فرمان مهاجرتی ترامپ؛ دستگاه قضایی آمریکا فعلا اقدامی نمی‌کنددر پی تداوم درخواست‌ها برای جلوگیری از اجرای فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، قاضی مسئول رسیدگی به این درخواست‌ها حاضر به صدور حکم در این باره نشده است.

قاضی جیمز روبارت در سیاتل گفته که لازم است وکلای پیگیر این موضوع، مدارک جامع‌تری به دادگاه عرضه کنند.

آقای روبارت همان کسی است که نزدیک به یک ماه پیش، با صدور حکم قضایی، فرمان مهاجرتی پیشین رئیس‌جمهور آمریکا را معلق کرد.

فرمان مهاجرتی جدید رئیس‌جمهور آمریکا روز ۱۶ مارس (پنج روز دیگر) اجرایی می‌شود و بر اساس آن، صدور ویزا برای شهروندان شش کشور ایران، لیبی، سودان، سومالی، سوریه و یمن برای ۹۰ روز به حالت تعلیق درمی‌آید. 

در فرمان مهاجرتی قبلی، عراق هم در فهرست این کشورها بود. 

براساس این فرمان، ورود پناهجویان به آمریکا نیز برای ۱۲۰ روز معلق شده است.

بهمن ماه امسال دونالد ترامپ با امضای دستوری "برای حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" محدودیت‌های جدیدی را برای ورود پناهجویان و شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان در نظر گرفت.


صدور و اجرای ناگهانی این دستور باعث سرگردانی مسافران در فرودگاه‌ها و تظاهرات گسترده در کشور شد تا این که قاضی جیمز روبارت اجرای آن را متوقف کرد.

گروهی از وکلا با ارائه درخواستی جدید، از قاضی روبارت خواسته بودند تا فرمان مهاجرتی جدید را هم مشمول حکم خود درباره فرمان مهاجرتی پیشین کند. 

اما او با ارجاع به دلایلی مربوط به آیین دادرسی گفته است که چنین کاری نمی‌کند.

او گفته است که باید شکایت یا پیشنهادی در ارتباط با این فرمان ثبت شود تا او بتواند درباره‌اش حکم صادر کند.


وزارت دادگستری آمریکا گفته است که چون فرمان مهاجرتی قبلی لغو شده است، حکم قضایی مربوط به آن را نمی‌توان برای توقف اجرای فرمان جدید به کار برد.

Comments

Popular Posts