رئیس جمهوری برکنار شده کره جنوبی 'بازجویی شد'رئیس جمهوری برکنار شده کره جنوبی در ارتباط با اتهام سوء استفاده از مقام بازجویی می شود.

صبح سه شنبه، ١ فروردین (٢١ مارس)، پارک گوین-هه، رئیس جمهوری برکنار شده کره جنوبی داوطلبانه به دفتر دادستانی در سئول، پایتخت، مراجعه و آمادگی خود را برای پاسخ دادن به سئوالات دادستان در مورد پرونده سوء‌استفاده از مقام و فساد مالی اعلام داشت.

خانم پارک هنگام ورود به این محل از مردم کره جنوبی به خاطر مشکلاتی که این ماجرا برای کشورشان ایجاد کرده پوزش خواست و گفت که با تحقیقات پیرامون این پرونده همکاری کامل خواهد کرد.

رئیس جمهوری سابق کره جنوبی همواره هرگونه تخلفی هنگام تصدی این سمت را انکار کرده و مشخص نیست که آیا حضور در دفتر دادستانی، ولو داوطلبانه، و پوزش از مردم کره جنوبی به معنی تغییر در این موضع است یا نه.

مخالفان پارک گوین-هه او را متهم می‌کنند که در تبانی با یکی از دوستانش که در دفتر ریاست جمهوری به کار گماشته بود از شرکت‌ها و موسسات تجاری و مالی عمده کره جنوبی مبالغی را برای استفاده در یک بنیاد خیریه مورد حمایت خود دریافت کرد. 

این شرکت‌ها در مقابل این کمک مالی، از امتیازاتی در کسب مجوزهای دولتی برخوردار شدند.

متهم اصلی در این پرونده چوی سون-ایل، از دوستان قدیمی خانم پارک است که براساس پرونده اتهامی، عامل اصلی در ارتباط با شرکت‌های تجاری و اعمال نظر در برخی انتصابات دولتی محسوب می‌شود. 

خانم چوی هم که در بازداشت به سر می‌برد، هرگونه اتهامی را رد کرده است.

در صورتی که رئیس جمهوری سابق محاکمه و اتهام او اثبات شود، مجازات قانونی برای او تا ده سال حبس خواهد بود.

در ماه اکتبر سال گذشته، رسانه‌های خبری کره جنوبی گزارش‌هایی را از فعالیت چوی سون-ایل در دفتر ریاست جمهوری منتشر کردند و گفتند که خانم چوی بدون داشتن سمت رسمی در دولت، در بعضی انتصابات دولتی اعمال نظر کرده است. 

او که در آن زمان در خارج از کره جنوبی به سر می‌برد، برای پاسخگویی به این اتهامات به کشورش بازگشت و بازداشت شد.

بعدا گزارش‌هایی از ارتباط مالی او با بعضی شرکت‌های کره جنوبی منتشر شد و فساد مالی را نیز به اتهامات او افزود. 

اگرچه رئیس جمهوری هرگونه ارتباطی با این فعالیت‌ها را تکذیب کرد، اما افشای این ماجرا باعث چند ماه تظاهرات و ناآرامی شد. 

تظاهرکنندگان خواستار استعفای رئیس جمهوری بودند.

در ماه‌های بعد، افراد دیگری از جمله رئیس صندوق بازنشستگی ملی و مدیران چند شرکت کره جنوبی در ارتباط با این پرونده بازداشت شدند.

در اوایل ماه دسامبر سال گذشته، پارلمان کره جنوبی موضوع استیضاح و عدم کفایت رئیس جمهوری را مطرح کرد و این طرح روز ٩ دسامبر به تصویب رسید و خانم پارک از سمت خود تعلیق شد. 

طبق قوانین کره جنوبی، برای برکنار رئیس جمهوری لازم است مصوبه پارلمان به تایید دادگاه قانونی اساسی برسد. 

روز ١٠ مارس، قضات دادگاه قانون اساسی به برکناری پارک گوین-هه رای دادند.

این نخستین بار از زمان استقرار دموکراسی در کره جنوبی در اواسط دهه ١٩٨٠ است که یک رئیس جمهوری منتخب از سمت خود برکنار شده است. 

خانم پارک در فوریه سال ٢٠١٣ به ریاست جمهوری کره جنوبی انتخاب شده بود.

پس از رای پارلمان کره جنوبی به عدم کفایت پارک گوین-هه و تعلیق او تا زمان صدور حکم دادگاه قانون اساسی، هوانگ کیو-آهن، نخست وزیر کفالت ریاست جمهوری را برعهده گرفت. 

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ماه مه سال جاری برگزار شود و آقای هوانگ که مسئول برگزاری این انتخابات است گفته که "مناسب نیست" به عنوان نامزد وارد رقابت‌های انتخاباتی شود.


ماجرای فساد مالی و بحران سیاسی در کره جنوبی در شرایط روی داد که این کشور با مشکلاتی در زمینه برخورد با سیاست تسلیحاتی کره شمالی مواجه بود و مخالفان خانم پارک او را مسئول تضعیف کشور در چنین شرایط دانسته‌اند.

Comments

Popular Posts