Skip to main content

درخواست مجلس نمایندگان از ایران برای آزادکردن شهروندان آمریکاییمجلس نمایندگان آمریکا در قطع‌نامه‌ای از حکومت ایران خواست بدون قید و شرط، شهروندان آمریکایی را که زندانی کرده است آزاد کند. 

این قطع‌نامه غیرالزام‌آور هم‌چنین از رئیس‌جمهوری آمریکا خواسته است آزادی این عده را در اولویت خود قرار دهد.

در قطع‌نامه شماره ۳۱۷ مجلس نمایندگان آمریکا، آنها خواستار شهروندان آمریکایی شده‌اند که در ایران زندانی‌اند و همین‌طور دو نفر که اجازه اقامت دائمی آمریکا را دارند. بعضی از این عده، تابعیت ایرانی هم دارند.

آخرین مورد از شهروندان آمریکایی که معلوم شده است در ایران زندانی اند، ژیائو وانگ است؛ دانش‌جوی دکترای دانشگاه پرینستون که دانشگاه و خانواده‌اش "برای تحقیقات درباره سلسله قاجار به ایران سفر کرده بود". قوه قضاییه ایران او را به ده سال حبس محکوم کرده است.

مجلس نمایندگان در قطع‌نامه‌اش از سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، کارن وفاداری و همسرش آفرین نیاسری که اقامت دائم آمریکا را دارد، و همین‌طور نزار زکا که او هم اقامت آمریکا دارد، نام برده است و گفته که سپاه پاسداران این عده را "گروگان گرفته است".

سیامک نمازی، مدیر برنامه‌ریزی‌های استراتژیک کمپانی نفتی کرسنت، ابتدای پاییز دو سال پیش بازداشت شد. 

او که هم شهروند ایران است و هم شهروند آمریکا، در این سال‌ها برای بهبود روابط این دو کشور تلاش می‌کرده است.

حدود چهار ماه بعد از بازداشت او هم پدرش باقر نمازی که خانواده‌اش می‌گویند برای پیگری وضعیت سیامک نمازی و ملاقات با او به ایران سفر کرده بود، بازداشت شد.

نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا، آخر تابستان دو سال پیش در سفری که به دعوت دولت ایران به این کشور رفت، بازداشت شد و از آن زمان در زندان است.

این سه نفر در دادگاه بدوی هرکدام به ده سال حبس محکوم شده‌اند.

کارن وفاداری و همسرش آفرین نیاسری هم مرداد سال گذشته در ایران بازداشت شده‌اند.

مجلس نمایندگان آمریکا هم‌چنین از ایران خواسته است که "قدم‌های معناداری برای برآورده‌کردن وعده‌های مکرر اش درباره کمک به یافتن و بازگرداندن رابرت لوینسون بردارد".

آقای لوینسون که ده سال پیش در سفر به کیش گم شد، کارمند قراردادی پلیس فدرال آمریکا بود.

چهارسال پیش رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که او برای جمع‌آوری اطلاعات برای سیا، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به ایران رفته بوده است.

کاخ سفید هم اخیرا با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواست همه شهروندان آمریکایی که "به طور ناعادلانه" در این کشور زندانی شدهاند را فورا آزاد کند. 

در این بیانیه آمده بود دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، آماده است مجازات‌هایی علیه ایران اعمال کند.


جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

مجلس نمایندگان روز قبل از تصویب این قطع‌نامه، از خانواده چند نفر از این آمریکایی‌های زندانی در ایران دعوت کرد تا در جلسه‌ای درباره وضعیت آنها بگویند.

در این جلسه کمیته خاورمیانه از کمیسیون امور خارجی مجلس نمایندگان، داگلاس لوینسون، پسر باب لوینسون، گفت با وجود قول مساعدت، ایران برای پیداکردن پدرش همکاری نمی‌کند.

او گفت: "در برجام به پدر من اشاره‌ای نشده. اما در توافقی که در ژانویه ۲۰۱۶ ایران و آمریکا کردند برای آزادی متقابل زندانی‌ها، فکر کنم اشاره شده بود که ایران به همکاری برای یافتن پدرم ادامه می‌دهد. 

ولی باید صریح بگویم با دولت آمریکا هیچ همکاری‌ای نکرده‌اند."

بابک نمازی، پسر باقر نمازی هم در این جلسه هشدار داد که با توجه به وضع سلامتی پدر ۸۰ ساله‌اش، حکم ۱۰ سال حبس، به معنی حکم مرگ در زندان است.

هم‌چنین عمر زکا، پسر نزار زکا، از نگرانی درباره حال این شهروند لبنانی در سی‌امین روز اعتصاب غذایش گفت.


'گشایش' برای تبادل زندانی

در روزهای گذشته صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، از آمریکا خواست شهروندان ایرانی که زندانی کرده است را آزاد کند؛ اتفاقی که یک سال و نیم پیش و درست ساعاتی قبل از آغاز اجرای توافق هسته‌ای افتاد، و هم‌زمان با آزادی چند شهروند آمریکایی در ایران، آمریکا هم چند ایرانی را آزاد کرد یا پی‌گرد قضایی‌شان را متوقف کرد.

جارد گنزر، وکیل خانواده سیامک و باقر نمازی، گفته است آنها دولت دونالد ترامپ را "قویا تشویق می‌کنیم که این پیش‌نهاد را یک گشایش ببینند و واقعا فشار بیاورند تا توافقی سر بگیرد."

خانواده باقر نمازی به‌خصوص درباره وضع سلامتی این شهروند ۸۰ ساله که قبلا برای یونیسف کار می‌کرده است و حالا در ایران زندانی است، ابراز نگرانی می‌کنند.

هفته پیش جواد ظریف در حاشیه سفرش به نیویورک به شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکا گفت که باقر نمازی پشت میله زندان نیست، ولی اجازه هم ندارد از کشور خارج شود. 

آقای ظریف گفت "این چیزی است که به من گفته‌اند."

اما خانواده سیامک و باقر نمازی این حرف را تکذیب کرده‌اند.


بابک نمازی، برادر سیامک نمازی و پسر باقر نمازی، گفت: "امروز هم پدر و هم برادرم در زندان اوین، ملاقاتی داشتند. 

من اصلا نمی‌دانم چرا وزیر خارجه، جواد ظریف، چنین ادعایی می‌کند. 

این‌ها حرف‌های دردناکی اند وقتی درست نیستند."

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…