پافشاری دموکرات‌ها بر استعفای وزیر دادگستری آمریکامقام‌های ارشد حزب دموکرات آمریکا کناره‌گیری وزیر دادگستری را از روند تحقیق درباره اتهام رابطه ستاد انتخاباتی ترامپ و روسیه کافی ندانسته‌ و فشارها برای استعفای جف سشنز را افزایش داده‌اند. 

در مقابل دونالد ترامپ در توییترش از آقای سشنز حمایت کرده و گفته هدف، تخریب دولت او است.

دموکرات‌ها می‌گویند توضیحات آقای سشنز درباره دیدار پنهانی با سفیر روسیه قانع کننده نیست. 

آنان وزیر دادگستری آمریکا را به "شهادت دروغ" متهم کرده‌ و خواسته‌اند یک فرد مستقل مسئولیت تحقیق درباره اتهام ارتباط ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه را به عهده بگیرد.

جف سشنز که به برگزاری دو جلسه پنهانی با سفیر روسیه در سال گذشته متهم شده، در یک کنفرانس خبری اعلام کرده که خودش را از هرگونه تحقیقات درباره اتهام ارتباط ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه کنار کشیده است.

جف سشنز دومین مقام بلندپایه کابینه دونالد ترامپ است که به واسطه تماس با مقام‌های روسیه درگیر یک رسوایی سیاسی می‌شود. 

چند هفته پیش مایکل فلین، مشاور امنیت ملی، به دلیل تماسش با سفیر روسیه مجبور به استعفا شد.

در واکنش به پافشاری دموکرات‌ها برای استعفای وزیر دادگستری، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، دموکرات‌ها را متهم کرده که به دنبال شکست در انتخابات به دنبال حفظ وجهه خود هستند و علاوه بر شکست در انتخابات، از واقعیت هم دور شده‌اند.

او در توییتر و اینستاگرام خود با حمله به حزب رقیب، از جف سشنز حمایت کرده و او را مردی "صادق" توصیف کرده است.

به گفته آقای ترامپ "وزیر دادگستری هیچ کار اشتباهی انجام نداده هرچند می‌توانسته که توضیحاتش را دقیق‌تر ارائه کند اما با این حال مشخص است که این کار عمدی نبوده است."

رییس جمهور آمریکا، "درز غیرقانونی اسرار طبقه‌بندی شده" را هدفی برای حمله ساماندهی شده به خود تلقی می‌کند.


افشاگری واشنگتن پست

جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا که به تماس‌های پنهانی با سفیر روسیه در واشنگتن متهم شده در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که خودش را از هرگونه تحقیقات درباره فعالیت‌های ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و اتهام تماس‌های آن ستاد با روسیه کنار کشیده است.

این تصمیم در پی آن گرفته شد که روزنامه واشنگتن پست گزارش داد جف سشنز در دوران کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ دو مرتبه با سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در آمریکا، دیدار و گفتگو کرده است.

این در حالیست که آقای سشنز در ژانویه امسال در یک جلسه تعیین صلاحیتش در مجلس سنای آمریکا گفته بود: "با روس‌ها تماس نداشته‌ام."

وی سپس به طور کتبی به سناتور دموکرات ال فرنکن که از وی پرسید آیا ستاد دونالد ترامپ با روسیه تماس داشته است نوشت: "من از آن فعالیت‌های اطلاع ندارم."

آقای سشنز روز پنجشنبه (دوم مارس) در واشنگتن تاکید کرد که درباره "مسائل سیاسی خاصی" با سفیر روسیه صحبت نکرده و اظهاراتش در مجلس سنا صادقانه و درست بوده است.

او گفت که به عنوان عضو سابق کمیته نیروهای مسلح سنا با سفرای خارجی زیادی دیدار داشته است.

نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، می‌گوید جف سشنز صلاحیت ادامه کار به عنوان وزیر دادگستری را ندارد.

الیزابت وارن، سناتور دموکرات که چند بار با دونالد ترامپ جدال لفظی داشته، خواهان استعفای جف سشنز تعیین یک دادستان مستقل برای رسیدگی به این ادعاها شده است.

ولی پل رایان، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، گفت در تحقیقات کنگره هیچ سندی به دست نیامده که نشان بدهد آقای سشنز یا هر فرد دیگری از چهره‌های نزدیک به دونالد ترامپ تخلفی در ارتباط با روسیه مرتکب شده باشند.


روسیه که دخالت در انتخابات آمریکا را اتهامی بی‌اساس می داند گفته است که مقام‌های روس مستمرا با "شرکای آمریکایی" خود در تماس هستند.

Comments