پرواز و فرود مرموز بالگردهای آمریکایی در مواضع داعش در کرکوکنیروهای پیشمرگه تصاویری را ضبط کرده‌اند که نشان می دهد بالگرد ترابری «شینوک» آمریکا به همراه چند بالگرد آپاچی دیگر در حال پرواز با ارتفاع کم در منطقه «الحویجه» در غرب استان کرکوک عراق هستند.

به گزارش خبرنگاران نیروهای پیشمرگه می‌گویند اطلاعی از عملیات احتمالی آمریکا در این منطقه نداشته اند.

برخی منابع نیز گزارش کردند که بالگردهای آمریکایی بدون هماهنگی در منطقه فرود آمده اند.

براساس آنچه تصویربرداری شده است یک بالگرد 'شین هاوک' که برای انتقال نیرو و تجهیزات معمولا از آن استفاده می شود در میان حفاظت 6 بالگرد نظامی کوچکتر قرار دارد.

فرماندهان نیروهای پیشمرگ کرد تاکید کرده اند که آنها در جریان این انتقال نیستند و هیچ هماهنگی در این خصوص صورت نگرفته است.

'رشید نوزاد' از فرماندهان نیروهای پیشمرگ در محور کرکوک که خود ناظر فرود بالگردهای آمریکایی بوده است به خبرنگاران گفت: این بالگردها در ارتفاع بسیار پایین بر فراز نیروهای پیشمرگ پرواز می کردند و به سوی مناطق تحت کنترل داعش رفتند و بعد از یک ساعت بار دیگر از همان مسیر بازگشتند.

وی افزود: ما اطلاع رسمی در خصوص هویت این بالگردها نداریم اما از علائم و نمادهایی که بر روی آنها بود مشخص شد متعلق به آمریکایی هاست.

در همین راستا 'حسن سالم' نماینده پارلمان از فراکسیون گروه مقاومت اسلامی عصائب اهل الحق در بیانیه ای اعلام کرد که فرود بالگردهای آمریکایی در مناطق زیر نفوذ داعش و کمک رسانی به این نیروها و نقل وانتقال آنها توسط آمریکایی ها چیز تازه ای نیست.

وی از سکوت دولت عراق نسبت به این رفتارهای مشکوک آمریکایی ها انتقاد کرده و گفته است که امریکایی ها با این گونه رفتارها درصدد طولانی کردن عمر جنگ با گروه تروریستی داعش در عراق هستند.

منطقه الحویجه در اشغال تروریست های داعش است.


پیشتر نیز نیروهای الحشدالشعبی عراق تصاویری از پرتاب سلاح برای تروریست‌های داعش توسط هواپیماهای آمریکایی را منتشر کرده بودند.

Comments