پیشنهاد چین برای کاهش تنش بین دو کرهوانگ ئی، وزیر امور خارجه چین، پیشنهاد داده است که در ازای توقف مانور نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا، کره شمالی آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود را به حالت تعلیق در بیاورد.

این مقام چینی می گوید چنین تحولی می تواند گام نخست به سوی باز گرداندن طرفین به پای میز مذاکره باشد.

وانگ ئی درباره احتمال درگیری دو کره هشدار داده و گفته است: "طرفین به دو قطار شباهت دارند که با سرعت زیاد به سوی هم در حال حرکت هستند و هیچ یک آماده نیست که توقف کند."

وی افزود: "سوال این است که آیا دو طرف واقعا آماده یک برخورد شاخ به شاخ هستند؟ اولویت ما این است که چراغ خطر را بزنیم و ترمز هر دو قطار را بکشیم."

روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور بیانیه‌ای اقدام اخیر کره شمالی در پرتاب چند موشک به طرف دریای ژاپن را قویا محکوم کرد.

این بیانیه که به اتفاق آرا تصویب شد درباره "رفتار به طور فزاینده بی‌ثبات کننده" حکومت کره شمالی ابراز نگرانی جدی کرد.

هرچند متن بیانیه توسط آمریکا تهیه شد، چین نیز از آن حمایت کرد. چین و آمریکا درباره استقرار سامانه دفاع موشکی "تاد" در خاک کره جنوبی اختلافات جدی دارند.

ارتش آمریکا روز دوشنبه این هفته اعلام کرد که استقرار سامانه تاد را برای مقابله با تهدیدهای کره شمالی آغاز کرده است.

برنامه استقرار این سامانه نه فقط باعث خشم حکومت کره شمالی بلکه همچنین بعضی در کره جنوبی و منطقه شده است.

چین این اقدام را تعدی قدرت نظامی آمریکا می داند و بسیاری در کره جنوبی معتقدند که به طور بالقوه باعث جلب حملات و به خطر انداختن جان مردم در اطراف نقاط استقرار آن خواهد شد.

فرماندهی آمریکا در اقیانوس آرام دوشنبه گفت که آزمایش‌های تازه کره شمالی موید "صحت تصمیم سال گذشته ائتلاف ما برای استقرار تاد در کره جنوبی است."

دریاسالار هری هریس فرمانده این مرکز گفت: "ما قاطعانه به تعهدات ائتلاف به کره جنوبی عمل می کنیم و آماده دفاع از خود، سرزمین آمریکا، و متحدان خود هستیم."

پیونگ یانگ جمعه پیش تهدید کرده بود که در واکنش به مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی موشک شلیک خواهد کرد.

این مانور که هر سال برگزار می شود باعث خشم کره شمالی می شود چون آن را مقدمه چینی برای حمله‌ای از کره جنوبی می داند.

برنامه استقرار سامانه تاد در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما مورد توافق قرار گرفته بود. آمریکا حدود ۲۴ هزار نظامی در کره جنوبی دارد.
Comments

Popular Posts