Skip to main content

نگرانی عفو بین الملل از حملات هوایی به موصلسازمان عفو بین الملل می گوید که به نظر می رسد ائتلاف تحت رهبری آمریکا در برداشتن گام های احتیاطی لازم برای جلوگیری از مرگ غیرنظامیان در جریان نبرد موصل به خوبی عمل نکرده است.

این گروه شواهدی یافته که به "روندی نگران کننده" از حملات هوایی در شهر موصل عراق اشاره دارد به طوری که "خانه هایی را که اعضای کامل خانواده ها در آن بودند" ویران کرده.

شاهدان عینی می گویند صدها غیرنظامی در چنین حملاتی در ماه جاری کشته شده اند.

ائتلاف بین المللی ضدداعش که در عملیات آزادسازی موصل به دولت عراق کمک می کند هنوز به گزارش عفو بین الملل واکنش نشان نداده است.

با این حال این ائتلاف قبلا تاکید کرده است که همه گام های ممکن را در جریان برنامه ریزی و اجرای حملات هوایی برای کاهش خطراتی که متوجه غیرنظامیان می شود را برمی دارد.

جمیز متیس وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه گفت: "در جهان هیچ نیروی نظامی نیست که به این اندازه در مقابل کشته شدن غیرنظامیان حساس باشد."

همان روزی که یک سخنگو گفت پنتاگون "بالاترین اولویت" را به تحقیق درباره ادعاهای مرگ غیرنظامیان می دهد گزارش هایی از مرگ ده ها یا حتی صدها غیرنظامیان در حملات هوایی به غرب موصل رسید.

نیروهای دولتی عراق برای پس گرفتن موصل از داعش پنج ماه پیش عملیاتی را شروع کردند.

ائتلاف بین المللی ضدداعش هم با صدها حمله هوایی و استقرار مشاوران نظامی و نیروهای ویژه به این عملیات کمک می کند.

هرچند بیش از ۲۸۰ هزار غیرنظامی ساکن موصل از خانه هایشان گریخته اند بسیاری دیگر به توصیه دولت در خانه هایشان مانده اند تا نیروهای دولتی از راه برسند.

در یکی از مرگبارترین حوادث گزارش می شود که حداقل ۱۵۰ نفر در یک حمله هوایی ائتلاف به محله جدیده در غرب موصل در روز ۱۷ مارس کشته شده اند.

ائتلاف تحقیقاتی را درباره آن حادثه شروع کرده و ارتش آمریکا گفته است که بررسی اطلاعات نشان می دهد در آن روز حمله ای در آن مجاورت انجام شد.

با این حال ارتش عراق گفت که کارشناسانش محل را بررسی کرده اما نشانه ای از حمله هوایی نیافته اند. در عوض آنها بقایای یک "وسیله نقلیه بزرگ که بمبگذاری و منفجر شده بود" را یافته اند.

هند امیر احمد یک زن ۲۳ ساله که گفته می شود ۱۱ نفر از بستگانش از جمله پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ و چهار خواهر و برادر کوچکترش را در یک حمله هوایی در روز ۱۳ دسامبر از دست داد گفت: "خوابیده بودیم که خانه روی سرمان خراب شد. به خانه عمویم که آن نزدیکی بود فرار کردیم."

"حدود ساعت ۱۴:۰۰ آن خانه هم بمباران شد و روی سرمان خراب شد."

"تقریبا همه در این خانه کشته شدند - ۱۱ نفر. عموزاده ام، دو عمه ام و من تنها بازماندگان بودیم."

به گفته عفو بین الملل در حمله دیگری در روز ۶ ژانویه ۱۶ نفر در سه خانه مجاور هم در محله مزارع در شرق موصل کشته شدند.

بازماندگان و همسایگان به این گروه گفته اند که تا جایی که می دانند هیچ یک از اعضای داعش در داخل یا اطراف این خانه حضور نداشتند.

احمد از بستگان قربانیان گفت: "دولت و ائتلاف فکر کرده اند که چطور از غیرنظامی ها در این جنگ حفاظت کنند؟ فکر نمی کنم."

