چین: آمریکا در مورد کره شمالی، خویشتن‌داری نشان دهدوانگ ئی، وزیر امور خارجه چین از آمریکا خواسته است در مورد تنش‌ها بر سر کره‌شمالی از خود "خویشتن‌داری" نشان دهد.

وزیر امور خارجه چین پس از دیدار با رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت نباید اجازه داد تا وضعیت کنونی وارد مرحله بحران شود.

آقای تیلرسون هم از "سطوح خطرناک" تنش‌ها با کره‌شمالی سخن گفته است.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا امروز در آخرین مرحله از سفر آسیایی خود وارد چین شده است.

آقای تیلرسون قرار است با شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین دیدار کند که قرار است ماه آینده در سفر به آمریکا با دونالد ترامپ ملاقات کند.

سفر وزیر امور خارجه آمریکا تحت‌الشعاع نگرانی‌ها در مورد برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی قرار گرفته است.

وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفت که "صبر استراتژیک" کشورش در قبال کره شمالی به سر آمده و اگر تهدیدهای کره شمالی بیشتر شود آمریکا اقدام نظامی را بررسی خواهد کرد.


دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم در توییتی نوشت که کره شمالی "رفتار بسیار بدی" در پیش گرفته و چین، مهم‌ترین متحد آن "کمک چندانی نکرده است."

این در حالی است که دولت چین روز جمعه هشدار داد که تنها راه برای پایان دادن به وضع موجود، ادامه گفت‌و‌گوها است.

چین همچنین بار درگیر بر مخالفت خود با استقرار سیستم دفاع ضد موشکی آمریکا در کره جنوبی تاکید کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته از چین خواسته بود تا تحریم‌های وضع شده علیه کره شمالی را به طور موثر به اجرا بگذارد. 

او گفته بود نیازی نیست که چین به خاطر استقرار یک شبکه دفاع ضد موشکی در کره جنوبی، آمریکا را تنبیه کند.

آمریکا می‌گوید این سیستم به خاطر دفاع از کره جنوبی در برابر تهدیدهای کره شمالی است.

به گفته ناظران، چین در سفر آقای تیلرسون احتمالا خشم و ناراحتی خود را از این که به این کشور گفته می‌شود فعالیت‌های کره شمالی را کنترل کند، ابراز خواهد کرد.


کری گریسی، دبیر بخش چینی بی‌بی‌سی می‌گوید دولت چین اصرار دارد که در حال حاضر، تحریم‌های وضع شده سازمان ملل متحد علیه کره شمالی را اعمال کرده است.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است که وزیر امور خارجه آمریکا ممکن است به مقام‌های چینی در مورد وضع تحریم‌ها علیه شماری از بانک‌ها و شرکت‌های چینی که با بخش دفاعی کره شمالی همکاری می‌کنند، هشدار دهد.


چین می‌گوید همه بازیگران شبه‌جزیره کره مانند قطارهایی هستند که به سرعت به نقطه برخورد با هم می‌رسند و هشدار داده که خلع سلاح اتمی کره شمالی تنها از طریق مذاکره قابل انجام است و این به نظر چیزی است که آقای تیلرسون، آن را (مذاکره) رد کرده است.

Comments