ایران در نامه‌ای به سازمان ملل تلویحاً عربستان را در حملات تهران دخیل دانستنماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان و شورای امنیت خواستار توجه به واقعه «تروریستی» در تهران و «انگیزه‌ها و تبانی‌های» عاملان این حملات شد و تلویحا عربستان سعودی را به نقش داشتن در این حملات متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران غلامعلی خوشرو، نماینده ایران، روز پنج‌شنبه، ۱۸ خردادماه، در این نامه تلویحا عربستان سعودی را «منشاء» ایدئولوژی «افراطی» منجر به تشکیل گروه‌های افراطی از قبیل داعش و القاعده خواند.

وی تاکید کرد که این کشور «اخیرا با انعقاد قراردادهای بی‌سابقه تاریخی، چراغ سبز و مشوق‌هایی را دریافت» کرده و پس از آن اختلافات کشورهای منطقه «افزایش یافته، حملات تروریستی چند برابر شده و سرکوب‌های داخلی شدت یافته است».

اشاره آقای خوشرو می‌تواند به سفر اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به عربستان سعودی و قراردادهای امضا شده، به‌ویژه نظامی و تسلیحاتی، در این سفر باشد.

نامه رسمی ایران به سازمان ملل ادامه موضع محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، است که روز پنج‌شنبه، ۱۸ خردادماه، در توئیتر خود از حملات روز چهارشنبه تهران با عنوان «اقدامات تروریستی مورد حمایت مشتریان آمریکا» نام برده بود.

آقای خوشرو در نامه خود همچنین با اشاره به سخنان سابق وزیر دفاع عربستان سعودی نوشت که وزیر خارجه این کشور نیز ساعاتی قبل از حملات «تروریستی» در تهران گفته بود که «ایران باید تنبیه شود».

نماینده ایران در سازمان ملل همچنین نامه مورخ ۱۴ اردیبهشت‌ماه خود به دبیرکل سازمان ملل را یادآوری کرده که در آن اظهارات وزیر دفاع عربستان سعودی را «غیرقانونی»، «تحریک‌آمیز»، «تهدیدی آشکار» و «اعتراف به همکاری با گروه‌های تروریستی در داخل ایران» خوانده بود.

محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان، روز سه‌شنبه، ۱۲ اردیبهشت، در مصاحبه با شبکه «ام‌بی‌سی» گفته بود که ایران در صدد تسلط بر کشورهای مسلمان است و به همین دلیل امکان مذاکره با تهران وجود ندارد.

وی تاکید کرد که ریاض منتظر آمدن جنگ به داخل عربستان نخواهد ماند و در مقابل برای کشاندن نبرد به ایران تلاش می کند.

در حالی که گروه حکومت اسلامی، حاکمان عربستان سعودی را «دشمن» توصيف کرده، برخی از نمایندگان مجلس و رسانه های وابسته به اصولگرایان این کشور را به نقش داشتن در حملات روز چهارشنبه تهران متهم کرده اند.

رهبر ایران نیز در پیام روز جمعه خود تاکید کرد که «نتیجه‌ قطعی» این حملات «چیزی جز افزایش نفرت از دولت‌های آمریکا و عوامل آنان در منطقه همچون سعودی نیست».

وزارت اطلاعات ایران نیز در بیانیه خود عبارت «تروریست سابقه‌دار وابسته به گروه های وهابی و تکفیری» را برای توصیف عاملان این حملات به کار برده است، عبارتی که معمولا مقامات ایران درباره گروه‌های سنی «وابسته» به عربستان سعودی به کار می برند.


اما این موضع‌گیری مقامات ایران در حالی صورت می‌گیرد که در ویدئوی منسوب به عاملان حملات تهران، یکی از این افراد تهدید می کند که بعد از ایران نوبت «آل سعود» (عربستان سعودی) است.

Comments

Popular posts from this blog

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

مائده مختار زاده یکی از اعضاء فعال گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق در ایران_قسمت 1