دوناتلا روورا که در موصل تحقیقات میدانی عفو بین الملل را انجام داده گفت آمار مرگ غیرنظامیان "نشان می دهد" که نیروهای ائتلافی "در برداشتن گام های احتیاطی کافی ناکام مانده اند."

"این واقعیت که مقام های عراقی مکررا به مردم توصیه کردند در خانه هایشان بمانند... 

نشان می دهد که نیروهای ائتلاف می دانستند که این حملات احتمالا باعث مرگ شمار قابل توجهی از غیرنظامیان می شود."


او افزود: "حملات نامتناسب و بدون تمیز ناقض قوانین انساندوستانه بین المللی است و می تواند جنایت جنگی باشد."

Comments

Popular posts from this blog

Armenian protesters block traffic, railways & airport as protest leader loses PM bid

Anti-government protesters disrupted traffic in Armenia’s capital, blocking railways and roads leading to Yerevan International Airport, after the parliament voted against opposition leader Nikol Pashinyan’s bid for interim PM.
Protesters managed to block streets connecting downtown Yerevan to residential districts, disrupting transportation in Armenia’s capital, footage from the scene shows. 
Yerevan’s metro system has also been paralyzed as demonstrators sit on the tracks, preventing trains from passing.
Meanwhile, protesters disrupted traffic on a road leading to Yerevan’s Zvartnots International Airport, located just 12km from the center of the city. 
Consequently, some passengers had to go the rest of the way on foot in order to catch their flights, according to Sputnik news agency.
Railway services have also been disrupted all across the country amid the demonstrations, a spokesman for South Caucasus Railways confirmed to Interfax. 
Some other highways, including the one connecting th…

Iran Killing Command: The use of firearms in dealing with protesters

The document you see on the image is the order of the commander of the Tehran repressive force to all the units based in the city.

Based on this agenda, the mercenaries of the corrupt government Islamic Republic of Iran have been allowed to use firearms in the event of any protest movement against people by the regime.
This is a murder command.
The repressive force of the law, known to the world's famous police and guardians, should protect the lives of its citizens, by freeing their mercenaries, they allow them to murder Iranians who are protesting the corruption in the government and you have the important message that if you come to the streets in protest of corruption and torture and massacre, we will kill you.
Because, according to criminal Khomeini, maintenance of the system is obligatory.
A corrupt government that is so hideous that spend billions of dollars from the national treasury and popular capitalto the suppression of its people and the countries of the region, must be ov…

ایران فرمان قتل : دستور استفاده از سلاح گرم در برخورد با معترضان

سندی که در تصویر میبینید دستور فرمانده نیروی سرکوبگر انتظامی تهران به همه یگانهای مستقر در این شهر است.
بر اساس این دستور کار ، مزدوران حکومت فاسد نظام جمهوری اسلامی اجازه یافته اند که درصورت بروز هرگونه جنبش اعتراضی از سوی مردم علیه رژیم ، از سلاح گرم استفاده کنند.
این دستور یک فرمان قتل است.
نیروی سرکوبگر انتظامی که به ظاهر و تعریف شناخته شده پلیس در سراسر جهان ، میبایست حافظ جان شهروندان باشد ، با آزاد گذاشتن دست مزدوران چکمه پوش خود انها را مجاز به قتل ایرانیان معترض به فسادهای موجود درلایه های حکومت میکنند و این پیام مهم را در خود دارد که اگر در اعتراض به  فساد و شکنجه و کشتار به خیابانها بریزید شما را خواهیم کشت.
چرا که به گفته خمینی دجال، حفظ نظام از اوجب واجبات است.
حکومت فاسدی که انقدر وقیح هست که میلیاردها دلار از خزانه ملی و سرمایه مردمی را صرف سرکوب مردم خود و کشورهای منطقه میکند باید سرنگون کرد.
اکنون چهل سال است که کشور ما به اشغال این ملایان جنایکتارخونخوار و اسلام تحمیلی در آمده است .
هنوز باورش برای برخی سخت است که درک کنند کشور ما به معنای واقعی کلمه از سوی بنیادگرایان الله…