Skip to main content

مبادلات اقتصادی چین و کره شمالی افزایش یافته استمبادلات اقتصادی چین و کره شمالی افزایش یافته است.

روز پنجشنبه، ۲۲ تیر (۱۳ ژوئیه)، وزارت بازرگانی چین آمار مربوط به تراز تجاری با سایر کشورهای جهان در شش ماهه اول سال میلادی جاری را منتشر کرد که نشان می‌دهد در این مدت، مبادلات تجاری بین این کشور و کره شمالی ۱۰.۵ درصد افزایش داشته است.

آمار افزایش مبادلات تجاری در حالی منتشر می‌شود که اخیرا، آزمایش موشکی کره شمالی باعث تشدید بحران در شبه‌جزیره کره شده است.

در واکنش به این آزمایش، مقامات آمریکایی خواستار تشدید فشار جهانی بر کره شمالی شدند و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چین را متهم کرد که به جای تبعیت از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی، مبادلات تجاری خود با آن کشور را افزایش داده است. 

پس از انتشار خبر آزمایش موشکی اخیر کره شمالی، آقای ترامپ در توئیتر خود نوشت: "تجارت بین چین و کره شمالی در سه ماهه اول سال تقریبا ۴۰ درصد بیشتر شد. 

اینهم از همکاری چین با ما - ولی باید این را هم امتحان می ‌ردیم!"

در واکنش به برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی، شورای امنیت سازمان ملل یک رشته تحریم‌های اقتصادی را علیه آن کشور وضع کرده است. 

تصویب قطعنامه‌های حاوی این تحریم‌ها بدون همکاری و حمایت چین و روسیه، به عنوان دو عضو دایم و دارای حق وتو در شورای امنیت امکانپذیر نمی‌شد و این دو کشور به عنوان اعضای سازمان ملل، به اجرای آنها متعهد هستند.

با وجود آافزایش آمار تجارت بین کره شمالی و چین در نیمه اول سال جاری، هوانگ سونگ‌پینگ، سخنگوی سازمان گمرکات جمهوری خلق چین گفته است که دولت این کشور به تعهدات خود در زمینه تحریم کره شمالی عمل کرده است.

آقای هوانگ گفت که بالا رفتن آمار مبادلات در این دوره نتیجه افزایش صادرات چین به کره شمالی بوده که ۲۹.۱ درصد افزایش داشت در حالیکه واردات چین از کره شمالی ۱۳.۲ کمتر از دوره مشابه سال گذشته بوده است. 

به گفته او، این وضعیت نشانه آن است که چین به خواست شورای امنیت در جلوگیری از دسترسی حکومت کره شمالی به منابع مالی لازم برای پیگیری برنامه‌های غیرمجاز نظامی خود عمل کرده است.

وی گفته است که مصوبات شورای امنیت در حال حاضر به معنی قطع کامل تمامی مبادلات تجاری نیست و این مبادلات برای بقای مردم کره شمالی ضرورت دارد و این موضوع به خصوص به کالاهایی مربوط می‌شود که جنبه بشردوستانه دارد.

با افزایش تحریم‌های بین‌المللی و انزوای روزافزون حکومت کره شمالی، جمهوری خلق چین، که در کنار کره جنوبی، تنها کشور دارای مرز زمینی با کره شمالی است، به متحد و رابط اصلی حکومت کره شمالی با خارج تبدیل شده است. 

برخی ناظران معتقدند که با توجه به شرایط وخیم اقتصادی و ماهیت نظام سیاسی کره شمالی، دوام حکومت آن کشور تا حدود زیادی به ادامه حمایت چین بستگی دارد. 

به گفته آنان، رهبران جمهوری خلق چین نگران آن هستند که در صورت سلب حمایت از کره شمالی، حکومت آن کشور از میان برود و زمینه وحدت دو کره فراهم آید.

از زمان استقرار دموکراسی در کره جنوبی در اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی، این کشور از رشد سریع اقتصادی برخوردار بوده و همچنین در زمینه‌های علمی و فناوری پیشرفت‌های چشمگیری کرده است. 

