Skip to main content

شورای امنیت در مورد برنامه موشکی ایران 'نظر واحدی' نداردسازمان ملل متحد ضمن تایید پایبندی طرف‌های برجام به اجرای تعهداتشان، گفته است که شورای امنیت این سازمان نظر واحدی در مورد برنامه موشکی ایران ندارد.

در جلسه شورای امنیت برای "به‌روز کردن اطلاعات پیرامون قطعنامه ٢٢٣١ درباره لغو تحریم بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران" جفری فلتمن، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل، ضمن ارائه گزارش پیشرفت در اجرای این قطعنامه گفت: "به نظر دبیرکل سازمان ملل، اجرای جامع و مستمر برجام متضمن آن است که برنامه هسته‌ای ایران منحصرا صلح آمیز باقی خواهد ماند و امکان شفافیت، نظارت و راستی‌آزمایی این برنامه وجود خواهد داشت."

آقای فلتمن افزود که از نظر سازمان ملل متحد، توافق هسته‌ای "فرصتی را برای ایران فراهم کرده است تا ارتباط گسترده‌تری با جامعه جهانی برقرار کند، روابط تجاری و اقتصادی خود را گسترش دهد و همچنین، باعث شود که شورای امنیت به طور نهایی و رضایتبخش مساله برنامه اتمی ایران را حل و فصل کند."

در پی دستیابی ایران و گروه ١+٥ به توافق هسته‌ای - برجام - در ژوئیه سال ٢٠١٥، شورای امنیت سازمان ملل ضمن تایید این توافق، با صدور قطعنامه ٢٢٣١ تحریم‌هایی را که علیه ایران وضع کرده بود لغو کرد.

معاون دبیرکل سازمان ملل گفت که این سازمان هیچ گزارشی در مورد عرضه، فروش یا انتقال مواد هسته‌ای در مغایرت با محتوای قطعنامه شورا دریافت نکرده و در نتیجه، ادامه اجرای برجام توسط ایران را تایید می‌کند.

بخشی از گزارش معاون دبیرکل به آزمایش موشکی ایران اختصاص داشت. وی با یادآوری اینکه روز ٢٩ ژانویه سال جاری، ایران یک موشک بالستیک میان‌برد را آزمایش کرد، گفت که در پی این آزمایش، ایران و اسرائیل جداگانه و فرانسه، آلمان، بریتانیا و ایالات متحده به طور مشترک نامه‌هایی را به دبیرکل تسلیم کردند.
  
وی افزود: "همانند موضوع پرتاب موشک بالستیک ایران در مارس ٢٠١٦، اعضای شورای امنیت در مورد ارتباط این آزمایش با تعهدات مندرج در برجام نظر واحدی ندارند." 

در عین حال، وی به نقل از گزارش قبلی در مورد پیشرفت در اجرای برجام گفت که دبیرکل سازمان ملل از ایران می‌خواهد تا ازانجام چنین آزمایش‌هایی خودداری کند زیرا "این آزمایش‌ها به طور بالقوه می‌تواند باعث افزایش تنش شود."

در مورد نقل و انتقالات تسلیحاتی منسوب به ایران، معاون دبیرکل گفت که براساس اطلاعات جدید در مورد ضبط یک محموله تسلیحاتی توسط نیروی دریایی فرانسه در شمال اقیانوس هند در مارس سال گذشته، مشخص شده است که این محموله از ایران ارسال شده بود.


در ماه مارس سال گذشته، ناوهای نیروی دریایی فرانسه گزارش کردند که یک محموله بزرگ تسلیحات را که با کشتی ظاهرا عازم سومالی بود کشف و توقیف کرده‌اند. 

این دومین محموله تسلیحات کشف شده در منطقه بود و این احتمال مطرح شد که از ایران برای شورشیان حوثی در یمن ارسال شده است.

