ترامپ فرمان به تاخیر افتادن انتقال سفارتخانه آمریکا به اورشلیم را امضا کرددونالد ترامپ با امضای فرمانی انتقال سفارتخانه ایالات متحده در اسرائیل، از تل آویو به اورشلیم را به تاخیر انداخت. گزارش های رسانه ای می گویند آقای ترامپ به این ترتیب به وعده انتخاباتی خود عمل نکرد.

تصمیم آقای ترامپ در راستای سیاست دیرپای آمریکا در این زمینه به شمار می رود. 

پیشتر جرج بوش پسر، رئیس جمهوری سابق و جمهوریخواه آمریکا نیز وعده داده بود که سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل کند اما هرگز اینکار را نکرد.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص گفت سند به تاخیر افتادن انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم، از سال ۱۹۹۵ به امضای همه رئیس جمهوری های آمریکا رسیده و برای شش ماه معتبر است.

باراک اوباما رئیس جمهوری قبلی آمریکا این فرمان را در هفته های آخر ریاست جمهوری خود امضا کرد و روز پنجشنبه اول ماه ژوئن شش ماه از تاریخ آن می گذرد.

کاخ سفید روز پنجشنبه گفت با آن که آقای ترامپ این تاخیر را امضا کرده اما قصد ندارد وعده انتخاباتی خود را رها کند.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت: «هیچکس نباید این اقدام را به معنای عقب نشینی از حمایت قوی رئیس جمهوری از اسرائیل و اتحاد میان آمریکا و اسرائیل برداشت کند

در جریان سفر اخیر آقای ترامپ به اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از او خواسته بود تا سند فوق را امضا نکند.


روزنامه هاآرتص به نقل از یک مقام ارشد اسرائیلی گفت که آقای نتانیاهو به ترامپ گفت اسرائیل مایل به انتقال سفارتخانه آمریکا به اورشلیم است و گمان نمی کند که این امر وضع امنیتی در کرانه باختری را به خطر اندازد.

Comments