عربستان: عامل حمله مرگبار لندن دو سال در عربستان اقامت داشتمقامات عربستان سعودی تایید کرده‌اند که خالد مسعود، عامل حمله روز چهارشنبه لندن، در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ میلادی در دو دوره زمانی مختلف به عنوان معلم زبان انگلیسی در عربستان زندگی کرده است.

سفارت عربستان در لندن با صدور بیانیه ای تأیید کرده که خالد مسعود یک بار از نوامبر ۲۰۰۵ تا نوامبر ۲۰۰۶ و یک بار از آوریل ۲۰۰۸ تا آوریل ۲۰۰۹ با ویزای کار برای تدریس در عربستان اقامت داشته و یک بار هم در مارس سال ۲۰۱۵ در سفری شش روزه در عربستان بوده است.

به گفته سفارت عربستان، آقای مسعود در عربستان سوءسابقه نداشته و دستگاه های امنیتی سعودی او را تحت نظر نداشته اند.

او روز چهارشنبه ۲۲ مارس (دوم فروردین) با خودرو ده ها نفر را در نزدیکی پارلمان بریتانیا در لندن زیر گرفت و سپس در تلاش برای ورود به ساختمان پارلمان، یک افسر پلیس را با چاقو زد. 

مأموران پلیس او را در حیاط پارلمان با گلوله از پا در آوردند.

در جریان این حمله چهار نفر، از جمله یک افسر پلیس کشته و ۵۰ نفر زخمی شدند.

پلیس چندین نفر را بازداشت کرد و گفت که انگیزه خالد مسعود و چگونگی برنامه‌ریزی و آماده شدنش برای این حمله، از محورهای تحقیقات کنونی است.

براساس اعلام مقامات پلیس بریتانیا، از ۱۱ نفری که در ارتباط با حمله هفته گذشته در لندن بازداشت شده بودند، هفت نفر بدون قیدوشرط آزاد شده‌اند، ولی دو نفر همچنان در بازداشت و تحت بازجویی هستند و دو زن با قید وثیقه تا اواخر ماه مارس (کمتر از یک هفته دیگر) آزاد شده‌اند.

تمرکز اصلی تحقیقات پلیس بر این است که مشخص شود آیا خالد مسعود، به تنهایی دست به حمله زده یا همدست داشته است.


افرادی که هنوز در بازداشت هستند:

یک مرد ۵۸ ساله اهل بیرمنگام

یک مرد ۲۷ ساله اهل بیرمنگام


یک زن ۳۲ ساله که در ارتباط با این حمله در شهر منچستر بازداشت شده بود، و یک زن ۳۹ ساله که در شرق لندن بازداشت شده بود، به قید وثیقه تا اواخر ماه مارس (کمتر از یک هفته دیگر) آزاد شده‌اند.

Comments