئیس جمهوری اسرائیل خواست از دولت آن کشور بخواهد فورا گیت‌های امنیتی را برچیند و چنین اقدامی را "در چارچوب آزادی مذهب و حق برگزاری مناسک مذهبی" ضروری دانست. 

آقای ریولین نیز گفته است که این دستگاه‌ها صرفا با هدف حفظ امنیت تمامی مردم از جمله زائران مسلمان صورت گرفته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر راستگرای اسرائیل ضمن تاکید بر عزم دولت خود برای حفاظت از هویت و امنیت حرم شریف، گفته است که نصب تجهیزات جدید برای دفاع از امنیت زائران و بازدیدکنندگان از این محل لازم بوده و در نظر نیست تغییری در وضعیت و هویت این محل داده شود.

تا پیش تصرف بخش شرقی بیت‌المقدس توسط نیروهای اسرائیلی در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در ژوئن سال ١٩٦٧ این بخش از شهر و اماکن مذهبی آن، از جمله حرم شریف، تحت حاکمیت و مدیریت اردن بود و در حال حاضر هم یک کمیته ویژه زیر نظر اردن همچنان مدیریت حرم شریف را در دست دارد. 

ورود زائران یهودی برای عبادت در این محل ممنوع است اما برخی از بنیادگرایان یهودی گفته‌اند که معبد آنان پیش از استقرار اماکن مذهبی مسلمانان در این محل وجود داشته و باید به آنان اجازه ورود و عبادت داده شود.

گفته می‌شود نخست وزیر و کابینه امنیتی اسرائیل برای برداشتن دستگاه‌های فلزیاب تحت فشار شدید بودند اما سرانجام تصمیم گرفتند با حفظ آنها در این محل موافقت کنند. 

پلیس اسرائیل گفته است که کابینه امنیتی به ماموران پلیس اجازه داده برای بازرسی دستگاه‌های نصب شده وارد این محل شوند.

اقدامات امنیتی جدید پس آن به اجرا گذاشته شد که در روز ١٤ ژوئیه، چند مرد مسلح به اسلحه گرم و چاقو ماموران پلیس اسرائیل را در بخش شرقی بیت‌المقدس هدف حمله قرار دادند و دو مامور را کشتند. 

مهاجمان سپس به سوی محوطه حرم شریف گریختند اما با گلوله ماموران اسرائیلی از پای درآمدند. 

پلیس اسرائیل گفت که اسلحه مورد استفاده در این حمله قبلا به داخل محوطه برده و در آنجا مخفی شده بود.

هفته گذشته پلیس بیت‌المقدس با بستن محوطه حرم الشریف به روی عموم، مانع از برگزاری مراسم نماز جمعه شد و گفت که هدف از این اقدام، بازرسی امنیتی این محوطه است. 

روز یکشنبه محوطه به روی مردم باز شد اما پلیس گفت که تعدادی گیت الکترونیکی در محل نصب کرده است.

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…