ترامپ: وارد سوریه نمی‌شویمدونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید علیرغم حمله هفته گذشته به پایگاه هوایی ارتش سوریه، آمریکا برنامه‌ای برای ورود به سوریه ندارد.

او با اشاره به استفاده ارتش سوریه از تسلیحات شیمیایی و بمب‌های بشکه‌ای علیه غیرنظامیان بشار اسد را "یک حیوان" خواند اماگفت: "آیا می‌خواهیم با سوریه درگیر شویم؟ نه."

آقای ترامپ همچنین همزمان با سفر وزیر خارجه‌اش به روسیه از حمایت روسیه از بشار اسد انتقاد کرد.

روسیه حمله آمریکا به پایگاه هوایی ارتش سوریه را محکوم کرده و آمریکا روسیه را به لاپوشانی مسئولیت ارتش سوریه در حمله شیمیایی اخیر متهم می‌کند.
  
آقای ترامپ در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت: "آیا می‌خواهیم با سوریه درگیر شویم؟ نه. اما وقتی می‌بینم که آنها از گاز استفاده می‌کنند... آن وقت است که گفتم باید کاری کرد."

رئیس جمهور آمریکا از موضع روسیه در سوریه نیز انتقاد کرد و گفت: "صریح بگویم، پوتین دارد از کسی حمایت می‌کند که حقیقتا آدم خبیثی است. و فکر می‌کنم این برای روسیه خیلی بد است. 

همین طور برای بشریت و برای دنیا."


رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، برای مذاکره با همتای روسش، سرگئی لاوروف، وارد مسکو شده است. 

انتظار می‌رود که حمله شیمیایی ادعایی ارتش سوریه در خان شیخون و حمایت روسیه از بشار اسد در کانون گفت و گوهای وزرای خارجه آمریکا و روسیه باشد.

روز گذشته نشست وزرای خارجه گروه ۷ به همراه پنج کشور خاورمیانه برگزار شد. 

وزیر خارجه آمریکا نیز در این نشست حاضر بود.

بریتانیا پیشنهاد داده بود که تحریم‌هایی علیه فرماندهان روسیه و سوریه وضع شود که گروه ۷ در این باره به توافق نرسید.

رکس تیلرسون در آستانه ملاقاتش با سرگئی لاوروف گفته است: "دوره زمامداری خاندان اسد در سوریه دارد به پایان می‌رسد."

اما او در عین حال تاکید کرد اینکه پایان حکومت بشار اسد و انتقال قدرت در سوریه به چه شکل خواهد بود مسئله مهمی برای ثبات سوریه است.


پیش از حمله شیمیایی خان شیخون دولت دونالد ترامپ اعلام کرده بود که برکناری بشار اسد اولویت آمریکا نیست.

Comments

Popular Posts