در حالیکه هنوز مردم چین از دموکراسی برخوردار نیستند، برخی ناظران معتقدند که رهبران این کشور مایل نیستند وحدت دو کره به ظهور یک قدرت اقتصادی و فنی بزرگ و برخوردار از دموکراسی در کنار مرزهای چین منجر شود و چنین وضعیتی را چالشی برای موقعیت نظامی برتر خود در منطقه و احتمالا انگیزه‌ای برای بروز مطالبات سیاسی مشابه در این کشور می‌دانند.

هدف اعلام شده کره شمالی در ادامه برنامه اتمی و موشکی و نادیده گرفتن قطعنامه‌های شورای امنیت وادار کردن آمریکا به "کنار گذاشتن خصومت" علیه آن کشور است. 

در همانحال، نظام حکومتی کره شمالی، که یکی از بسته‌ترین نظام‌های سیاسی جهانی محسوب می‌شود، بر اساس اولویت سیاسی و اقتصادی برای نیروهای مسلح شکل گرفته است. 

به همین دلیل نیز برخی ناظران معتقدند که خصومت علیه آمریکا برای ادامه سیاست کنونی کره شمالی و حفظ موقعیت برتر نظامیان ضرورت دارد.

در جریان جنگ کره (ژوئن ١٩٥٠ تا ژوئیه ١٩٥٣) ایالات متحده در راس یک ائتلاف بین‌المللی در حمایت از کره جنوبی وارد جنگ با کره شمالی شد در حالیکه کره شمالی از حمایت و کمک نظامی روسیه و چین برخوردار بود. 

درگیری نظامی در این جنگ با امضای توافقنامه "ترک مخاصمه" پایان یافت اما هنوز آمریکا و کره جنوبی معاهده صلح با کره شمالی امضا نکرده‌اند و بین دو طرف رسما وضعیت جنگ برجاست. 

ایالات متحده به منظور دفاع از کره جنوبی در برابر حمله احتمالی کره شمالی، حضور گسترده نظامی خود در آن کشور را حفظ کرده است.

کره شمالی این وضعیت را برای خود خطرناک دانسته و خواستار امضای معاهده صلح، شناسایی کامل این کشور از سوی آمریکا و تعهد ایالات متحده و کره جنوبی به خودداری از اقدام نظامی علیه آن کشور شده است. 

کره شمالی همچنین انتظار دارد از کمک‌های بشردوستانه کره جنوبی و آمریکا به خصوص در زمینه مواد غذایی و سوخت برخوردار شود. 

در سال‌های اخیر، آمریکا کمک‌های خود به کره را به دلیل ادامه برنامه های هسته ای و موشکی کمابیش قطع کرده و در توجیه تصمیم گفته‌ است که این احتمال وجود دارد که کمک خارجی از جمله کمک‌های بشردوستانه به جای مردم کره شمالی، در اختیار نظامیان قرار گیرد.


Comments

Popular posts from this blog

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…

مائده مختار زاده یکی از اعضاء فعال گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق در ایران_قسمت 1

گزارش شماره یک درباره یکی از خائنین به ملت ایران
 همانطور که ملت بزرگ و شریف ایران زمین میدانند یکی از خطرناک ترین و فاسدترین گروه های تروریستی که سالیان سال در سطح جهان وایران به فعالیتهای غیر انسانی و جنایتکارانه مبادرت می ورزند و با افکار و عقاید بیمارگونه خود جانهای جوانان ایران زمین را می آلایند، گروهک تروریستی مجاهدین خلق می باشد.
جنایات آنان طی سالیان گذشته بر همگان آشکار بوده و چه خانواده هایی که فرزندان عزیز خود را که توسط اعضای این گروه شستشوی مغزی داده شدند ، از دست داده اند و دیگرانی که طعمه شکارچیان بی رحم این گروه تروریستی قرار گرفته اند.
اما خانواده هایی هستند که همچنان نسل اندر نسل به این سازمان تروریستی وفادارند و ایدئولوژی جنایتکارانه خود را به فرزندشان منتقل می کنند و همچنان در داخل و خارج ایران به ترویج افکار مسموم آنها و همچنین فعالیتهای تروریستی مشغول می باشند.
در اینجا به معرفی یکی از این خانواده ها و تشریح فعالیتهای آنها از سالهای آغازین انقلاب ایران تا کنون  خواهیم پرداخت:
مصطفی و جعفر مهیمنی و یکی از خواهرانشان مرضیه مهیمنی ساکن شهرستان بابل در استان مازندران در س…