Skip to main content

نیویورک تایمز: ترامپ خطری برای کره زمیننیویورک تایمز نوشت: فرمان 'ترامپ' در مورد لغو اقدامات سَلَفش در مورد تغییرات آب و هوایی، وحشتناک است زیرا اوضاع کره زمین را از این که هست به مراتب بدتر خواهد کرد.

به گزارش خبری روزنامه آمریکایی در سرمقاله روز چهارشنبه خود افزود: هنوز بیشتر از ده هفته از ریاست جمهوری ' دونالد ترامپ' نگذشته است که او فرمان داده است سیاست گذاری مقام سلفش 'باراک اوباما' پیرامون مبارزه با تغییرات جوی که بر لزوم کاسته شدن از سوخت های فسیلی تاکید دارد منسوخ اعلام شود .

تاختن ترامپ به سمت سیاست گذاری هایی که اوباما در مورد تغییرات جوی انجام داده بود از موقعی شروع شد که او در 'دیترویت' اعلام کرد که استانداردهای بهره وری سوخت برای خودروها و کامیونها را منسوخ خواهد کرد .

ترامپ در ادامه همین روند بودجه بسیار تنگ نظرانه دولت را آماده کرد و از جمله حوزه هایی که در این بودجه مشمول کاهش اعتبار بود برنامه های علمی - تحقیقاتی در زمینه تغییرات جوی بود.

قله تصمیم گیریها در این زمینه روز سه شنبه اتفاق افتاد و ترامپ یک فرمان اجرایی صادر کرد و محور استراتژی انرژی پاک اوباما را بکلی منسوخ اعلام کرد. 

طبق استراتژی انرژی پاک اوباما تمام نیروگاههایی که با سوخت زغال سنگ کار می کنند تعطیل می شود و جلوی ساخت نیروگاههایی جدید از این دست هم گرفته می شود.

اما هیچ جای تعجب ندارد که شخصی چون ترامپ آمده است و دست به چنین تصمیم گیریهای حیرت آوری می زند.

ترامپ اصولا فردی است که معتقد است تغییرات آب و هوایی کره زمین یک شوخی مضحک و کار چینی هاست، با این هدف که صنایع آمریکا را به نابودی بکشاند. 

ترامپ رئیس جمهوری است که همه اشخاصی که در کابینه و دولت او را احاطه کرده اند، تماما افرادی هستند که کمترین اطلاعی از موضوع گرم شدن کره زمین و عواقب شوم آن ندارند. 

او شخصیتی است که در بسیاری از موارد تمام موفقیت سیاسیش را مرهون سخاوتمندی های شرکتهای نفت و گاز و زغال سنگ است.

ترامپ شخصی است که همواره گلایه کرده است همه مقررات جاری کشور اشتغال سوز است. او همواره وعده داده است که موجبات اشتغال بیشتری برای کارگران معادن زغال سنگ را فراهم سازد. 

این صنعت بنحوی جبران ناپذیر رو به انحطاط می رود، زیرا قیمت گاز طبیعی ارزان است و ظرفیت منابع انرژی های پاک مانند باد و خورشید هم از سال 2008 سه برابر شده است .

و اما حقیقتا باید فرمان ترامپ را در زمینه تغییرات جوی فرمانی وحشتناک و دلهره آور دانست.

این فرمان اجماع علمی به دست آمده در این زمینه را کاملا بی اعتبار و منسوخ می شمرد. 

این اجماع علمی صراحت دارد بر اینکه اگر هر چه سریعتر اقدامی مقتضی برای جلوگیری از گرمتر شدن کره زمین انجام نگیرد، زمین آب دریاها بالا خوهد آمد، خشکسالی های ویرانگر بیشتری اتفاق خواهد افتاد، نسل های بیشتری از گونه های گیاهی و جانوری منقرض خواهد شد و بطور کل اوضاع کره زمین از اینکه هست به مراتب بدتر خواهد شد.

این فرمان هولناک است چون مانند گذشته تمام اتکای انرژیایی کره زمین را بر منابع انرژی های فرسوده و کثیف بنیاد می نهد، در حالیکه پویایی اقتصاد منوط به سرمایه گذاری بر انرژی های جدید و پاک است .

این فرمان خطرناک است چون به همه حمایتهای مردمی از حفاظت محیط زیست پشت می کند، که معتقد است هزینه های شرکتهای آمریکایی بدون نوآوری در انرژی بالا خواهد رفت و سطح قابل رقابت بودن این شرکتها با شرکتهای خارجی تنزل خواهد کرد.

مهمترین اشکال این فرمان در این است که ترامپ با آن نقش رهبری جهانی آمریکا را در موضوعات جوی کاملا نادیده می گیرد.

جای شکرش باقیست که ترامپ دستور نداده است آمریکا پایش را از 'توافق پاریس' بیرون بکشد.

توافق پاریس در دسامبر 2015 (آذر 94) به دست آمد و 195کشور برای اولین بار در یک تلاش جمعی موافقت کردند انتشار گازهای گلخانه ای خود را بکاهند. 

عمده موفقیت این کار مرهون تلاش پیگیر اوباما و 'جان کری' وزیر امور خارجه او بود که موفق شد چینی ها و هندی ها را هم با این دستورکار همسو سازد.

با این حال ترامپ با این فرمان خود توافق پاریس را عملا منسوخ کرده است.

طبق دستور کار اوباما قرار بود آمریکا سطح انتشار گازهای گلخانه ای خود را تا سال 2015 کاهش دهد و آن را به یک چهارم میزان سال 2015 برساند.

حال اگر چنین شیوه نامه ای در دسترس نباشد، آمریکا دیگر نمی تواند مدعی رهبری جهان در زمینه کاهش گازهای گلخانه ای باشد. 

مسلما این همان چیزی است که چین و هند آن را آرزو می کنند.

این فرمان ترامپ دو خطر بزرگ به همراه دارد .

باعث خواهد شد سایر کشورهای بزرگ هم پایشان را از توافق پاریس بیرون بکشند و یا اینکه به صرافت افتند ابتکار عمل را در مورد منابع انرژی پاک به دست بگیرند، که مسلما این به سود آب و هوای کره زمین، اما به زیان صنعت آمریکا خواهد بود.

آیا راهی هست که این جنون را واژگون کرد؟

بله. فرمان های ترامپ بفوریت به اجرا گذارده نخواهد شد. 

یک سال و یا بیشتر طول خواهد کشید تا 'آژانس حفاظت از محیط زیست' یک طرح و برنامه ای برای تولید برق از انرژی های پاک تهیه و تنظیم کند.

ایالت های مترقی نظیر کالیفرنیا و نیویورک یقینا دستور کار خود را برای کاستن از انتشار گازهای گلخانه ای دنبال خواهند کرد. موضوع دیگر افکار عمومی است.

پیش از این هم در سال 1994 هنگامی که 'نیوت گینگریچ' و یارانش سعی کردند قوانین در حوزه محیط زیست را تغییر دهند افکار عمومی وارد مبارزه شد و محکم جلوی دستور کار جمهوریخواهان در این زمینه ایستاد.

جمهوریخواهان بعد از هشت سال دروغ گویی و انکار در دوره ریاست جمهوری ' جرج بوش' (پسر)، یک بار دیگر در سال 2008 در همین زمینه تنبیه شدند (در آن سال اوباما به ریاست جمهوری انتخاب شد).


هنوز هم فرصت باقیست و ترامپ می تواند این نادانی خود را به یک سیاست گذاری حقیقی برای مردم بدل کند و مخالفتش را با این دستور کار ضد علمی به نمایش گذارد.

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…