در جلسه شورای امنیت، نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل ایران را متهم کرد که "کرارا و عمدا" تعهدات خود در قبال برجام را نقض کرده و شورای امنیت نیز واکنش مناسب را به اینگونه اقدامات نشان نداده است. 

خانم هیلی گفت: "پرتاب موشکی مکرر، قاچاق اسلحه، خرید فناوری ساخت موشک از خارج، و سفر مقامات نظامی ایران به خارج همگی حاکی از نقض مستمر تعهدات بین‌المللی از سوی ایران است."

نماینده آمریکا همچنین شورای امنیت سازمان ملل را متهم کرد که "حداقل اقدامات لازم را نیز در واکنش به این تخلفات نشان نداده" و افزود که قطعنامه‌های شورای امنیت بدون دلیل صادر نمی‌شود و شورا ملزم است این مصوبات را اجرا کند و نسبت به تخطی از آنها واکنش نشان دهد.

در مورد بخش مربوط به برنامه موشک بالستیکی ایران در قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت بین ایران و آمریکا اختلاف نظر وجود دارد. 

در این قطعنامه از ایران خواسته شده است تا از دست زدن به هرنوع فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک که به منظور حمل تسلیحات هسته‌ای طراحی شده، شامل سکوهای پرتاب که فناوری بالستیک به کار می‌برد خودداری ورزد. 

این قطعنامه همچنین مقرر می‌کند که شورای امنیت باید پیشنهاد کشورهای عضو سازمان ملل در زمینه نقل و انتقال یا فعالیت مشترک با ایران در زمینه‌های هسته ای، موشکی بالستیکی و تسلیحاتی را بررسی در مورد آنها تصمیم‌گیری کند و در صورت تصویب، معافیت از محدودیت‌های وضع شده را به آنها اعطا کند.


به تعبیر مقامات آمریکایی، این مصوبه مشخصا ادامه برنامه‌های موشکی ایران را منع کرده زیرا ادامه این برنامه می‌تواند به ساخت موشک‌های قادر به حمل کلاهک هسته‌ای منجر شود. 

در مقابل، مقامات ایران گفته‌اند که برنامه موشکی ماهیتی دفاعی دارد و مشمول منع فعالیت نظامی هسته‌ای نمی‌شود. 

آنان همچنین بر بومی بودن فناوری ساخت این موشک‌ها تاکید داشته‌اند.

Comments

Popular posts from this blog

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…

مائده مختار زاده یکی از اعضاء فعال گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق در ایران_قسمت 1

گزارش شماره یک درباره یکی از خائنین به ملت ایران
 همانطور که ملت بزرگ و شریف ایران زمین میدانند یکی از خطرناک ترین و فاسدترین گروه های تروریستی که سالیان سال در سطح جهان وایران به فعالیتهای غیر انسانی و جنایتکارانه مبادرت می ورزند و با افکار و عقاید بیمارگونه خود جانهای جوانان ایران زمین را می آلایند، گروهک تروریستی مجاهدین خلق می باشد.
جنایات آنان طی سالیان گذشته بر همگان آشکار بوده و چه خانواده هایی که فرزندان عزیز خود را که توسط اعضای این گروه شستشوی مغزی داده شدند ، از دست داده اند و دیگرانی که طعمه شکارچیان بی رحم این گروه تروریستی قرار گرفته اند.
اما خانواده هایی هستند که همچنان نسل اندر نسل به این سازمان تروریستی وفادارند و ایدئولوژی جنایتکارانه خود را به فرزندشان منتقل می کنند و همچنان در داخل و خارج ایران به ترویج افکار مسموم آنها و همچنین فعالیتهای تروریستی مشغول می باشند.
در اینجا به معرفی یکی از این خانواده ها و تشریح فعالیتهای آنها از سالهای آغازین انقلاب ایران تا کنون  خواهیم پرداخت:
مصطفی و جعفر مهیمنی و یکی از خواهرانشان مرضیه مهیمنی ساکن شهرستان بابل در استان مازندران در س…