وزیر خارجه روسیه: حمله آمریکا به سوریه نباید تکرار شودسرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه تکرار نشدن حمله آمریکا به سوریه را بسیار مهم خوانده است.

آقای لاوروف در آغاز دیدار با رکس تیلرسون، همتای آمریکایی خود در مسکو حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه نظامی سوریه در هفته گذشته را نگران‌کننده خواند.

او از آقای تیلرسون خواست آن چه را مسکو "موضع مبهم و متناقض" واشنگتن در قبال سوریه می داند، روشن کند.

با بالا گرفتن تنش‌ میان مسکو و واشنگتن بر سر سوریه، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، دیروز سه شنبه ۱۱ آوریل برای مذاکره با همتای روسش وارد مسکو شد.

گفته می‌شود حمله شیمیایی ادعایی ارتش سوریه در خان شیخون و حمایت روسیه از بشار اسد محور اصلی گفت و گوهای وزرای خارجه آمریکا و روسیه است.

آقای تیلرسون امیدوار است روسیه را متقاعد کند از حمایت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دست بردارد. اما مسکو تا کنون هیچ نشانی از آماداگی خود برای انجام این کار نشان نداده است.

کمی قبل از آغاز مذاکرات آقای لاوروف با همتای آمریکایی او سرگئی ریابکوف، معاون آقای لاوروف گفت موضع ایالات متحده نسبت سوریه برای مسکو یک معما است.

آقای تیلرسون قبل از آغاز مذاکرات گفت: "من امیدوارم که این دیدار به یک گفتگوی صریح و گسترش روابط ما در جهت مثبت کمک کند".

وزیر امور خارجه روسیه گفت: "من معتقدم که بازدید شما بسیار به موقع است. 

این یک فرصت بسیار ضروری برای بررسی صادقانه دورنمای همکاری‌ها در تمام این مسائل و در گام اول ایجاد جبهه وسیع ضد تروریسم است. 

Comments