Skip to main content

قرارداد نهایی فروش ۳۰ فروند بوئینگ به شرکت آسمان امضا شدشرکت هواپیمایی آسمان، در نخستین قرارداد خرید هواپیمایی از آمریکا از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، قرارداد نهایی خرید ۳۰ فروند بوئینگ ۷۳۷ سری مکس را روز شنبه به امضا رسانده است.

آن طور که خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از حسین علایی، مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان، نوشته است تفاهم خرید این ۳۰ هواپیماها در اسفندماه سال گذشته به امضا رسیده بود.

گرچه اندکی بعد با رسانه‌ای شدن این خبر در نیمه فروردین امسال، شماری از نمایندگان کنگره آمریکا از چنین تفاهم‌نامه‌ای انتقاد کردند.

در این زمینه سناتور جمهوری‌خواه مارکو روبیو، آن را نگران‌کننده توصیف کرده بود، و جب هنسارلینگ، رئیس جمهوری‌خواه کمیته مالی در مجلس نمایندگان هم از این تفاهم انتقاد کرده بود.

گرچه در آن زمان، سناتور جمهوری‌خواه جان مک‌کین با تأکید بر مخالفت خود با توافق هسته‌ای و هر گونه کمک به ایران، گفته بود که قرارداد بوئینگ و شرکت آسمان، کاملاً قانونی است و نیازی به دخالت کنگره در آن نمی‌بیند.

اظهارات کنونی حسین علایی، مدیرعامل شرکت آسمان، حاکی است که قرارداد خرید هواپیما از بوئینگ، پس از یک سال مذاکره به امضا رسیده است، و پس از تحویل ۳۰ فروند هواپیمایی که در مرحله نخست خریداری شده، «خرید ۳۰ فروند دیگر در دستور کار قرار می‌گیرد».

بر پایه گزارش ایرنا، شرکت آسمان در مجموع برای خرید ۶۰ فروند هواپیما، سه میلیارد دلار به بوئینگ پرداخت خواهد کرد که ۹۵ درصد از این مبلغ از طریق فاینانس تأمین خواهد شد.

همین گزارش حکایت از آن دارد که تحویل نخستین بوئینگ ۷۳۷ به شرکت آسمان در سال ۲۰۲۲ انجام می‌شود و پس از آن ظرف دو سال ۳۰ فروند هواپیما به ناوگان این شرکت هواپیمایی افزوده خواهد شد.

پوئینگ ۷۳۷ که از آن به عنوان «امن‌ترین هواپیمای مسافری جهان» یاد می‌شود، بین ۱۳۸ تا ۲۲۰ نفر ظرفیت دارد، برخی تحلیل‌ها آن را بهترین گزینه برای تأمین نیاز ایران برای هواپیماهایی با ظرفیت بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ صندلی ارزیابی می‌کنند.

شرکت هواپیماسازی بوئینگ همچنین قرار است ۸۰ فروند هواپیما در اختیار ایران‌ایر قرار دهد، که ۳۰ فروند از آن‌ها مدل ۷۷۷ هستند و ۵۰ فروند نیز ۷۳۷؛ و این ۵۰ فروند قرار است «در یک دوره ۱۰ ساله» به ایران‌ایر تحویل داده شود.

ایران به دلیل تحریم‌هایی که از ابتدای استقرار جمهوری اسلامی، دست به گریبان آنها بود، برای چند دهه از تأمین هواپیماهای جدید و نیز قطعات مورد نیاز برای تعمیر هواپیما محروم بود، و تنها پس از توافق هسته‌ای با شش قدرت جهانی بود که آمریکا با چشم‌پوشی از چنین محدودیت‌ها موافقت کرد.

منتقدان قرارداد بوئینگ و شرکت آسمان، از جمله رئیس کمیته امور مالی مجلس نمایندگان، معتقدند «ارائه خدمات هوایی به رژیم بشار اسد توسط ایران» به خوبی مستند شده، و باید اطمینان حاصل شود که از این هواپیماها «برای ارتکاب جنایت در منطقه استفاده نخواهد شد».

در فروردین امسال هم با تکیه بر استدلالی مشابه، سناتور مارکو روبیو، به همراه پیتر راسکام از اعضای مجلس نمایندگان در نامه‌ای به دونالد ترامپ، خواستار لغو تفاهم‌ها و توافق‌های فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران شدند.Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…