Skip to main content

«حملات تروریستی داعش» در تهران با ۱۲ کشته به پایان رسیدخبرگزاری‌ها در ایران گزارش می‌دهند حملاتی که صبح روز چهارشنبه، ۱۷ خردادماه، حدود ساعت ده در تهران آغاز شد و گروه حکومت اسلامی، داعش، مسئولیت آن را پذیرفت، پس از پنج ساعت حدود ساعت ۱۵ به پایان رسید.

رسانه‌های ایران خبر می‌دهند که در این روز چهار مهاجم حامل سلاح کلاشنیکف و کلت، به مجلس شورای اسلامی و دو فرد مهاجم نیز به آرامگاه آیت‌الله خمینی حمله کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، این مهاجمان با شلیک به افراد مختلف و اقدام به انفجار انتحاری، جمعاً ۱۲ نفر را کشته و حدود ۴۲ نفر را مجروح و مصدوم کرده‌اند.

محمدحسین نجات، جانشین سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، میانگین سن مهاجمان را بین ۲۰ تا ۲۵ سال ذکر کرده و گفت ویدئوها نشان می‌دهد که مهاجمان «به زبان عربی» صحبت می‌کردند اما ملیت آنها هنوز مشخص نیست.

بنا بر برخی گزارش‌ها، همه مهاجمان توسط نیروی ویژه سپاه پاسداران کشته شده‌اند.

در همین حال به گزارش خبرگزاری ایرنا، یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که نام او ذکر نشده، دستگیری یکی از مهاجمان مسلح به مجلس را تأیید کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مدیرکل ضد تروریسم وزارت اطلاعات (که نام او در خبر ذکر نشده) نیز از ورود «یک تیم سوم تروریستی» به تهران طی روز چهارشنبه خبر داد که به گفته وی «اعضای آن قبل از هر اقدامی دستگیر شدند».

ساعاتی پس از آغاز حملات، پایگاه خبری اعماق، وابسته به گروه موسوم به حکومت اسلامی، داعش، نوشت که این گروه مسئول حملات تهران بوده است.

این وب‌سایت همچنین فیلمی از این حمله منتشر کرده که مهاجمان به زبان عربی سخن می گویند.

با وجود حمله به ساختمان مجلس، جلسه علنی مجلس ایران ادامه یافت.

حفاظت ساختمان‌های نهادهای حکومتی در ایران بر عهده سپاه پاسداران است.

در دو سال گذشته مقامات قضایی و امنیتی و اطلاعاتی ایران بارها از تلاش گروه داعش برای نفوذ و انجام عملیات تروریستی در خاک ایران خبر داده‌اند، اما این نخستین بار است که پایتخت ایران همچون برخی دیگر از پایتخت‌ها مثل لندن و پاریس حمله‌ای این‌چنینی را تجربه می‌کند.


حمله به آرامگاه روح‌الله خمینی

از سوی دیگر، به گفته معاون امنیتی وزیر کشور ایران، دو فرد مسلح صبح روز چهارشنبه وارد آرامگاه آیت الله خمینی شدند که یک نفر از آنها پس از شناسایی توسط نیروهای امنیتی خود را منفجر کرده که این انفجار منجر به کشته شدن یک نفر و مجروح شدن چند نفر دیگر شده است.

به گفته آقای ذوالفقاری، فرد دوم نیز توسط نیروهای امنیتی کشته شده است.

جزئیات حملات به ساختمان مجلس

ساعت ده و نیم صبح ایران گزارش‌هایی از حمله چند نفر به ساختمان مجلس ایران منتشر شد و دقایقی بعد نیز رسانه‌ها از حمله چند نفر به آرامگاه آیت‌الله خمینی در جنوب شهر تهران خبر دادند.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزیر کشور ایران، و محمدحسین نجات، جانشین سازمان اطلاعات سپاه، در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها در مورد جزئیات این حمله توضیحاتی دادند.

به گفته این مقامات، چهار مهاجم در پوشش اینکه می‌خواهند با نمایندگان مجلس ملاقات کنند، با لباس زنانه، به درب مراجعات مردمی ساختمان مجلس شورای اسلامی مراجعه کرده و سپس به سمت نیروهای حفاظت تیراندازی کرده‌اند.

این دو مقام می‌افزایند که این افراد، مسلح به مسلسل و تعداد قابل‌توجهی کیف خشاب، می‌خواستند وارد ساختمان مجلس شوند که با اقدام نیروهای حفاظت مجلس روبرو می‌شوند و نمی‌توانند وارد منطقه منتهی به ساختمان پارلمان شوند.

آنها به این خاطر مجبور می‌شوند به یکی از طبقات ساختمان مراجعات مردمی پناه ببرند که در آنجا در مواجهه با کارمندان، دو نفر را کشته و ۳۰ نفر را مجروح می‌کنند.

سخنان معاون امنیتی وزیر کشور درباره کشته شدن دو نفر در این حمله در حالی بیان شده است که برخی خبرگزاری‌های ایران از کشته شدن هفت نفر در حمله به مجلس خبر داده بودند.

به گفته محمدحسین نجات، جانشین سازمان اطلاعات سپاه، با اطلاع به یگان عملیات ویژه حفاظت سپاه، این یگان وارد ساختمان شده و با پشتیبانی نیروی انتظامی، ظرف حدود یک ساعت این مهجمان را که مجبور شده بودند در یکی از این طبقات مخفی شوند، به محاصره درمی‌آورند که در مواجهه با یگان ویژه سه نفر از مهاجمان کشته می‌شوند.


کشته‌شدگان

پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس کشور، خبر می‌دهد که در حمله به مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی جمعاً ۱۲ نفر کشته شده‌اند.

یکی از کشته‌شدگان، مهدی تقوی، مدیرعامل سابق خبرگزاری قرآن (ایکنا) بوده است که از چهار ماه پیش به عنوان مشاور فرهنگی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر مامور شده بود.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ابنا)، جواد تیموری، پاسدار سپاه حفاظت مجلس شورای اسلامی، نیز در میان کشته‌شدگان این حمله است.

خبرگزاری صداوسیما هم گزارش داده که حمید امدادی، مسئول دفتر سید هادی بهادری نماینده ارومیه در مجلس، یکی دیگر از کشته‌شدگان بوده است.

به گفته این مقام اورژانس کشور، حملات روز چهارشنبه ۴۲ مصدوم و مجروح نیز بر جای گذاشته است.

درگیری بین مهاجمان و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی حدود پنج ساعت ادامه یافت و درنهایت خبرگزاری‌ها ساعت ۱۵ به وقت تهران خبر دادند که چهار مهاجم در ساختمان مجلس کشته شده‌اند.

در همین زمینه خبرگزاری‌های ایران خبر دادند که محمدعلی جعفری، فرمانده، حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی و غلامحسین غیب‌پرور، فرمانده نیروی بسیج حوالی ظهر در مجلس حاضر شدند.


به گفته محسن محمودی، مدیر کل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران، تشییع پیکرهای کشته‌شدگان این حملات بعد از نماز جمعه این هفته برگزار خواهد شد.

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…