Skip to main content

استقبال وزیر دفاع اسرائیل از قطع مناسبات چند کشور عربی با قطروزیر دفاع اسرائیل گفته است که بحران مناسبات کشورهای عربی و مسلمان با امیرنشین قطر، برای اسرائیل «یک فرصت» است.

آویگدور لیبرمن این سخنان را دوشنبه پانزدهم خرداد، در پی اقدام اخیر عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی، مصر، دولت‌های یمن و لیبی و سرانجام جزایر مالدیو در قطع مناسبات با قطر، بیان کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، آقای لیبرمن افزوده است که «کشورهای عرب به این درک رسیده‌اند که خطر واقعی برای آنها صهیونیسم (ملی‌گرایی یهودیان) نیست، بلکه ترور است که آنها را تهدید می‌کند».

به نوشته وای.نت، وزیر دفاع اسرائیل گفته است «کشورهای عرب به خاطر ترس از ترورِ ناشی از اسلام افراط‌گرا با قطر قطع مناسبات کردند نه به خاطر قضیه فلسطین، و این امر احتمال همکاری مشترک در برابر تروریسم را افزایش می‌دهد».

آقای لیبرمن در نشست پرسش و پاسخ در برابر نمایندگان کنست، افزود که در سفر اخیر دونالد ترامپ به منطقه، رئیس‌جمهور آمریکا از ائتلاف جهانی در مبارزه با ترور سخن گفت، و اسرائیل «آماده همکاری با این ائتلاف است و توپ اکنون در زمین مقابل است».

نخست‌وزیر و سایر مقام‌های ارشد اسرائیل در سفر ماه گذشته دونالد ترامپ به عربستان و اسرائیل، از احتمال همکاری‌های اسرائیل با کشورهای منطقه در برابر «ایران شیعی» استقبال کردند.

در این میان، کارشناسان در رسانه‌های اسرائیل، اقدام کشورهای عربی و مسلمان در قطع رابطه با قطر را از نتایج سفر ماه گذشته رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان دانسته‌اند.

وب‌سایت اسرائیلی وای.نت نوشته است، هر چند کشورهای یادشده در بیانیه‌های جداگانه قطعی مناسبات با قطر را اعلام کردند اما این یک «دعوت هماهنگ و از قبل برنامه‌ریزی شده» به عنوان ماحصل سفر دونالد ترامپ به منطقه بوده است.

بازی عشق و نفرت؛ پیشینه تماس‌های قطر و اسرائیل

قطر تنها امیرنشین خلیج فارس بوده که رهبران آن آشکارا در گذشته با مقام‌های ارشد اسرائیل دیدار کرده‌اند.

شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، رهبر پیشین و پدر شیخ تمیم بن حمد، رهبر کنونی قطر، با شیمون پرز در زمانی که او قائم‌مقام نخست‌وزیر بود و نیز با زیپی لیونی، وزیر خارجه وقت اسرائیل، دیدار کرده بود.

رسانه‌های اسرائیل پیشتر گزارش داده بودند برخی از مقام‌های نهادهای مهم اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل نیز با سفر به قطر با سران آن کشور دیدار کرده بودند.

اسرائیل در دهه گذشته دفتر نمایندگی بازرگانی در دوحه، پایتخت قطر، برقرار کرد اما در پی جنگ اسرائیل در غزه، در دسامبر ۲۰۰۸ و ژانویه ۲۰۰۹، آخرین دیپلمات اسرائیلی که نماینده ساکن دوحه بود، به اسرائیل بازگشت.

بعدتر قطر در تابستان ۲۰۰۹ اعلام کرد، اگر اسرائیل خانه‌سازی‌ها در اراضی فلسطینی را متوقف کند، دولت دوحه آماده ازسرگیری تماس‌ها با اسرائیل است.

دفتر نمایندگی غیرفعال اسرائیل در دوحه تا ۲۰۱۱ هنوز رسماً بسته نشده بود، اما در آن سال زمانی که قطر با میزبانی از خالد مشعل رئیس وقت دفتر سیاسی حماس، در پی اخراج او و سران حماس از سوریه، دیدگاه‌های خود را علیه اسرائیل تند کرد، اسرائیل دفتر نمایندگی‌اش را در دوحه تعطیل کرد.

اسرائیل از اینکه قطر در سال‌های گذشته به محل زندگی خالد مشعل و شمار دیگری از سران حماس مبدل شده بود، از قطر ناخشنود بود.

در روزهای گذشته اعلام شده بود، قطر از سران حماس خواسته است این کشور را ترک کنند؛ امری که از سوی حماس تکذیب شد.

امیر قطر پیشتر گفته بود، حماس و حزب‌الله سازمان‌های مشروع هستند و قطع ارتباط با آنها درست نیست.


هر چند گردشگران اسرائیلی نمی‌توانند به قطر سفر کنند یا از پروازهای قطرایرویز استفاده کنند، اما قطر با به جان خریدن برخی انتقادهای کشورهای عربی، به ورزشکاران اسرائیلی اجازه داده است در رقابت‌های بین‌المللی که در این کشور برگزار می‌شود، شرکت کنند.

Comments

Popular posts from this blog

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…