کره شمالی 'یک موشک بالستیک آزمایش کرد'مقام های ارتش کره جنوبی و ارتش آمریکا می گویند که کره شمالی یک موشک بالستیک را آزمایش کرده است.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی ارتش این کشور گفت که این موشک ظاهرا چند ثانیه پس از پرتاب منفجر شده است. ارتش آمریکا هم گفت که این موشک هرگز مرزهای کره شمالی را ترک نکرد.

مقام های کره جنوبی گفتند که نوع موشک هنوز معلوم نیست.

به گفته رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی این موشک از نقطه ای در استان پیونگان جنوبی در شمال پیونگ یانگ در ساعات نخست روز شنبه به وقت محلی پرتاب شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در توییتی نوشت: "کره شمالی با این پرتاب به خواسته های چین و رئیس جمهور محترم آن بی احترامی کرد، هرچند آزمایش ناکام ماند."

یک مقام آمریکایی هم گفت که دولت ترامپ انتظار نوعی رفتار تحریک آمیز پیش از انتخابات ۹ مه کره جنوبی را داشته است.. 

کره شمالی هنوز بیانیه ای در مورد صادر نکرده است.

کره شمالی دو هفته پیش در روز ۱۶ آوریل موشک دیگری را آزمایش کرده بود که ناکام ماند. ارتش آمریکا گزارش داد که آن موشک چند ثانیه پس از پرتاب منفجر شد.

آمریکا در روزهای اخیر یک سیستم ضدموشکی را در یک نقطه در کره جنوبی راه اندازی کرده است. 

سیستم "تاد" (ترمینال دفاع موشکی ارتفاع بالا) با هدف ساقط کردن موشک های بالستیک کوتاه و میان برد در زمان نزدیک شدن به مقصد طراحی شده است.

اخیرا تنش ها بر سر کره شمالی بالا گرفته و هم زمان کره شمالی و جنوبی مشغول انجام مانورهای نظامی هستند.

آمریکا اخیرا رزم ناوهایش را به منطقه فرستاده، جایی که هزاران سرباز آمریکایی مستقر هستند.


کره شمالی مدتی است تلاش می کند کلاهک های اتمی کوچک بسازد و آنها بر بر موشک های دوربرد با توانایی رسیدن به خاک آمریکا سوار کند.

Comments