Skip to main content

دیوان دادگستری اروپا: پناهجویان باید در کشور محل ورود تقاضای پناهندگی کننددیوان دادگستری اتحادیه اروپا رای داده است که رسیدگی به درخواست پناهجویی باید در اولین کشور محل ورود پناهجو صورت گیرد.

در جریان هجوم پناهجویان در سال های ٢٠١٥ و ٢٠١٦، کشورهای اتحادیه اروپا مرزهای خود را باز کردند به نحوی که پناهجویان می‌توانستند از یک کشور عازم کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا شوند.

دیوان دادگستری اروپا استدلال دولت‌های اتریش و اسلوانی را پذیرفت که این کشورها حق دارند پناهجویان را به کشور محل ورود آنان بازگردانند. 

این رای می‌تواند باعث جابجایی پناهجویانی شود که پس از ورود به یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به کشورهای دیگر عضو رفته‌اند. 

در پرونده دیگری که در دیوان مطرح است، مشاور عالی دیوان توزیع پناهجویان بین کشورهای عضو را قانونی دانسته است.

این رای پس از رسیدگی به شکایت یک پناهجوی سوری که از کرواسی وارد اسلوونی شده بود و دو پناهجوی افغان که از طریق اسلوونی و کرواسی به اتریش رسیده بودند صادر شد. 

هم اتریش و هم اسلوونی از اعطای کمک بین‌المللی به این پناهجویان خودداری کرده بودند و آنان نیز با استناد به "مقررات دوبلین" علیه دولت‌های این دو کشور به دیوان دادگستری اروپا شکایت کردند.

طبق مقررات دوبلین، هر گاه پناهجویی به یکی از کشورهای عضو اتحادیه وارد شود، همان کشور موظف است به درخواست پناهندگی او رسیدگی کند و در صورت دارا بودن شرایط، به او پناهندگی بدهد. 

دادگاه نیز رای داد که کرواسی و اتریش موظف بوده‌اند درخواست پناهجویان برای برخورداری از حمایت بین‌المللی را برآورده کند و دادن اجازه به آنان برای عبور از مرز و ورود به یک کشور دیگر عضو اتحادیه بدون داشتن ویزا غیرقانونی بوده است.

همچنین روز چهارشنبه، ۴ مرداد (۲۶ ژوئیه) ایو بوت، از مشاوران عالی دیوان دادگستری اروپا، عالی‌ترین مرجع قضایی رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با این اتحادیه، نظر داد که سهمیه اجباری توزیع پناهجو بین کشورهای عضو اتحادیه قانونی است و این کشورها ملزم به رعایت آن هستند. 

در صورت اجرایی شدن این نظر، امکان جابجایی پناهجویان به خصوص از یونان و ایتالیا به کشورهای اروپای شرقی وجود دارد.

در دیوان عالی اروپا از هر یک از کشورهای عضو یک قاضی مستقل عضویت دارد که از مشاوره یازده مشاور عالی برخوردار می‌شوند. 

نقش این مشاوران بررسی و ارائه نظر بی‌طرفانه در مورد پرونده‌هایی است که نکات حقوقی جدید را مطرح می‌کنند.

نظر مشاور عالی دیوان در پی درخواست دولت‌های مجارستان و اسلواکی برای لغو این سهمیه ابراز شده است. این دو کشور، با حمایت دولت لهستان، خواستار اجرای مقررات دوبلین شده بودند.

به گفته نمایندگان این دو کشور، تصمیم اتحادیه اروپا در تعیین سهمیه پذیرش پناهجو توسط تمامی کشورهای اتحادیه اروپا با معاهدات اتحادیه مغایرت دارد و در نتیجه غیرقانونی است.

خانم بوت این استدلال را وارد ندانست و گفت که سهمیه‌بندی پناهجویان تصمیمی خردپذیر و متناسب با شرایط بوده که با هدف کاهش فشار غیرمنصفانه ناشی از هجوم پناهجویان بر امکانات دو کشور یونان و ایتالیا اتخاذ شد. 

در جریان حرکت هزاران پناهجو به سوی اروپا در سال ۲۰۱۵ این دو کشور با ورود تعداد بی‌سابقه پناهجویانی مواجه شدند که در نظر داشتند از این دو کشور به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنند.

تصمیم به تعیین سهمیه پذیرش پناهجو در سال ۲۰۱۵ اتخاذ شد اما دولت‌های راستگرای لهستان و مجارستان این تصمیم را نپذیرفته‌اند. 

به گفته آنان، اکثر پناهجویان از جنگ‌زدگان سوریه یا دیگر کشورهای مسلمان هستند و نگرش آنان با شرایط فرهنگی اروپائیان همسویی ندارد و باعث بروز مشکلات اجتماعی خواهد شد.

در حالی که برخی کشورهای عضو اتحادیه، به خصوص آلمان، چندین هزار پناهجو را پذیرفته‌اند، عدم تمایل بعضی کشورها برای کمک به کاهش فشار پناهجویان بر دو کشور ایتالیا و یونان باعث اختلاف در میان کشورهای عضو شده و نگرانی‌هایی را در مورد تضعیف اتحادیه اروپا در پی آورده است.


نظر مشاوران عالی دیوان دادگستری اروپا جنبه مشورتی دارد و الزام‌آور نیست اما معمولا قضات دادگاه نظر آنان را می‌پذیرند و بر مبنای آن رای می‌دهند. 

قرار است دادگاه اتحادیه اروپا پس از پایان تعطیلات تابستانی رای خود را در این مورد صادر کند.

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…