ترامپ لغو تحریم‌های هسته ای علیه ایران را تمدید کرددونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، لغو تحریم‌های یکجانبه این کشور را علیه ایران را تمدید کرده و همزمان قصد دارد تحریمها و مجازات‌های تازه‌ای را علیه ایران به دلیل فعالیت‌های موشکی این کشور وضع کند.

تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران پیشتر علیه برنامه هسته‌ای ایران وضع شده بود، اما پس از توافقنامه هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی، موسوم به برجام، لغو شد.

لغو این تحریم ها پس از اجرای برجام و در زمان باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، انجام شد. 

مقامات آمریکایی هر ۹۰ روز میزان پایبندی ایران را به تعهدات برجام مورد بررسی قرار می‌دهند تا برمبنای آن، لغو تحریم‌های ایران را تمدید کنند.

براساس گزارشها تحریم‌هایی که امروز آمریکا و در چارچوب این "پایبندی" تعلیق آنان را تمدید کرده، برای مدت ۱۲۰ روز است؛ هرچند بخشی دیگر از تحریم‌ها نیز وجود دارد که دوره تعلیق آنان برای مدت ۱۸۰ روز است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه (۱۸ آوریل) منتشر کرد نوشت که رکس تیلرسون، وزیر خارجه، به پال رایان، رئیس مجلس نمایندگان اطلاع داده که ایران تا روز ۱۸ آوریل به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده است. 

وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که کنگره را از قصد دولت برای بررسی اینکه آیا رفع تحریم های ایران براساس برجام در راستای تامین امنیت ملی آمریکا بوده یا نه آگاه کرده است.

تمدید لغو این تحریم‌ها برای اولین بار است که از زمان روی کار آمدن آقای ترامپ اجرا می‌شود.

آقای ترامپ در دوران کارزار انتخاباتی خود به شدت از برجام انتقاد کرده بود. رئیس جمهور آمریکا در زمان رقابت های انتخاباتی و پس از پیروزی در انتخابات، برجام را "بدترین" توافق خوانده بود و یکی از مشاوران آقای ترامپ پس از پیروزی او در انتخابات اخیر گفته بود که دولت جدید آمریکا خواهان مذاکره مجدد بر سر برخی از مفاد این توافق خواهد شد.

تحریمهای تازه موشکی

همزمان با تمدید تعلیق تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، اما این کشور در واکنشی تازه به فعالیتهای موشکی ایران هفت شخص حقیقی و حقوقی ایرانی و چینی را به دلیل آنچه مقامات کاخ سفید دست داشتن در فعالیت‌های موشکی بالستیک ایران خوانده‌اند، در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

براساس گزارشها دو مقام ارشد دفاعی ایران، یک شرکت ایرانی، یک تبعه چین و سه شرکت چینی شامل تحریمهای جدید موشکی هستند.

آمریکا می‌گوید که ایران با ادامه برنامه موشکی خود می‌خواهد موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای تولید کند که مغایر مصوبه شورای امنیت بوده و امنیت منطقه را به مخاطره خواهد انداخت. 

مقامات آمریکایی این آزمایشها را "کاملا غیرقابل قبول" می‌‌خوانند.

اما ایران می‌گوید که آزمایشهای موشکی ایران با قوانین بین‌المللی مغایرتی نداشته و توان موشکی این کشور دفاعی و بازدارنده است.

مقامات ایرانی در واکنش اظهارات مقامات آمريكايي عليه برجام می‌گویند که برجام معاهده‌ای بین‌المللی است و قابل فسخ شدن یکجانبه نیست.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در دی ماه گذشته و در سالگرد اجرای توافق هسته‌ای گفت که توافق هسته‌ای چندجانبه است و با مخالفت آقای ترامپ به هم نخواهد خورد.

آقای روحانی درباره اظهارات آقای ترامپ درباره برجام و مذاکره مجدد برسر آن گفت: "این صحبت ها بیشتر شعار است و من بعید می‌دانم در مقام عمل اتفاقی بیفتد. وقتی وارد کاخ سفید شود به دلیل این که این توافق یک توافق دوجانبه نیست که ایشان بگوید من خوشم می‌آید یا بدم می‌آید."

پیش از آن، خامنه ای رهبر ایران هم گفته بود: "برجام را ابتدائاً نقض نخواهیم کرد؛ لکن اگر طرف مقابل نقض کند... اگر پاره کردند، ما آتش می زنیم."


وزارت امور خارجه ایران نیز موظف است هر سه ماه یک بار گزارش اجرای برجام و میزان پایبندی طرف های مقابل به تعهداتشان را به مجلس ارائه کند.

Comments