Skip to main content

قطر: سیاست خارجی خود را به خاطر حل اختلاف با همسایگان، تغییر نمی‌دهیمقطر روز پنجشنبه ۱۸ خرداد در واکنش به اقدام تعدادی از کشورهای عربی همسایه خود برای انزوای آن کشور به خاطر «حمایت دوحه از تروریسم»، اعلام کرد به خاطر حل این اختلاف حاضر نیست سیاست خارجی خود را تغییر دهد و هیچ‌گاه مصالحه نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیخ محمد بن عبدالرحمان آل‌ ثانی وزیر خارجه قطر این سخنان را همزمان با اقدامات میانجی‌گرانه آمریکا و کویت برای حل بحران دیپلماتیک در مناسبات آن با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ایراد کرد.

او در یک کنفرانس خبری در دوحه گفت: «ما را منزوی کرده‌اند چون کشوری موفق و مرفه هستیم. 

ما سکویی برای صلح هستیم و نه تروریسم. 

این اختلاف، ثبات کل منطقه را به خطر انداخته است. 

ما تسلیم خواسته های عربستان نخواهیم شد و هیچ‌گاه از سیاست خارجی کشور خود عقب‌نشینی نخواهیم کرد».

او افزود کشورهایی که مناسبات خود را با قطر قطع کرده‌اند هنوز فهرست مطالبات خود را تسلیم نکردند و تاکید کرد که این اختلاف باید از طریق دیپلماتیک حل شود.

«به هیچ عنوان این مشکل را نمی‌توان به شکل نظامی حل کرد».

عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر روز دوشنبه با متهم کردن قطر به حمایت از گروه‌های تندرو اسلامگرا و جانبداری از ایران مناسبات دیپلماتیک، تجاری و ترابری خود را با قطر قطع کردند. 

چند کشور عربی دیگر نیز در روزهای بعد همین تصمیم را اتخاذ کردند. 

قطر این اتهامات را رد می‌کند.

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی گفت: ایران به قطر اعلام کرده که حاضر است مسیر انتقال مواد غذایی به آن کشور را فراهم کند. 

قطر یک مرکز مهم سرمایه‌گذاری در منطقه و از صادرکنندگان بزرگ گاز طبیعی است ولی کشور بسیار کوچکی است و برای اکثر نیازهای خود به واردات وابسته است.

قطر که معمولا در مسائل دیپلماتیک و سیاست خارجی با احتیاط موضع‌گیری می‌کند در مقابل اقدام کشورهای عربی همسایه واکنش تندی نشان داده است.

یک دیپلمات قطری گفت: «این اقدام آنها و محاصره کامل ما مثل محاصره شهر برلین است. 

یک اعلان جنگ و تهاجمی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است. 

ما از جهان می‌خواهیم این تعرض را محکوم کند».

مسدود کردن تنها راه حمل‌ونقل زمینی به قطر توسط عربستان سعودی باعث شده که جمعیت ۲.۷ میلیونی قطر در مورد کمبود مواد غذایی و سایر کالاهای اساسی به شدت احساس خطر کند. 

در بسیاری از فروشگاه‌ها صف‌های طویلی شکل گرفته و موجودی کالاهای برخی از فروشگاه‌ها رو به اتمام است.

اما بسیاری از شرکت‌های بزرگ و بانک‌ها در کشورهای عربی خلیج فارس برای پرهیز از سقوط سرمایه‌گذاری‌های خود تلاش می‌کنند روابط با طرف‌های معامله در قطر را فعال نگاه دارند.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید دولت ترکیه که در قطر یک پایگاه نظامی دارد پیشنهاد داده است که آب آشامیدنی و مواد غذایی این کشور را تامین کند و طرح استقرار نیروهای نظامی خود در قطر را تسریع کرده است.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، گفته است انزوای قطر هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد.

دونالد ترامپ که در اولین واکنش خود به این بحران دیپلماتیک، از عربستان سعودی و متحدانش حمایت کرده بود اکنون موضع میانجی‌گیرانه‌ای اتخاذ کرده است.

