انتشار پیش‌نویس دستورالعمل مذاکرات خروج بریتانیا؛ اتحادیه اروپا شرایط را تعیین می‌کنداتحادیه اروپا با انتشار پیش‌نویس یک دستورعمل، موضع خود را درباره خروج بریتانیا از این اتحادیه روشن کرده است.

بر اساس این پیش‌نویس اتحادیه اروپا قصد ندارد طبق پیشنهاد نخست‌وزیر بریتانیا، مذاکرات خروج و گفت‌وگوها درباره روابط تجاری آینده میان دو طرف را هم‌زمان پیش ببرد.

این پیش نویس قرار است در جلسه سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۹ آوریل به بحث گذاشته شود.

دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا می‌گوید تا زمانی که گفت‌وگو درباره جزییات خروج بریتانیا به نتیجه روشن نرسد، بحث درباره همکاری‌های تجاری آتی شروع نخواهد شد. 

این در حالی است که بریتانیا خواهان گفت‌وگوی هم‌زمان درباره جزییات خروج از اتحادیه اروپا و همکاری‌های اقتصادی بوده است.

آقای توسک گفته است: "آن‌طور که بعضی در بریتانیا پیشنهاد کرده‌اند، مذاکرات موازی بر سر این دو موضوع اتفاق نخواهد افتاد."

پرداخت بیش از ۶۰ میلیارد دلار تعهدات بریتانیا به نهادهای اتحادیه اروپا و تعیین حقوق حدود سه میلیون شهروند اتحادیه اروپا در خاک بریتانیا، از جمله مسایلی است که اتحادیه اروپا خواستار تعیین تکلیف آن است.


بر اساس این پیش‌نویس، مذاکرات تجاری تنها زمانی آغاز خواهد شد که در مرحله اول، پیشرفت کافی در مورد شرایط خروج به دست آمده باشد.

دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا در توییتر نوشته "بعد از چهل سال اتحاد به هم مدیون هستیم که تا حد ممکن بدون تنش از هم جدا شویم."

سه‌شنبه گذشته، ۲۸ مارس، نخستوزیر بریتانیا، به‌طور رسمی نامه استفاده از ماده ۵۰ معاهده اتحادیه اروپا را برای ترک عضویت امضا کرد.

با اعلام پذیرش این نامه، مذاکرات مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آغاز می‌شود و تا ماه مارس سال ٢٠١٩، دو سال دیگر ادامه خواهد داشت.

Comments

Popular Posts