پرزیدنت ترامپ امروز تصمیم آمریکا درباره توافق اقلیمی پاریس را اعلام می‌کنددونالد ترامپ بعدازظهر پنجشنبه تصمیم خود درباره ادامه پایبندی آمریکا به پیمان اقلیمی پاریس را اعلام می کند.

پیمان اقلیمی پاریس را دو سال پیش باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا همراه با ۱۹۵ تن دیگر از رهبران جهان امضا کردند.

برخی از خبرگزاری ها می گویند رئیس جمهوری فعلی آمریکا تصمیم گرفته است از این توافق خارج شود.

آقای ترامپ ساعاتی پیش در توییتر خود نوشت که امروز تصمیمش را اعلام خواهد کرد و توییتش را با شعار همیشگی «اول آمریکا» پایان داد.

دونالد ترامپ پیشتر در کاخ سفید گفت دیدگاه های موافقان و مخالفان این توافق را شنیده است. 

شان سپایسر سخنگوی کاخ سفید گفت آقای ترامپ در این تصمیم گیری با چندین رهبر جهان و همچنین رهبران اقتصادی مشورت کرده است.

آقای ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود توافق اقلیمی پاریس را کشنده مشاغل در آمریکا خواند و وعده داد از آن کناره گیری کند. 

او گفت: «من برای برداشتن محدودیت ها بر انرژی آمریکا و پایان دادن به دخالت دولت در این بخش و لغو مقرراتی که مشاغل را از بین می برند ، گام های تاریخی بر خواهم داشت

پیش بینی می شود که تصمیم خروج از توافق پاریس مورد تحسین جمهوریخواهان هوادار دونالد ترامپ قرار گرفته و خشم طرفداران محیط زیست و متحدان آمریکا را سبب شود.

برخی از شهرداران شهرهای بزرگ آمریکا در مخالفت با تصمیم به خروج از توافق پاریس گفته اند به آن پایبند خواهند ماند.

شهردار لس انجلس در توییتی نوشت این توافق را به اجرا خواهد گذاشت. 

شهردار نیویورک نیز نوشته است که با صدور یک فرمان اجرایی شهرش را موظف به رعایت توافق خواهد کرد.

رئیس سازمان محیط زیست سیئرا در ایمیلی به صدای آمریکا نوشت خروج از توافق اشتباهی خواهد بود که نوادگان ما خواهند گفت چگونه یک رهبر جهانی می توانست تا این حد از واقعیات و اخلاقیات فاصله گرفته باشد.

رهبران اتحادیه اروپا که هفته پیش با پرزیدنت ترامپ در اجلاس جی-۷ گفتگو کردند ، مخالفت خود را با تصمیم خروج از توافق اعلام کرده اند.

ژان کلو یونکر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت رهبران اروپا تلاش کردند که پیچیدگی خروج از توافق را برای پرزیدنت ترامپ توضیح دهند: «اروپا باید برای آمریکا روشن کند که کناره گیری از توافق اقلیمی پاریس روندی آسان نخواهد بود و خرج کامل از آن سال ها زمان خواهد برد

همه واکنش ها به تصمیم احتمالی خروج از توافق منفی نبوده است. گروهی از بیست و دو سناتور جمهوریخواه در نامه ای از دونالد ترامپ خواستند از توافق کناره گیری کند زیرا باقی ماندن در آن عواقب حقوقی بسیاری برای آمریکا خواهد داشت.

سازمان آزادی کار نیز در بیانیه ای گفت رعایت توافق برای آمریکا گران تمام می شود و می تواند به از بین رفتن حدود چهارصد هزار شغل و زیانی بیش از دو تریلیون دلار بینجامد.


یکی از تحلیلگران در بنیاد هریتیج می گوید خروج از توافق پاریس برای پرزیدنت ترامپ که افزایش دمای زمین را غیرواقعی خوانده، بسیار آسان است.

Comments

Popular posts from this blog

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

مائده مختار زاده یکی از اعضاء فعال گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق در ایران_قسمت 1