Skip to main content

چهار کشور عربی خواستار رعایت «اصول شش‌گانه» از طرف قطر شدندچهار کشور عربی که با قطر قطع رابطه کرده و از دوحه خواسته بودند برای ازسرگیری روابط ۱۳ شرط آن‌ها را بپذیرد، اکنون خواستار رعایت آنچه «اصول شش‌گانه» برای مقابله با افراطی‌گری و تروریسم نامیده‌اند، شده‌اند.

عربستان، بحرین، امارات متحده عربی و مصر، از قطر خواسته‌اند تا پایبندی خود را به «شش اصل» برای مقابله با افراطی‌گری و تروریسم اعلام کرده و برای پذیرش طرحی در عمل به آن‌ها، با این کشورها مذاکره کند. 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این اقدام ممکن است راهگشای بحران پیش‌آمده در منطقه خاورمیانه باشد.

چهار کشور عربی در میانه خرداد ماه، با متهم کردن دوحه به «حمایت از تروریسم»، «دخالت» در امور برخی از کشورها و یا «به‌خطرانداختن» امنیت و ثبات در منطقه، تمامی روابط خود را با قطر قطع کرده، مسیرهایی ورودی و خروجی به آن کشور را بستند. 

قطر این اتهام‌ها را رد کرده و چهار کشور، و در صدر آن‌ها عربستان و امارات، را به تلاش برای دخالت در امور خود و نادیده‌گرفتن حق حاکمیت ملی‌اش، متهم کرده‌است.

کشورهای عربی پیش از این فهرستی از شرایط خود را برای ازسرگیری روابط با دوحه فرستاده بودند که از جمله آن‌ها کاهش شدید روابط با ایران، تعطیلی شبکه الجزیره و یا برچیدن پایگاه نظامی ترکیه‌ بود. 

دوحه این شروط را رد کرد.

عبدالله المعلمی، نماینده عربستان در سازمان ملل متحد، ۲۷ تیر ماه در جمع خبرنگاران گفته است چهار کشور اکنون خواستار رعایت اصول شش‌گانه‌ای هستند، که وزرای خارجه در نشست پنجم ژوئیه در قاهره بر سر آن توافق کردند. 

آقای معلمی ابراز امیدواری کرده‌است که قطر نیز تعهد خود را به این اصول اعلام کند.

نماینده عربستان در سازمان ملل در عین حال گفته این کشورها می‌توانند در مورد جزئیات، «تاکتیک‌ها» و «ابزارهای» مورد نیاز در اجرای این اصول، گفت‌وگو کنند: «می‌توانیم مذاکره و تعامل کنیم».

المعلمی به خبرنگاران گفته جلوگیری از تحریک به خشونت و افراطی‌گری در اولویت قرار دارد، ولی جزئیاتی مانند «تعطیلی شبکه الجزیره» ممکن است ضروری نباشد: «اگر تنها راه دستیابی به آن‌ها (اصول شش‌گانه) تعطیلی الجزیره است، قبول؛ و اگر می‌توانیم بدون بستن شبکه الجزیره به آن‌ها برسیم هم خوب است».

روزنامه نیویورک‌تایمز می‌گوید دیپلمات سعودی و متحدان آن گفته‌اند چهار کشور اکنون در مورد جزئیاتی که قطر باید آن‌ها را رعایت کند، صحبت نمی‌کنند. 

هدف آن‌ها پایبندی به اصول مقابله با تروریسم و افراطی‌گری، جلوگیری از تامین منابع مالی و پناهگاه امن برای گروه‌های تروریستی، جلوگیری از تبلیغ خشونت و نفرت‌پراکنی و عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها است.

وزیر امارات متحده عربی در امور همکاری‌های بین‌المللی نیز گفته است هر پنج کشور روابطی مستحکم با ایالات متحده دارند «و ما معتقدیم آمریکا نقشی بسیار سازنده و مهم در ایجاد یک راه‌حل صلح‌آمیز برای بحران جاری دارد».

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، به‌تازگی در سفری به منطقه خاورمیانه با مقام‌های قطر و چهار کشور عربی دیدار کرده بود؛ دیدارهایی که در راستای تلاش‌های واشینگتن برای حل بحران صورت گرفتند. 

در دوحه، تیلرسون و هم‌تای قطری او، یادداشت تفاهمی برای مقابله با تروریسم و تامین منابع مالی «گروه‌های تروریستی» امضا کردند. 

کشورهای عربی ساعاتی بعد در بیانیه‌ای از این اقدام استقبال کرده ولی گفته بودند کافی نیست.

عبدالله المعلمی در عین حال گفته آینده‌ی قطر در همراهی با همسایگان آن است که تامین می‌شود و «نه مکان‌های دور»؛ آسوشیتدپرس می‌گوید این اشاره به‌طور مشخص به کشورهای ترکیه و ایران است که طی هفته‌های اخیر به‌شکلی از دوحه حمایت کرده‌اند.

نماینده عربستان در سازمان ملل گفته «برادران ترک ما لازم است درک کنند، که عصر مداخله پنهانی، و به‌نوعی ناخواسته، در جهان عرب، مدت‌ها است که سر آمده. اگر ترکیه می‌خواهد نقشی سازنده بازی کند، استقبال می‌کنیم، اما تلاش برای ایفای نقش از طریق ایجاد پایگاه نظامی و دخالت نظامی، نتیجه‌بخش نخواهد بود و به چهره ترکیه در جهان عرب آسیب می‌زند».


وزیر امارات در امور همکاری‌های بین‌المللی نیز گفته «اکنون توپ در زمین قطر است».

Comments

Popular posts from this blog

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…

مائده مختار زاده یکی از اعضاء فعال گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق در ایران_قسمت 1

گزارش شماره یک درباره یکی از خائنین به ملت ایران
 همانطور که ملت بزرگ و شریف ایران زمین میدانند یکی از خطرناک ترین و فاسدترین گروه های تروریستی که سالیان سال در سطح جهان وایران به فعالیتهای غیر انسانی و جنایتکارانه مبادرت می ورزند و با افکار و عقاید بیمارگونه خود جانهای جوانان ایران زمین را می آلایند، گروهک تروریستی مجاهدین خلق می باشد.
جنایات آنان طی سالیان گذشته بر همگان آشکار بوده و چه خانواده هایی که فرزندان عزیز خود را که توسط اعضای این گروه شستشوی مغزی داده شدند ، از دست داده اند و دیگرانی که طعمه شکارچیان بی رحم این گروه تروریستی قرار گرفته اند.
اما خانواده هایی هستند که همچنان نسل اندر نسل به این سازمان تروریستی وفادارند و ایدئولوژی جنایتکارانه خود را به فرزندشان منتقل می کنند و همچنان در داخل و خارج ایران به ترویج افکار مسموم آنها و همچنین فعالیتهای تروریستی مشغول می باشند.
در اینجا به معرفی یکی از این خانواده ها و تشریح فعالیتهای آنها از سالهای آغازین انقلاب ایران تا کنون  خواهیم پرداخت:
مصطفی و جعفر مهیمنی و یکی از خواهرانشان مرضیه مهیمنی ساکن شهرستان بابل در استان مازندران در س…