ترزا می: با درخواست همه‌پرسی استقلال اسکاتلند مخالفت می‌شودترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، می‌گوید "زمان مناسب نیست" و تقاضای دولت اسکاتلند برای برگزاری دوباره همه‌پرسی استقلال رد خواهد شد.

خانم می گفت باید بر به دست آوردن بهترین شرایط برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تمرکز شود.

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند، گفت مخالفت با درخواست برگزاری همه‌پرسی به معنای تخطی از دموکراسی است.

دولت اسکاتلند می‌گوید با توجه به رای اکثریت مردم این کشور به ماندن در اتحادیه اروپا و برنامه خروج دولت بریتانیا از این اتحادیه، این حق مردم اسکاتلند است که تصمیم بگیرند در بریتانیا بمانند و از اتحادیه خارج شوند، و یا آنکه با استقلال از بریتانیا در اتحادیه اروپا باقی بمانند.

اما خانم می گفت منصفانه نیست که مردم اسکاتلند بخواهند تصمیمی چنین مهم بگیرند بدون آن که هنوز جزئیات آینده رابطه بریتانیا و اتحادیه اروپا روشن شده باشد.

نخست وزیر بریتانیا گفت دولت‌های بریتانیا و اسکاتلند باید با یکدیگر همکاری کنند تا با اتحادیه اروپا به توافقی مناسب برای بریتانیا، و مناسب برای اسکاتلند برسند، نه آن که دنبال جدایی از هم باشند.


بریتانیا از اتحاد سه کشور انگلستان، اسکاتلند و ولز به اضافه ایرلند شمالی تشکیل شده است. پادشاهی اسکاتلند در سال ۱۷۰۷ با اتحاد با پادشاهی انگلستان کشور پادشاهی بریتانیا را تشکیل دادند.

در سال ۲۰۱۴ در اسکاتلند همه‌پرسی استقلال از بریتانیا انجام شد که در آن ۵۵ درصد شرکت‌کنندگان به ماندن در بریتانیا رای دادند.

اما دو سال بعد در همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ۶۲ درصد رای‌دهندگان اسکاتلندی به ماندن در اتحادیه اروپا رای دادند، در حالی با رای ۵۲ درصد مردم بریتانیا، این کشور از اتحادیه اروپا خارج می‌شود.
Comments

Popular Posts