آمریکا نظامیان خود را به محدوده مرزی سوریه و ترکیه فرستاده استبه گزارش منابع خبری، ارتش آمریکا نظامیان خود را به محدوده مرزی سوریه و ترکیه فرستاده است. 

این منطقه در روزهای اخیر صحنه تبادل آتش میان نیروهای نظامی ترکیه و گروه‌های مسلح کرد بوده است.

روز جمعه، ۲۹ آوریل، سه خودروی زرهی آمریکایی در حال گشت‌زنی در سر حد منطقه‌ای در نزدیکی شهر درباسيه دیده شدند.

نیروهای یگان‌های مدافع خلق که با نام اختصاری ی‌پ‌گ شناخته می‌شود، در این منطقه فعال هستند. 

این گروه کرد عضو ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در شمال سوریه است. 

اما ترکیه این گروه را در ارتباط نزدیک با گروه پ‌ک‌ک می‌داند.

این، اولین باری نیست که آمریکا برای جلوگیری از درگیری بین ترکیه و کردهای سوریه، نیروهای خود را به نوار مرزی سوریه با ترکیه می‌فرستد.

دو ماه پیش و بعد از آن که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تهدید کرد که شهر منبج در شمال سوریه، هدف بعدی ارتش ترکیه است، واحدهایی از نیروهای آمریکا به صورت نمادین به مرز ترکیه اعزام شدند. 

از دو ماه پیش نیز آمریکا بر خلاف درخواست‌های ترکیه، ارسال تسلیحات سنگین به مناطق تحت کنترل کردها را شروع کرده است و بیش از هزار نیروی ویژه آمریکا در این منطقه حضور دارند.

هم‌اکنون دو فرودگاه رمیلان و کوبانی در کنترل نیروهای آمریکایی است و از ماه گذشته، آمریکا برخی تجهیزات و پرسنل خود را در پایگاه اینجرلیک به کوبانی فرستاده است. 

تمام این تدارکات، برای حمله به رقه، پایتخت داعش است.

پس از حمله مرگبار هفته گذشته جنگنده‌های ترکیه به یکی از پایگاه‌های یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) کردها تهدید کرده‌اند که اگر آمریکا از حملات ترکیه جلوگیری نکند، آنها عملیات تصرف رقه را متوقف خواهند کرد.

اعزام واحدهای ارتش آمریکا به مناطق مرزی بین کردها و ترکیه در حالی که پرچم آمریکا را حمل می‌کنند، به نوعی پیام به ترکیه و دادن اطمینان به کردها به شمار می‌رود.


اگر این تنش‌ها ادامه یابد، شاهد درگیری‌های بیشتری بین دو طرف کردها و ترکیه خواهیم بود.

Comments

Popular Posts