کاخ سفید و وزارت دفاع آمریکا در موضع‌گیری روزهای اخیر سعی کردند واکنش اوليه دونالد ترامپ را تصحیح کنند و از نقش قطر در کمک به امنیت منطقه و همکاری نظامی آن کشور با آمریکا قدردانی کردند.

دونالد ترامپ نیز در دومین واکنش خود به این موضوع در گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر خواهان اقدامات قاطع آن کشور علیه تروریسم شد و به گفته کاخ سفید، به امیر قطر گفته است در صورت لزوم می‌توانند در واشینگتن با یکدیگر ملاقات کنند.

همزمان اقدامات دیپلماتیک مقامات قطری و کشورهای دیگر عضو شورای همکاری خلیج فارس افزایش یافته است. 

وزیر خارجه قطر به مسکو و بروکسل سفر کرده و در مقابل، پادشاه بحرین برای گفت‌وگو در مورد این بحران به مصر یکی از کشورهای متحد سفر کرده است.

امیر کویت روز گذشته با مقامات عمان دیدار کرد و برای مشورت و گفت‌وگوی بیشتر به قطر و امارات متحده عربی سفر کرده است. 

اما یک مقام وزارت خارجه کویت گفت مذاکرات امیر این کشور تاکنون با هدف کاهش دامنه بحران صورت گرفته و هنوز در مسیر حل آن پیشرفتی حاصل نشده است.

به گفته او، تضاد و برخوردهای شخصی رهبران کشورهای منطقه در بروز این بحران نقش مهمی داشته است.

همزمان عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی تاکید کرد که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس می‌توانند اختلافات خود را حل کنند و به دخالت و میانجی‌گری کشورهای دیگر نیازی نیست.

حکومت قطر همواره از گروه‌های اسلامگرای تندرو حمایت کرده ولی کمک به گروه‌های تروریستی را تکذیب می‌کند.

این کشور به گروه‌های تندرویی که با غرب و دولت‌های متحد آن می‌جنگند، از جمله طالبان افغانستان، گروه فلسطینی حماس و جبهه نجات اسلامی الجزایر کمک می‌کند.


قطر می‌گوید دیدگاه همسایگان خود را قبول ندارد که هر گروه اسلام‌گرایی را تررویست می‌دانند و این سیاست، یک اشتباه بزرگ است.

Comments

Popular posts from this blog

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…

مائده مختار زاده یکی از اعضاء فعال گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق در ایران_قسمت 1

گزارش شماره یک درباره یکی از خائنین به ملت ایران
 همانطور که ملت بزرگ و شریف ایران زمین میدانند یکی از خطرناک ترین و فاسدترین گروه های تروریستی که سالیان سال در سطح جهان وایران به فعالیتهای غیر انسانی و جنایتکارانه مبادرت می ورزند و با افکار و عقاید بیمارگونه خود جانهای جوانان ایران زمین را می آلایند، گروهک تروریستی مجاهدین خلق می باشد.
جنایات آنان طی سالیان گذشته بر همگان آشکار بوده و چه خانواده هایی که فرزندان عزیز خود را که توسط اعضای این گروه شستشوی مغزی داده شدند ، از دست داده اند و دیگرانی که طعمه شکارچیان بی رحم این گروه تروریستی قرار گرفته اند.
اما خانواده هایی هستند که همچنان نسل اندر نسل به این سازمان تروریستی وفادارند و ایدئولوژی جنایتکارانه خود را به فرزندشان منتقل می کنند و همچنان در داخل و خارج ایران به ترویج افکار مسموم آنها و همچنین فعالیتهای تروریستی مشغول می باشند.
در اینجا به معرفی یکی از این خانواده ها و تشریح فعالیتهای آنها از سالهای آغازین انقلاب ایران تا کنون  خواهیم پرداخت:
مصطفی و جعفر مهیمنی و یکی از خواهرانشان مرضیه مهیمنی ساکن شهرستان بابل در استان مازندران در س…