شرکت توتال: سرمایه‌گذاری در ایران ارزش خطر کردن را داردشرکت توتال فرانسه می‌گوید توسعه میدان گازی پارس جنوبی را با سرمایه‌گذاری اولیه یک میلیارد دلار طی تابستان امسال آغاز می‌کند.

این اولین سرمایه‌گذاری عمده شرکت‌های انرژی غربی در ایران پس از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بین‌المللی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز پاتریک پویانه، مدیر عامل شرکت توتال گفته است: "با توجه به بازار بزرگ ایران، یک میلیارد دلار ارزش خطر کردن را دارد. 

ما از بعضی خطرهای احتمالی آگاهی کامل داریم."

مدیر عامل توتال همچنین گفته است این شرکت در عین حال قصد دارد یک پروژه پتروشیمی را هم در ایران راه‌اندازی کند.

آقای پویانه منابع مالی مورد نیاز برای این پروژه را بانک‌های آسیایی اعلام کرده هر چند به گفته او این طرح هنوز در مراحل پیشرفته قرار ندارد.

علی کاردار، معاون وزیر نفت ایران هم از آماده شدن متن نهایی قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی خبر داده و گفته است: "احتمالا یک تا ۲ هفته آینده قرارداد توسعه این فاز امضا می‌شود."

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، آقای کاردار علت تاخیر در امضای این قرارداد را "هماهنگ کردن زمان حضور همه مدیران شرکت‌های حاضر در این قرارداد" اعلام کرده است.

دولت آمریکا چندی پیش معافیت تحریم‌های ایران را بر اساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی تمدید کرد.
با وجود این دونالد ترامپ هشدار داده اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند ممکن است این معافیت را لغو کند.

شرکت توتال ۵ ماه پیش گفته بود که نهایی کردن تصمیم این شرکت برای سرمایه‌گذاری در پارس جنوبی، به تصمیم آمریکا درباره تمدید معافیت تحریم‌های ایران بستگی دارد.

مدیر عامل توتال گفته است: "حالا معافیت تحریم‌های ایران (توسط آمریکا) تمدید شده که این معافیت هر شش تا هشت ماه یک بار تمدید می‌شوند. باید به عدم قطعیت زندگی کنیم."

با توجه به پابرجا بودن تحریم های دلاری آمریکا، توتال گفته این پروژه را از منابع مالی خود به یورو تامین خواهد کرد.

سهم این شرکت فرانسوی از توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی بیش از ۵۰ درصد است.

حدود هشت ماه پیش شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین و شرکت پتروپارس، موافقتنامه اصولی برای طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را امضا کردند.

ارزش این موافقتنامه ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود.

میدان گازی پارس جنوبی با کشور قطر مشترک است و به دلیل تحریم هایی که ایران در گذشته با آن رو به رو بود، تاکنون نتوانسته میزان تولید گاز خود را با قطر برابر کند.


توسعه کامل پارس جنوبی و رساندن سطح تولید به قطر یکی از اهداف شرکت ملی نفت ایران است.

Comments