Skip to main content

افزایش تردد پروازهای قطر از آسمان ایرانپس از تحریم‌های برخی کشورهای عربی از جمله عربستان و امارات و بستن مرز‌های هوایی و دریایی بر روی قطر ، شرکت قطر ایر که یکی از خطوط هوای بزرگ جهان محسوب می شود با چالش جدی روبرو شده و مجبور به تغییر برخی از مسیرهای هوایی خود شده است. 

این شرکت حالا بیشتر پروزاهایش را از روی آسمان ایران انجام می دهد.

شبکه خبری العربیه وابسته به عربستان سعودی گزارش داده است که در پی بسته شدن مرزهای هوایی عربستان، امارات متحده عربی، بحرین و مصر با قطر بسیاری از پروازهای شرکت هواپیمایی قطر به تاخیر افتاده یا به مقاصد دیگری تغییر مسیر داده اند.

این شبکه گزارش داده کاربران شبکه‌های اجتماعی ده‌ها تصویر از برنامه پروازهای شرکت قطر ایرویز منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد اکثر قریب به اتفاق پروازهای این شرکت به تاخیر افتاده یا به مقاصد دیگری تغییر مسیر داده اند.

سخنگوی شرکت هواپیمایی الاتحاد به خبرگزاری رویترز گفته است: « شرکت هواپیمایی الاتحاد از صبح روز سه‌شنبه (۶ ژوئن ۲۰۱۷) پروازهایش به مقصد قطر را به حالت تعلیق در آورده است.

شرکت هواپیمایی قطر که یکی از بزرگترین و پردرآمدترین شرکت‌های هواپیمایی جهان است به بیش از ۱۷۳ شهر جهان پروازمی‌کند. 

شرکت هواپیمایی قطر ۴۰ هزار کارمند دارد که ۲۴ هزار نفر از آنها در دوحه مقر اصلی این شرکت کار می‌کنند. 

در سال‌های اخیر قطر و امارات متحده عربی با توسعه خطوط هوایی و توسعه زیرساخت‌های بسیار قوی به ویژه فرودگاه‌های مدرن به کانون پروازی و ترانزیتی در منطقه خاورمیانه تبدیل شده‌اند. 

تأثیر اقتصادی فرودگاه دوحه در قطر سالانه ۱۸ میلیارد دلار بر آورد می شود. 

شرکت قطر ایرویز هم طی چند سال اخیر همیشه جزو بهترین خطوط هوایی جهان قرار داشته است. 

این شرکت هم اکنون ۱۹۲ هواپیما دارد و ۲۲۲ هواپیما هم سفارش داده است.

حالا پس از بسته شدن آسمان برخی کشور‌های عربی این شرکت دو مسیر را جایگزین پرواز‌هایش کرده است. 

یکی سری پرواز‌ها که تعدادشان زیاد نیست از آسمان عراق به سمت ترکیه می روند و سری دیگر، از آسمان ایران استفاده می کنند. 

بر روی آسمان ایران هم پرواز‌های کمربند غربی پر ازدحام تر است و بیشتر هواپیماهای قطر از آسمان ایران و کمربند غربی به سمت ترکیه و اروپا می روند. 

برخی دیگر هم از مسیر آسمان ایران به سمت شرق حرکت می کنند یا بر روی آسمان ایران می آیند و پس از آن با چرخشی مسیرشان را از طریق خلیج فارس و آسمان عمان ادامه میدهند.

این عامل سبب افزایش در آمد بخش هوانوردی در ایران می شود. طبق قوانین بین‌المللی، کشورها و شرکت‌هایی که قصد عبور از حریم هوایی کشور میزبان را دارند، موظف به پرداخت عوارض پروازی هستند. 

تعرفه پروازهای عبوری از کشور به نسبت وزن هواپیما و طول مسیری که طی می‌کند متفاوت است؛ نرخی که از ۵۰ دلار آغاز شده و تا دو هزاردلار نیز ادامه پیدا می‌کند.

به طور میانگین با در نظر گرفتن تعرفه پروازهای عبوری ایران، هر هواپیمای مسافربری خارجی برای یک ساعت حضور در آسمان ایران باید رقمی حدود ۱۲۰۰ دلار به عنوان عوارض به سازمان هواپیمایی کشور ایران پرداخت کنند.

شرکت فرودگاه‌‌های ایران اعلام کرده است: « پرواز‌های عبوری از فضای کشور بستری برای کسب درآمدهای ارزی است، این مورد‌ قبل از هر چیز به نفع کشور در حوزه درآمد ارزی است ضمن آنکه شرکت فرودگاه‌های کشور می‌تواند از این منابع در راستای بهسازی فرودگاه‌ها که هزینه کلانی را می‌طلبد، اقدام کند

افزایش پرواز شرکت‌های خارجی از آسمان ایران چندبار دیگر هم روی داده بود. در تابستان سال ۹۳ و نا امن شدن آسمان عراق با افزایش قدرت داعش و همچنین بحران سیاسی نظامی در سوریه، تقاضای شرکت‌های معتبر هواپیمایی جهان برای عبور از آسمان ایران افزایش یافت.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در آن زمان گفته بود: « موقعیت جغرافیایی ایران فضای مناسبی برای عبور هواپیماهای خارجی فراهم کرده است و این رقم به روزی ۹۰۰ پرواز هم رسیده است.» در سال ۹۲ این تعداد ۴۸۰ پرواز در روز بود.


محمدعلی ایلخانی مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های ایران در آن زمان گفته بود: « امنیت پایدار فضای ایران باعث شده است پروازهای عبوری و درآمدهای حاصل از آن فراتر از پیش‌بینی ‌های ما برای سال ۹۳ باشد. 

امنیت پایدار فضای ایران، کوتاه‌شدن مسیر و زمان و کاهش مصرف سوخت از دلایل رغبت شرکت‌های هواپیمایی برای عبور از فضای ایران است. 

البته ارتقای سیستم‌های ناوبری لازمه افزایش پروازهای عبوری است پیش‌بینی ما این است که ۲۵۰ میلیون دلار برای ارتقای سیستم‌های ناوبری باید هزینه‌ کنیم

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…